Słowo, które niweluje złe nawyki

Codzienne złe nawyki, bywają trudne do pokonania, utrwalane przez lata na dobre zakorzeniły się w naszej codzienności i świadomości. Psycholog Amantha Imber wskazuje na jedną, prostą komendę, która okazuje się być skuteczna w ich niwelowaniu.

Jeśli mówimy: 'nie jem cukru', a nie 'nie mogę jeść cukru' przyjmujemy pewne postawy i zaczynamy działać
Jeśli mówimy: 'nie jem cukru', a nie 'nie mogę jeść cukru' przyjmujemy pewne postawy i zaczynamy działać123RF/PICSEL

Sukces w pokonywaniu złych nawyków leży w jednej prostej komendzie - "nie rób". Psycholog Amantha Imber mówi, że nawyki są tak trudne do pokonania, gdyż są one głęboko zakorzenione w naszej podświadomości - stanowią niemal naturalne, domyślne zachowanie. Zatem próba ich przełamania oznacza, że mózg musi się bardziej wysilić, aby nie podążać za utartymi schematami zachowania.

Imber sugeruje, że wystarczy kategoryczne "nie", aby przejąć całkowitą kontrolę nad naszym zachowaniem. Jak tłumaczy, istotne jest tworzenie właściwych poleceń lub stwierdzeń.

"Jeśli mówimy: 'nie jem cukru', a nie 'nie mogę jeść cukru' przyjmujemy pewne postawy i zaczynamy działać" - wyjaśnia psycholog.

Twierdzi również, że badania wykazały, że ludzie, którzy mówią "nie", a nie "nie mogę", są o 50 proc. bardziej skłonni do trwania w swoich postanowienia. Wynika to z faktu, że dokonują wyboru, a nie stawiają ograniczenia. (PAP Life)

autor: Monika dzwonnik

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas