Czosnek na nornice: Jak się pozbyć szkodników?

Czy w twoim ogrodzie zauważyłeś zniszczone grządki i rabaty, uschnięte rośliny oraz wydrążone tunele? W takim razie możesz być pewny, że zielony azyl wpadł w oko nornicy. Ten przypominający mysz polną niepozorny gryzoń w obliczu głodu lubi podgryzać korzenie naszych okazów i nic sobie z tego nie robić. Jeśli mamy choć cień podejrzeń, że nornice urządzają nam pobojowisko z ogrodu, to trzeba działać zdecydowanie. A gdy chcemy wypędzić gryzonia w sposób humanitarny, to istnieje na to idealna metoda. Skuteczna oręż z przeziębieniem - czosnek - to coś, co pomoże nam wykurzyć szkodniki raz na zawsze. Jak działa czosnek na nornice? Przekonajmy się.

Mała nornica może być dużym problemem w ogrodzie!
Mała nornica może być dużym problemem w ogrodzie!123RF/PICSEL

Rozpoznaj wroga!

Nornica to niewielki gryzoń, który nie przekracza wagi 30 gramów i na pierwszy rzut oka może przypominać chomika albo mysz. Jednak ta niepozorna postura nigdy nie może nas zmylić, bo - często niezauważone - niszczą wszystko to, co mamy w ogrodzie lub na działce. Co lubi jeść nornica? Najbardziej zainteresowana jest pestkami i nasionami, ale w obliczu ich braku, nie pogardzi korzeniami, które podgryza wprost z wydrążonych tuneli, ale także łodygami czy nawet korą drzew. Choć nornica jest naprawdę niewielkich rozmiarów, to może ogołocić nasz ogród, co skutkuje pozbawieniem plonów.

Jak poznać, że nornica zaatakowała nasz ogród? Nie zawsze można przyłapać gryzonia na gorącym uczynku, dlatego trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Lampka ostrzegawcza powinna pojawić się wtedy, gdy kondycja naszych roślin w ogrodzie uległa pogorszeniu, a także możemy zauważyć otwory prowadzące do tuneli (bez kopców) oraz koleiny na powierzchni.

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Jeśli nie wiemy, jak pozbyć się nornicy z ogrodu, spieszymy z podpowiedziami. Istnieje wiele metod na wypędzenie szkodnika: nie lubi on głośnych dźwięków oraz obecności naszych czworonożnych pupili. Oczywiście, można także sięgnąć po pułapki albo środki chemiczne - jednak mogą być uznawane za mało humanitarne. Jeśli obecność nornic w ogrodzie nam bardzo przeszkadza, ale z drugiej strony na sercu leżu nam dobroć zwierząt, to warto przekuć w sukces fakt, że gryzonie nie lubią pewnych zapachów. Jednym z nich jest czosnek!

Bariera nie do przejścia!

Kilka ząbków czosnku pomoże wybić szkodniki z ogrodu. Działa także na nornice!
Kilka ząbków czosnku pomoże wybić szkodniki z ogrodu. Działa także na nornice!

Czosnek, choć ma liczne zalety i uznawany jest za naturalny antybiotyk, ma intensywny zapach, który nie wszystkim przypada do gustu. Tym bardziej, nie jest na liście tych ulubionych przez nornice. Chcemy wyprosić szkodniki z ogrodu lub działki? Zasadzenie go dookoła grządki lub rabaty jest dobrym pomysłem i w łatwy sposób uda się zrobić barierę nie do przejścia dla nornic. Oczywiście, ząbki tego aromatycznego warzywa można wkładać także bezpośrednio do norek nornic. Dla lepszego efektu, ząbki warto wcześniej rozgnieść.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas