Skuteczny sposób na nornice? Masz go w kuchni!

Niepozorny wygląd, niewielkie rozmiary, a skala szkód wyrządzonych w ogrodzie – ogromna. Nornica to jeden z najpopularniejszych szkodników, specjalizujący się w tworzeniu podkopów i tuneli, a także podgryzaniu korzeni roślin, pieczołowicie sadzonych przez ogrodników. Podpowiadamy, jak rozpoznać i skutecznie wypłoszyć nornice z działek oraz przydomowych ogródków.

Sprawdź, jak w łatwy sposób pozbyć się nornic z ogrodu
Sprawdź, jak w łatwy sposób pozbyć się nornic z ogrodu123RF/PICSEL

Nornica - mały szkodnik ogrodowy

Nornica ruda (Myodes glareolus) to jeden z najmniejszych ssaków, zaliczany do rodziny chomikowatych i podrodziny karczowników. Najczęściej można ją spotkać na terenie Eurazji oraz Ameryki Północnej. Niewielki rozmiar nie przeszkadza jej w przyczynianiu się do powstawania całkiem sporych zniszczeń w warzywnikach i ogrodach owocowych. Wyglądem przypomina mysz, a mierzy zazwyczaj około 10-15 cm. Jej największą bronią są ostre i wąskie ząbki, którymi bez trudu uszkadza korę, korzenie, gałązki i pąki.

Najczęściej można ją spotkać na terenach lasów liściastych i mieszanych, ale upodobała sobie także pola, zarośla i zalesione doliny rzeczne. Żerowanie rozpoczyna w porach wieczornych i pozostaje aktywna przez większość nocy. Żywi się głównie pokarmem mieszanym, w skład którego wchodzą m.in. owady, larwy, pąkiporosty. Jej największymi przysmakami są: owoce, liście, nasiona oraz zielone części ziół i warzyw.

Jakie szkody powoduje nornica?

Nornica zazwyczaj buduje system korytarzy pod powierzchnią ziemi oraz w gęstym runie, najczęściej na głębokości mniej więcej 10-15 cm. To właśnie w tym obszarze znajdują się korzenie większości zasadzonych roślin. Nadgryziona roślinność traci możliwość pobierania wody i składników odżywczych, co stopniowo doprowadza do ich usychania. Gryzonie te najbardziej lubią zimujące cebule roślin, w tym tulipanów, żonkili i lilii.

Zima to nieprzyjazna pora roku dla nornicy, nie przeszkadza jej to jednak w byciu szkodnikiem całorocznym, ponieważ nie zapada w sen zimowy. Z braku innego pożywienia, najczęściej żeruje w sadach owocowych i szkółkach drzewnych. To zwierzę, które żyje na zewnątrz. Nie trzeba więc obawiać się, że zalęgnie się w piwnicach, stodołach lub garażach. Co jednak zrobić, gdy grasuje w naszych uprawach?

Jak pozbyć się nornicy z ogrodu?

Jeśli chcemy zapobiec wizytom nornicy w ogrodzie, warto zacząć od profilaktycznego obsadzenia terenów roślinnością, która naturalnie ją odstrasza. To gryzoń, który nie przepada za intensywnie pachnącymi gatunkami roślin, w tym: czosnkiem (sprawdzi się czosnek pospolity, ozdobny oraz niedźwiedzi), miętą, wilczomleczem, czarną porzeczką, nostrzykiem, gorczycą czy szachownicą cesarską.

Do nowopowstałych kryjówek warto włożyć kilka ząbków rozgniecionego czosnku, roztarte liście czarnego bzu lub orzecha włoskiego. Szybkim sposobem na jej wypędzenie będzie także zalewanie tuneli wodą oraz częste przekopywanie gleby w ogrodzie.

Zabójczy cynamon

W walce z nornicami warto wykorzystać cynamon!
W walce z nornicami warto wykorzystać cynamon!123RF/PICSEL

Uwielbiany przez część społeczeństwa i nieodłączny składnik udanych domowych szarlotek. Zapach cynamonu wywołuje w nornicach silny stres i strach. Jeśli chcemy pozbyć się nieproszonych gości z ogrodu, wystarczy podsypać wykopane w ziemi tunele cynamonem w proszku, który z powodzeniem można dostać w każdym sklepie spożywczym. Doświadczone gospodynie na pewno znajdą go także w kuchennych szafkach. Zastępcą cynamonu w walce z nornicami jest także sproszkowana papryczka chilli.

Inne metody

Nornice to gryzonie wrażliwe nie tylko na zapachy, ale także dźwięki. Dobrym sposobem na ich odgonienie będą więc odstraszacze akustyczne, które w prosty sposób można wykonać w domu. Wystarczy na patykach lub palikach umieścić puste butelki, lub puszki, które w wietrzne dni będą wydawały charakterystyczne odgłosy.

Ściółkowanie gleby to niezwykle istotny zabieg pielęgnacyjny w ogrodach i działkach. Polega na przykrywaniu wierzchniej warstwy gleby odpowiednim materiałem organicznym lub nieorganicznym. Choć roślinom przynosi wiele korzyści, m.in. ogranicza rozwój chwastów, chroni przed wyparowywaniem wody czy pomaga utrzymać stałą temperaturę gleby, w tym samym czasie przyciąga też nornice. Brak dodatkowej ściółki będzie stanowił dla nornic spore utrudnienie w drążeniu nowych korytarzy.

Jeśli domowe sposoby nie odniosą sukcesu, warto sięgnąć po dostępny w sklepach ogrodniczych karbid. Zakupiony granulat należy wsypać do korytarzy nornic. Pod wpływem zawartej w glebie wilgoci uwolni się acetylen, czyli gaz o intensywnym i odstraszającym zapachu.

Polecamy także: 

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas