Zakop w ogrodzie jedną rzecz. Róże będą kwitnąć długo i obficie

O skuteczności naturalnego nawozu z bananów pewnie przekonał się już niejeden miłośnik roślin doniczkowych. Tym razem jednak proponujemy wykorzystać resztki, które zostają po degustacji owocu, w ogrodzie. Nie potrzebujesz drogich i syntetycznych preparatów, aby pobudzić do kwitnienia róże, a także wzmocnić inne gatunki. Jak stosować skórki z banana w ogrodzie? Instrukcję znajdziesz w naszym krótkim poradniku.

Dbaj o swój ogród bez chemii
Dbaj o swój ogród bez chemii123RF/PICSEL

Jak działa nawóz z bananów na rośliny?

Banany to jedne z najpopularniejszych owoców w naszych domach. Sprawdzają się w charakterze słodkiej przekąski, chętnie dodajemy je do wypieków. A co dzieje się ze skórkami? Jeśli zwykle wyrzucasz je  od razu do kosza, czas zmienić ten nawyk. Są znakomitym źródłem cennych dla roślin składników.

Co zawiera skórka banana? To przede wszystkim skarbnica potasu i fosforu. Substancje wzmacniają rośliny i pobudzają je do długiego kwitnienia. Duet ten pozwala nam uzyskać skuteczną odżywkę do kwiatów bez ryzyka przenawożenia.

Doceń potencjał kuchennych resztek
Doceń potencjał kuchennych resztek123RF/PICSEL

Instrukcja obsługi skórek — zrób to, zanim wyjdziesz do ogrodu

Obranie bananów ze skórek to żadna filozofia, lecz trzeba pamiętać o tym, że na owocach mogą znajdować się substancje chemiczne, których celem jest przedłużenie trwałości owoców, zwłaszcza podczas transportu. Takich preparatów w domowym nawozie do roślin nie potrzebujemy.

Zanim przejdziesz do odżywiania roślin, dokładnie umyj owoce jeszcze przed obraniem. Zalecanym krokiem jest również namoczenie samych skórek w misce z ciepłą wodą i dodatkiem sody oczyszczonej. Zastosuj następujące proporcje: 2 łyżeczki sody na litr wody i pozostaw skórki w miksturze na 10 minut. Dzięki temu pozbędziesz się niechcianych substancji, a twój nawóz z bananów będzie w pełni naturalny.

Zakop skórkę od banana w ogrodzie. Efekt cię zaskoczy

Sposób na wykorzystanie skórek z bananów w ogrodzie jest dziecinnie prosty w wykonaniu. Wystarczy, że oczyszczoną i delikatnie osuszoną skórkę pokroisz na mniejsze części i zakopiesz pod roślinami, które chcesz zasilić odżywką. Domowy nawóz pod róże sprawdza się wyjątkowo dobrze. Skórki możesz umieścić w glebie dwa-trzy tygodnie przed sadzeniem roślin lub w ciągu sezonu wymieszać je z ziemią pod krzewem.

Substancje odżywcze ze skórek banana będą uwalniane stopniowo, zapewniając twoim okazom stały dostęp do życiodajnych składników. Do jakich roślin, poza różami, warto stosować ten naturalny preparat? Doskonale działa na wszelkie krzewy kwitnące. Poleca się również stosować nawóz z banana do pomidorów — zapewni obfite plony dorodnych, soczystych owoców.

Jak przygotować wyciąg z banana na mszyce?

Mszyce to niewielkie szkodniki z ogromnym apetytem. Są w stanie błyskawicznie pozbawić rośliny życiodajnych soków, a celem ich ataku często stają się róże i inne ozdobne okazy, które pod wpływem ich działalności marnieją w oczach. Istnieją różne metody naturalnego zwalczania mszyc. Możesz sprawdzić, jak przyciągnąć do ogrodu biedronki, które są ich naturalnymi wrogami, możesz również przygotować domowy środek na mszyce w postaci wyciągu z banana. Jak się za to zabrać?

Nawóz z banana — przygotowanie krok po kroku
Nawóz z banana — przygotowanie krok po kroku123RF/PICSEL
  • Oczyszczone skórki włóż do litrowego słoika.
  • Zalej ciepłą wodą i odstaw na dwa dni.
  • Powstały roztwór rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1.
  • Przelej do butelki z atomizerem i spryskaj zaatakowane przez mszyce rośliny. Szkodniki będą uciekać w popłochu.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas