Soczyste i pełne smaku brzoskwinie z domowej uprawy. Poradnik wiosennego sadzenia
Słodka, aromatyczna, soczysta i pokryta delikatnym meszkiem. Drzewka brzoskwini przyciągają uwagę ogrodników nie tylko ze względu na uroczy wygląd, ale także możliwość szerokiego wykorzystania w kuchni. Choć jej uprawa kojarzy się głównie z cieplejszym klimatem, istnieją odmiany, które bez problemu przyjęły się w Polsce. Sprawdź, jak przygotować się do uprawy brzoskwini w przydomowym ogrodzie, by cieszyć się dorodnymi plonami.
Spis treści:
Wymagania rośliny
Odpowiednie przygotowanie się do sadzenia brzoskwini nie tylko ma wpływ na późniejsze owocowanie, ale także redukuje zakres przyszłych kroków pielęgnacyjnych. Brzoskwinia doskonale czuje się w nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru miejscu. Chcąc zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju, upewnijmy się, że gleba jest żyzna, przepuszczalna oraz posiadająca pH obojętne. Zanim jednak wsadzimy pierwszą sadzonkę do ziemi, poświęćmy czas na dokładne odchwaszczenie terenu.
Uprawa brzoskwini z pestki
Osoby decydujące się na domową uprawę brzoskwini mają do wyboru dwa rozwiązania. Pierwsze, zdecydowanie łatwiejsze, polega na kupieniu wypielęgnowanej i zdrowej sadzonki wprost z certyfikowanej szkółki. Drugie to samodzielne wyhodowanie jej z pestki. Choć wydaje się to zadaniem trudnym i skomplikowanym, w rzeczywistości wcale takie nie jest.
Cały proces rozpoczynamy od dokładnego wysuszenia. W kolejnym kroku przechowujemy ją w ciepłym i suchym miejscu mniej więcej do października. Następnie przechodzimy do wymoczenia pestki w specjalnie przygotowanym roztworze do zaprawiania nasion. Taka mieszanka uchroni ją przed chorobami oraz szybkim rozwojem pleśni. Dopiero tak przygotowaną pestkę umieszczamy w niewielkim pojemniku wypełnionym torfem oraz piaskiem. Pozostawiamy ją w chłodnym miejscu na następne 3-4 miesiące. Postarajmy się, by temperatura wnętrza nie przekraczała 4 st. C. Gdy zauważymy pierwsze kiełki, możemy przenieść pestkę do donicy, rozsadnika lub gruntu.
Kiedy sadzić brzoskwinię do gruntu?
Brzoskwinię wysadzamy do gleby w okresie wiosennym, ale już po ustaniu zagrożenia nieoczekiwanych przymrozków oraz nagłego spadku temperatury. Optymalnym terminem jest przełom kwietnia oraz maja. W pierwszych tygodniach warto na bieżąco śledzić zapowiadaną prognozę pogody, by w razie niekorzystnych warunków pogodowych owinąć młode drzewka specjalną ogrodową włókniną. Dopuszczalną porą na sadzenie brzoskwiń jest także jesień, ale wtedy bezwzględnie należy okryć rośliny sianem, słomą lub agrowłókniną.
Wyhodowaną z pestki brzoskwinię także sadzimy do gruntu późną wiosną. Jeśli zaczniemy od włożenia jej do doniczki i uzyskamy sadzonkę, wystarczy wykopać niewielki dołek, a następnie równomiernie rozłożyć w nim korzenie rośliny. Chcąc wsadzić do ziemi ledwie kiełkującą roślinę, pamiętajmy o tym, by nie przysypywać jej zbyt dużą ilością ciężkiej gleby.
Głębokość sadzenia i rozstaw sadzonek
Jak głęboko sadzić brzoskwinie? To jedno z bardziej nurtujących pytań, które przychodzą do głowy mniej doświadczonym ogrodnikom. Co ciekawe, czynnik ten ma spory wpływ na dalszy rozwój roślin. Jeśli zdecydujemy się na zakup sadzonek ze szkółki, posadźmy je w ogrodzie na dokładnie takiej samej głębokości, na jakiej było posadzone na terenie miejsca, z którego je pozyskaliśmy.
Na pierwszy rzut oka sadzonki brzoskwiń mogą wydawać się mało imponujące, a nawet niepozorne. Są to jednak drzewka, które rosną bardzo szybko i dość dynamicznie. Z tego względu ich odpowiedni rozstaw odgrywa bardzo ważną rolę. Korony części gatunków potrafią osiągać nawet do 5 metrów średnicy, dlatego optymalnie będzie zachować odległość ok. 3 metrów od siebie.
Podlewanie, przycinanie i nawożenie
Regularne podlewanie to jeden z kluczowych zabiegów w uprawie brzoskwini. Roślina lubi wodę, ale źle znosi długotrwałą wilgoć. Wystarczy nawadniać ją raz w tygodniu. Częstotliwość można zwiększać, jeśli zauważymy szybkie wysychanie ziemi. Po upływie pierwszego roku od posadzenia zaleca się ograniczenie podlewania. Wyrośnięte drzewko nabywa zdolność samodzielnego zaopatrywania się w wodę.
Przez okres pierwszych dwunastu miesięcy brzoskwinia nie wymaga dodatkowego zasilania. Ogrodnicy polecają, by włączyć specjalne nawozy dopiero w drugim roku. Najlepiej zaopatrzyć się w środki organiczne lub specjalne odżywki do drzew owocowych. Bezsprzecznie najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Z formowaniem nie należy zbyt długo zwlekać. Przy sadzeniu jesiennym podcinamy je wiosną - najlepiej w marcu lub kwietniu. W pierwszym roku pozostawiamy na drzewku przewodnik oraz 4-5 symetrycznych pędów bocznych.
Sprawdź również: