Skuteczne sposoby na szybką naukę języka obcego

Chcesz szybko i efektywnie uczyć się języka obcego, a czujesz, że nauka z podręczników i korepetycje nie wystarczą, by przyswoić dużą ilość wiedzy i płynnie posługiwać się językiem? Oprócz podstaw nauki, czyli podręczników i spotkań z korepetytorem, warto stosować również inne metody edukacji. Te najskuteczniejsze przedstawiamy poniżej.

article cover
©123RF/PICSEL

Czytaj książki i prasę w języku, którego się uczysz

©123RF/PICSEL

Czytanie, słuchanie i mówienie w to podstawa nauki języka obcego. Czytanie przede wszystkim wspomaga naukę pisowni i gramatyki. Od czytania rozpoczyna się naukę języka, jednak wielu lingwistów twierdzi, że prym wiedzie jednak mówienie. Jeśli decydujesz się na czytanie w języku obcym, wybierz tematy, gazety i książki, które cię interesują. Pamiętaj, że z lektury musisz coś zrozumieć, a nie czytać ją dla samej czynności czytania. Podczas lektury najlepiej wypisuj na fiszkach słówka, których nie rozumiesz wraz z ich tłumaczeniem. Po przeczytaniu dłuższego fragmentu postaraj się opowiedzieć komuś o czym czytałeś. Zapewniamy, że to cenne doświadczenie zostawi pozytywne efekty.

Oglądaj telewizję i słuchaj radia w języku, którego chcesz się nauczyć

Oglądanie telewizji i słuchanie radia w języku obcym jest równie skuteczną metodą nauki języka, jak czytanie książek. Podczas słuchania uczymy się wymowy oraz przesiąkamy konkretnym językiem, dzięki czemu łatwiej przychodzi nam mówienie. Jeśli uczysz się od podstaw, zacznij od słuchania radia lub oglądania telewizji przez jedną godzinę dziennie. W kolejnych miesiącach zwiększaj liczbę godzin obcowania z językiem.

Słuchaj muzyki w języku obcym

©123RF/PICSEL

Słuchanie muzyki w języku, którego się uczymy spełnia rolę rozrywki i edukacji, oczywiście pod warunkiem, gdy słuchamy tego, co nam się podoba. Lepsze efekty takiego sposobu nauki przyniesie przetłumaczenie tekstu konkretnego utworu, a nawet zaśpiewania go. Śpiewanie w obcym języku wpływa pozytywnie na naszą wymowę.

Mów, mów, mów i jeszcze raz mów!

Podstawą posługiwania się konkretnym językiem jest mówienie. Dlatego, jeśli posiadamy już zasób najważniejszych słów, starajmy się mówić jak najwięcej, dbając o poprawność gramatyczną i wymowę. Twórzmy historię i opowiadajmy je! Jak najczęstsze mówienie w języku obcym pozwoli nam również uczyć się myślenia w konkretnym języku.

Twórz fiszki ze słówkami

Małe samoprzylepne karteczki ze słówkami to doskonały sposób na ich zapamiętanie! Na każdy dzień wyznacz sobie limit słów, które chcesz zapamiętać i napisz je na karteczkach w różnych porach dnia. Następnie przyklej je w widocznym miejscu, w które często spoglądasz. Zapewniamy, że dzięki temu szybciej zapamiętasz konkretne słówka.

Zmień język oprogramowania

©123RF/PICSEL

Zmiana języka w urządzeniach, które obsługujesz: komputer, tablet, laptop, może okazać się strzałem w dziesiątkę w procesie nauki języka obcego! Jeśli, przykładowo, uczysz się hiszpańskiego, na pewno odnajdziesz ten język w liście dostępnych dla twojego urządzenia. Problem może pojawić się wtedy, gdy wybrałeś język, który jest oryginalny i mało znany. W takich przypadkach niestety musisz posiłkować się głównie podręcznikami. Zmiana języka oprogramowania urządzeń, których na co dzień używamy pozwala nam uczyć się myślenia w konkretnym języku.

Odwiedź miejsce, w którym obowiązuje dany język

Wizyta w kraju, gdzie ludzie posługują się językiem, którego się uczysz następuje najczęściej na zaawansowanym etapie nauki. Kiedy czujemy się już pewni (szczególnie w mowie), decydujemy się na takie odwiedziny. Jeśli planujemy wycieczkę w miejsce, gdzie obowiązuje język, którego chcemy się nauczyć, powinniśmy zrealizować ją na zaawansowanym etapie nauki. Obcowanie z kulturą i żywym językiem danego kraju będzie kwintesencją i doskonałym przypieczętowaniem naszej nauki.

Nauka języka obcego wymaga zaangażowania, pokory i cierpliwości, a przede wszystkim chęci. Nikt nam przecież nie włoży go do głowy! Istnieją jednak sprawdzone sposoby, które pomogą efektywnie i szybko go przyswoić. Warto wdrożyć je w codzienną naukę języka.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas