Jak odstraszyć szkodniki z ogrodu? Niezawodne patenty

Szkodniki w ogrodzie i na działce są zmorą wielu ogrodników. Niszczą uprawy, rośliny ozdobne oraz krzewy owocowe. Ciężka praca przynosi obfite plony, nic więc dziwnego, że każdy obawia się strat i zniszczeń. Jak odstraszyć szkodniki z ogrodu? Poniżej przedstawiamy pięciu nieproszonych gości i skuteczne sposoby na wypędzenie ich z działki.

Pozbycie się szkodników z domowego ogródka nie jest proste, ale istnieją sprawdzone sposoby na walkę z nimi
Pozbycie się szkodników z domowego ogródka nie jest proste, ale istnieją sprawdzone sposoby na walkę z nimi123RF/PICSEL

Sposoby na odstraszanie szkodników z ogrodu

Istnieje wiele skutecznych sposobów na przepędzenie szkodników z ogrodu. Trzeba mieć na uwadze, że zwierzęta mogą wyrządzić szkody nawet na zadbanej i wypielęgnowanej działce. Potrafią dokonać prawdziwych spustoszeń, zmuszając właścicieli ogrodów do ponoszenia kolejnych kosztów. W pierwszej kolejności warto wybrać naturalne sposoby zwalczania intruzów: nie szkodzą zwierzętom i są przyjazne dla środowiska. Zawsze wypróbuj kilka metod walki z niechcianymi gośćmi, zanim sięgniesz po te najbardziej inwazyjne środki.

Nornice

Nornice to małe, niepozorne zwierzęta, ale mogą doprowadzić ogród do ruiny
Nornice to małe, niepozorne zwierzęta, ale mogą doprowadzić ogród do ruiny123RF/PICSEL

Nornice są szkodnikami, które potrafią zrobić prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. To małe gryzonie, które osiągają do 15 centymetrów długości i pokrywa je szara lub delikatnie ruda sierść. Ponadto są to zwierzęta, które nie zapadają w sen zimowy, więc na ich działanie ogród jest narażony przez cały sezon. Ich obecność możesz rozpoznać po tym, że wkoło grządek pojawia się kilka otworów obok siebie. Jakie szkody mogą poczynić w ogrodzie? Nornice żywią się nasionami i cebulkami roślin, a także częścią korzeniową.

Jak się pozbyć nornic? Najlepszą opcją będzie zastosowanie kilku metod równolegle. Zwierzęta odstrasza zapach czosnku, czarnej porzeczki oraz mięty. Warto zatem posadzić te rośliny w pobliżu kryjówek, w których chowają się nornice. Inną opcją jest przekopanie działki, co umożliwi pozbycie się szkodników. Kolejna metoda to użycie pustych puszek i nałożenie ich na wbite w ziemię metalowe pręty. Hałas, który będą powodować puste opakowania, skutecznie odstraszy intruzy z ogrodu.

Krety

Krety możesz odstraszyć za pomocą domowych sposobów, np. używając skórki z banana
Krety możesz odstraszyć za pomocą domowych sposobów, np. używając skórki z banana123RF/PICSEL

Kret to mały ssak, który osiąga wagę około 100 gramów i jest pokryty gęstym, czarnym futerkiem. Drąży on tunele, co stanowi znak rozpoznawczy jego obecności w ogrodzie lub na działce. Z jednej strony to pożyteczne działania, gdyż ziemia jest spulchniona. Z drugiej strony kret kopiąc pod powierzchnią, może uszkodzić system korzeniowy roślin. Ponadto kopczyki, które tworzy to zwierzę, są nieestetyczne.

Najlepsze rozwiązanie to odstraszenie szkodnika z ogrodu. Jak to zrobić? Intruza skutecznie zniechęci obecność skórek z banana lub innych resztek cytrusów w jego kretowisku. Krety są praktycznie ślepe, ale ich węch jest bardzo czuły i wrażliwy na ostre zapachy. Możesz też wypróbować specjalne pułapki, które dostępne są w sklepach ogrodniczych. Nie wyrządzą one zwierzęciu krzywdy, a ich użycie nie stanowi problemu. Umieść pułapkę w tunelu i poczekaj, aż ssak się do niej zbliży: konstrukcja nie pozwoli zwierzęciu wydostać się z niej. Następnie wyciągnij pułapkę i wypuść kreta poza terenem ogrodu. Często sprawdzaj zawartość narzędzia, gdyż zwierzę nie wytrzyma długo bez jedzenia.

Karczowniki

Szczury wodne żyją w akwenach, ale pojawiają się też na działkach i w ogrodach
Szczury wodne żyją w akwenach, ale pojawiają się też na działkach i w ogrodach123RF/PICSEL

Kolejny intruz, który pojawia się w polskich ogrodach, to karczownik. To gryzoń znany też pod nazwą szczura wodnego. Zazwyczaj żyje w pobliżu akwenów, ale także na działkach. Osiąga od 13 do 25 centymetrów długości, a jego ogon jest nieowłosiony. Sierść ma odcień brązu, a podbrzusze jest białe. Jak rozpoznać obecność karczownika w ogrodzie? Drąży on rozległe tunele oraz wykopuje kopce, ale są one znacznie mniejsze od krecich.

Karczownik potrafi wyrządzić prawdziwe spustoszenie w ogrodzie. Z racji tego, że żywi się praktycznie wszystkim, szkody przez niego wyrządzone, mogą być naprawdę duże. Szczur wodny je korzenie roślin i cebulki, najbardziej przepada za selerem i marchwią. Koty i psy są naturalnymi wrogami karczowników, więc samą obecnością w ogrodzie przyczynią się do wypędzenia intruza. Innym sposobem jest stworzenie zapór, w celu ochrony posadzonych roślin. Umieść gęstą siatkę i zakop na głębokość 50 centymetrów: to zabezpieczy twój ogród.

Dziki

Dziki żerują na polach oraz działkach, kiedy w lesie braknie pożywienia
Dziki żerują na polach oraz działkach, kiedy w lesie braknie pożywienia123RF/PICSEL

Tym, co w szczególności przyciąga dziki do ogrodu lub na działkę, jest brak pożywienia w lesie. W szczególności lubią żerować na polach uprawnych, gdzie są posadzone buraki, marchew czy ziemniaki. Ich obecność rozpoznasz po tym, że szkody, które wyrządziły, są na dużą skalę. Do wypłoszenia intruzów możesz zastosować zarówno środki dostępne w sklepach, jak i wypróbować domowe sposoby.

Pierwszą propozycją jest równomierne rozłożenie pukli naturalnych włosów na działce. Dziki, kiedy wyczują woń człowieka, od razu uciekną w popłochu. Patent ten sprawdzi się tylko w pogodną porę roku, gdyż deszcz wypłucze zapach z włosów. Innym sposobem jest powieszenie na gałązkach drzew starych płyt CD. Jaki będzie efekt? Promienie słoneczne odbiją się od powierzchni płyty, a strużka światła skutecznie przepędzi intruzów.

Sarny

Sarny są zwierzętami bardzo płochliwymi, dlatego pozbycie się ich z ogrodu nie będzie trudne
Sarny są zwierzętami bardzo płochliwymi, dlatego pozbycie się ich z ogrodu nie będzie trudne123RF/PICSEL

Ostatnią pozycją na naszej liście są sarny. Dlaczego to właśnie one zasługują na uwagę? Choć z pozoru są to przyjazne i miłe stworzenia, kiedy znajdą się na działce, sytuacja może się odwrócić. Z racji tego, że to zwierzęta roślinożerne, ogród czy działka są dla nich pokusą.

Sarny są bardzo płochliwe, więc można ten fakt wykorzystać. Oprócz odpowiedniego ogrodzenia, na drzewach warto rozmieścić dzwoneczki i puste puszki. Ich charakterystyczny dźwięk odstraszy sarny, a tym samym nie wyrządzi im żadnej krzywdy. Innym sposobem jest rozłożenie na działce główek cebuli oraz czosnku, gdyż zwierzęta te nie przepadają za intensywnymi zapachami. Możesz też zrobić opryski z jajek: w dwóch litrach wody wymieszaj sześć świeżych jaj i rozprowadź po obrzeżach działki. Zabieg powtarzaj co kilka tygodni, aby przyniósł oczekiwane rezultaty.

Domowe sposoby na szkodniki roślinInteria.tv

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas