Słodki groszek cukrowy z domowej uprawy. Ogrodniku, ostatnie dni na wysiew przypadają w kwietniu
Groszek cukrowy to warzywne źródło słodyczy. Roślina jest niezwykle łatwa w uprawie, wystarczy niewielki ogródek lub przydomowa przestrzeń, odrobina cierpliwości i stosowanie się do kilku podstawowych kroków pielęgnacyjnych. Co ciekawe, ogrodnicy mają realny wpływ na udane zbiory oraz obfite plonowanie, a cały klucz do sukcesu tkwi w odpowiednio dobranym terminie siewu groszku cukrowego. W artykule podpowiadamy jak prawidłowo zabrać się do uprawy rośliny.
Spis treści:
Co wyróżnia groszek cukrowy?
Płaskie strąki wypełnione małymi i słodkimi nasionami, to cechy charakterystyczne groszku cukrowego. Co ciekawe, z powodzeniem możemy zajadać się całymi strąkami. Nazwa botaniczna rośliny wskazuje na to, że jest odmianą podgatunku grochu zwyczajnego. W ogrodzie groszek cukrowy wyrasta jako jednoroczna roślina zielona.
Do rozmnażania groszek wykorzystuje tworzone w obrębie strąków nasionka. Łatwo rozpoznać ją po pnących lub płożących pędach, które rozrastają się do długości ok. 1,5 metra. Na nich znajdują się owalne lub jajowate liście, często charakterystycznie ząbkowane. Sam wierzchołek liścia przekształcił się w wąs czepny, służący do chwytania podpory. W maju na roślinie pojawiają się białe, motylkowate kwiaty, z których następnie powstają strąki o długości od 5 do 10 cm, a w każdym z nich rozwija się ok. 4-10 ziaren.
Sprawdź: 5 wyjątkowych właściwości groszku
Jak uprawiać groszek cukrowy w ogrodzie?
Roślina nie ma zbyt wygórowanych wymagań, dlatego na jej uprawę mogą z powodzeniem zdecydować się mniej doświadczeni ogrodnicy. Najlepiej rośnie na słonecznym i przewiewnym stanowisku. Nie przyjmie się w piaszczystej, ciężkiej, gliniastej i mocno zbitej glebie. Chcąc zapewnić jej najlepsze warunki do rozwoju, postawmy na podłoże próchnicze, które z jednej strony zatrzymuje wodę, ale z drugiej nie sprawia, że nadmiar płynów stoi w niej przez długie dni. W takiej sytuacji mogłoby dojść do szybkiego gnicia korzeni.
Przed wysiewem groszku cukrowego w ogrodzie dobrze jest zastosować aktywator glebowy. To specjalny preparat, bogaty w bakterie użyźniające glebę oraz niezbędne do zdrowego wzrostu składniki mineralne. Bardzo często w ich składzie znajdują się także grzyby mikoryzowe, tworzące z roślinami symbiozę. Decydując się na uprawę rośliny, warto pamiętać, że nie znosi uprawy rok po roku w tym samym miejscu. Przed ponownym posadzeniem należy zrobić od 4 do 6 lat przerwy. Dlaczego warto stosować się do tych wymogów? To najprostszy sposób na uniknięcie wielu chorób przenoszonych przez grzyby, a przede wszystkim fuzariozy.
Wysiew rośliny do gruntu
Decyzja o podjęciu się domowej uprawy groszku cukrowego zapadła. Jak w prawidłowy sposób wyznaczyć datę siewu? Przyjęło się, że przypada ona na końcówkę marca oraz pierwszą połowę kwietnia. To właśnie wtedy maleje ryzyko wystąpienia opadów śniegu, długotrwałego mrozu lub nagłych wahań temperatury. Ważne, by zabrać się za to właśnie w tym okresie, gdyż nadmierne opóźnianie siewu poskutkuje marnymi zbiorami.
Przed wysiewem do specjalnie przygotowanych rabat, zaczynamy od spulchnienia ziemi oraz przygotowania bruzd głębokich na ok. 5 cm. Ogrodnicy radzą, by wykonywać je w kierunku północ-południe. Taka metoda sprawi, że wszystkie sadzonki otrzymają odpowiednią ilość naturalnego światła słonecznego, a tym samym będą wyrastały w tym samym czasie.
Między rzędami zachowujemy od 35 do 40 cm odstępu, by dać roślinie odpowiednio dużo miejsca do swobodnego wzrostu. Jak przebiega sam siew? Pojedyncze ziarenka wkładamy do bruzd w odstępach 10 cm, przysypujemy ziemią i lekko dociskamy. Na sam koniec zostawiamy obfite podlewanie, które przyspieszy kiełkowanie. Pierwsze efekty zauważymy już niecałych dwóch tygodniach.
Kroki pielęgnacyjne
Okres wegetacyjny groszku cukrowego nie dokłada zbyt wielu obowiązków ogrodnikom. Nakład pracy dodatkowo zmniejszy odpowiednie dobranie warunków glebowych. Co zatem znajduje się na liście zadań? Tuż po wysiewie nasion, ale jeszcze przed kiełkowaniem, dobrze jest przynajmniej raz w tygodniu wykonać dokładne motyczenie wszelkich chwastów wyrastających na grządkach. To ukróci konkurowanie o światło i pokarm.
Po osiągnięciu ok. 15 cm wysokości, groszek samodzielnie zaczyna tłumić wszelkie dziko rosnące rośliny, a wtedy motyczenie również staje się zbędne. Dobrym rozwiązaniem, często stosowanym przez ogrodników, jest nakierowanie roślin w kierunku podpórek oraz przymocowanie do nich pierwszych pędów. W fazie wzrostu poleca się pilnowanie, by wzrastał wzdłuż nich do góry. To kolejny krok, który zapewnia groszkowi cukrowemu niezbędną ilość światła, tym samym przyspieszając jego rozwój.
Podlewanie i nawożenie groszku cukrowego
Roślinę uznaje się niemalże za samowystarczalną, jeśli chodzi o pobieranie wody. Ma to związek z niezwykle głęboko sięgającymi korzeniami. Regularne podlewanie jest bardzo ważne na etapie kiełkowania nasion. Utrzymywanie odpowiedniej wilgoci w glebie wspiera groszek cukrowy w początkowych fazach rozwoju. Uprawa groszku w bardziej suchych regionach kraju lub miesiącach, które nie dostarczają zbyt wielu opadów, wiąże się z koniecznością bardzo częstego podlewania. Doprowadzenie do nadmiernego wyschnięcia rośliny sprawi, że zbierzemy gorsze plony.
Dobór odpowiedniego nawozu oraz częstotliwości jego podawania jest niezwykle istotny dla wielu roślin. Groszek cukrowy zaliczamy do roślin motylkowych. Ich ważną cechą jest symbioza z bakteriami brodawkowymi, naturalnie występującymi w glebie. Co ciekawe, bakterie te potrafią skutecznie wiązać azot z powietrza, przekształcając go w azotan, który następnie przekazują roślinom. Jeśli posadzimy groszek cukrowy do odpowiedniego podłoża, jego regularne zasilanie w okresie wegetacji staje się zbędne.
Sprawdź również: