Słyszysz chrobotanie w meblach? Opracuj strategię i przygotuj się do walki z kornikami

Meble wykonane z prawdziwego drewna nie tylko zachwycają wyglądem i zapachem, ale także są bardziej solidne, zwłaszcza w porównaniu z propozycjami sklepów na bazie sklejki. Chętnie wybiera się je do tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych wnętrz. Zdarza się jednak, że padają ofiarami szkodników, które doprowadzają je do całkowitej ruiny. Jak skutecznie zwalczać korniki i zapobiegać ich kolejnym wizytom? Podpowiadamy.

Po czym rozpoznać obecność korników w drewnie?
Po czym rozpoznać obecność korników w drewnie?123RF/PICSEL

  • Jednym z bardziej niebezpiecznych gatunków chrząszcza zagrażającego drzewom jest kornik drukarz, który potrafi skutecznie zrujnować cały las.
  • Korniki atakujące drewniane meble powinny być nazywane szkodnikami drewna, gdyż prawdziwi przedstawiciele tego gatunku preferują jedynie żyw rośliny.
  • Zakres zniszczeń spowodowanych przez korniki zależy nie tylko od samego drewna, ale także ocieplenia w budynki, temperatury wewnątrz i na zewnątrz oraz poziomu wilgotności.

Kornik - co to za szkodnik?

Niewielka odmiana chrząszcza, która osiąga ok. 1 cm długości, a potrafi wyrządzić szkody na szeroką skalę. Naturalnym środowiskiem korników są lasy, gdzie bytują bezpiecznie schowane pod korą drzew. Spotkamy je niezależnie od szerokości geograficznej. Od wieków obecne są w Azji, Europie oraz Afryce. Pod ogólną nazwą kryją się owady niszczące żywe drewno. Zaliczamy do nich m.in.: tykotka pstrego, spuszczela pospolitego, kołatka domowego oraz miazgowca parkietowca.

Wydawać by się mogło, że, ze względu na niewielki rozmiar, nie stanowią zagrożenia. Korniki stają się jednak niebezpiecznym przeciwnikiem, gdyż nie żerują osobno, lecz w większych stadach. To dlatego przez wielu ludzi traktowane są jako nieproszeni goście, a nawet wrogowie. Chętnie osiadają we wszelkich elementach drewnianych wykorzystywanych przy budowie. Aktywne żerowanie przyczynia się do utraty wytrzymałości, co nie tylko sprawia, że stają się bardziej kruche i podatne na zniszczenia, ale dodatkowo mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dlaczego korniki atakują meble?

Drewno dostarcza kornikom pokarmu, a także stanowi doskonałą kryjówkę
Drewno dostarcza kornikom pokarmu, a także stanowi doskonałą kryjówkę123RF/PICSEL

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Korniki postrzegają drewniane meble jako schronienie oraz główne źródło pożywienia. Kiedy dojdzie już do pierwszego ataku, istnieje spora szansa, że szybko zaczną tworzyć w nich gniazda i składać jaja. Z poczwarek bardzo szybko wylęgają się larwy, które kontynuują drążenie tuneli, a stąd już prosta droga do całkowitego zniszczenia.

Korniki bez wahania napadną na młode drzewka, które dopiero weszły w fazę wzrostu i rozwoju, jak i w trakcie suszenia, obróbki, a także już po zmontowaniu i rozpoczęciu użytkowania powstałych z nich mebli oraz elementów konstrukcyjnych. Decydując się na wybór takich przedmiotów, nigdy nie należy tracić czujności. Dobrą praktyką będzie wprowadzenie codziennych oględzin, które pozwolą szybciej dostrzec problem i zareagować na czas.

Ulubiony rodzaj drzewa

Istnieją gatunki drzew, które automatycznie są bardziej narażone na ataki oraz wzmożone zainteresowanie ze strony korników. Szkodniki preferują drewno miękkie, np. sosnowe, świerkowe i jodłowe, gdyż twarde zazwyczaj zawierają o wiele mniej cennych składników odżywczych, a także stanowią przeszkodę w drążeniu. Korniki w pierwszej kolejności pojawią się w drewnie, które:

  • nie zostało zabezpieczone impregnatem,
  • jest stare i zmurszałe,
  • zawilgotniało,
  • zostało kiepsko oczyszczone,
  • ma nalot z pleśni lub grzyba,
  • znajduje się w nieodpowiednich warunkach.

Wymarzone warunki do bytowania korników to drewno mokre, w którym na dobre rozwijają się grzyby i zachodzą procesy gnilne. Po czym poznać, że zagnieździły się w naszych meblach? Warto zwrócić uwagę na:

  • pojawianie się mączki drzewnej w pobliżu drewnianych konstrukcji,
  • powstawanie okrągłych otworów wylotowych na powierzchni mebli,
  • słyszalne odgłosy drążenia, przypominające nieco chrobotanie.

Domowe patenty na korniki

Zapach cebuli odstrasza korniki
Zapach cebuli odstrasza korniki123RF/PICSEL

Zauważalne ślady ataku korników na ulubionych meblach to dla wielu osób spełniający się scenariusz najgorszego koszmaru. Pojawienia się szkodników nie należy lekceważyć. Najlepiej od razu przystąpić do działania. Choć jest to proces żmudny i długotrwały, efekty będą warte wysiłku.

  • Cebula

Zapach cebuli to coś, co ma szansę skutecznie i na długo odstraszyć korniki i zniechęcić je do żerowania w naszych ulubionych meblach. Jak ją wykorzystać? Wystarczy obrać warzywo ze skórki, przekroić na pół, a następnie nacierać nią wszystkie miejsca, które jednoznacznie wskazują na obecność nieproszonych gości. By uzyskać jak najlepsze efekty, zabieg powtarzamy codziennie przez okres dwóch tygodni. Po upływie wyznaczonego czasu robimy sobie 2-3 dni przerwy i ponownie wracamy do regularności, by skutecznie pozbyć się korników.

  • Nafta i terpentyna

Popularną metodą zapobiegania kornikom jest przyrządzanie własnej mikstury do zabezpieczania drewnianych mebli oraz innych elementów wykonanych z tego surowca. W tym celu potrzebujemy substancji czynnej, najczęściej permetryny lub daltametryny, a także nafty lub naftaliny w proszku. Łączymy ze sobą po kilka łyżek obu składników, a następnie wprowadzamy przede wszystkim do miejsc zaatakowanych przez szkodniki. Jeśli chcemy uniknąć nadmiernego wyciekania preparatu, zalepmy otwory woskiem lub żywicą.

  • Profesjonalne środki

Domowe środki przeciw kornikom wykazują wysoką skuteczność, jednak nie zawsze pozbywają się problemu całkowicie. Jeśli od dłuższego czasu zmagamy się ze szkodnikami, sięgnijmy po preparaty docierające do głębokich partii drewna o wydłużonym działaniu. Osoby zajmujące się pozbywanie szkodników doradzają zakup pułapek z feromonem agregacyjnym, zastosowanie gazowania, użycie gorącego powietrza lub promieniowania elektromagnetycznego.

Profilaktyka przeciw szkodnikom

Najbardziej niebezpieczną częścią ciała korników jest aparat gębowy gryzący. Za jego pomocą dokonują ciężkich uszkodzeń mechanicznych w drewnie, wgryzając się w nie i wydrążając długie tunele. Powstałe przestrzenie zapełniają larwami. Najcenniejsze stają się te części drewna, które dostarczają białka, cholesterolu oraz witamin - składników niezbędnych do rozwoju.

Czy jesteśmy w stanie realnie zapobiec pojawianiu się korników? Okazuje się, że możemy zrobić całkiem sporo. Specjaliści zalecają, by zacząć od dokładnego zaimpregnowania mebli, co nie tylko ochroni drewno i zachowa jego wygląd na dłużej, ale także zniechęci korniki do zadomowienia się. Skuteczność impregnatu polega na wydzielaniu intensywnego aromatu, który skutecznie neutralizuje olejki eteryczne przyciągające szkodniki.

Drugie życie mebliInteria.tv

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas