Soda oczyszczona w ogrodzie. Jak zrobić oprysk na mszyce i chwasty?

Aktualizacja

Soda oczyszczona to tani produkt pochodzenia naturalnego, który znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Dzięki właściwościom spulchniającym okazuje się niezbędna w kuchni, a walory wybielające i czyszczące powodują, że można ją śmiało wykorzystać przy praniu jak i porządkach. Co ciekawe, soda oczyszczona jest także bardzo doceniana przez miłośników roślin, gdyż doskonale się sprawdza się w ogrodzie. Pozwala pozbyć się szkodników, które atakują rośliny, takich jak mszyce czy mączniaki oraz pomaga rozprawić się z chwastami. Jak przygotować z sody oprysk na mszyce? Poniżej kilka podpowiedzi.

Mszyce można zwalczyć opryskami z sody oczyszczonej.
Mszyce można zwalczyć opryskami z sody oczyszczonej. 123RF/PICSEL

Soda przyda się w kuchni, łazience i w ogrodzie

Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w ogrodzie
Soda oczyszczona ma wiele zastosowań w ogrodzie123RF/PICSEL

Soda oczyszczona to tani i łatwo dostępny produkt pochodzenia naturalnego, który można wykorzystywać na wiele sposobów. Pod dobrze wszystkim znaną nazwą kryje się wodorowęglan wapnia (NaHCO3), czyli nieorganiczny związek chemiczny, który pozyskiwany jest z sody śnieżnej. Soda oczyszczona posiada całą gamę walorów. Spulchnia wypieki, wybiela odzież, udrażnia zlewy, a nawet oczyszcza toaletę i kuchnię z plam i zabrudzeń. Wykorzystywana jest też w pielęgnacji skóry, w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych (takich jak zgaga) oraz w ogrodzie. By w tym ostatnim spełniła swoje zadanie i nie wyrządziła szkód, musi być stosowana w odpowiedni sposób. Soda oczyszczona ma silne działanie, dlatego nie powinno się jej stosować bezpośrednio na rośliny. Poza tym - z racji swej zasadowości - neutralizuje działanie kwasów i zmienia odczyn gleby na zasadowy. 

Jak zrobić opryski z sody na mszyce?

Najczęściej sodę oczyszczoną wykorzystuje się w formie oprysków, które pomagają pozbyć się szkodników roślin, takich jak mszyce, przędziorki, szpeciele czy mączliki. Te pierwsze żerują najczęściej na roślinach ozdobnych i uprawnych, te ostatnie przede wszystkim na warzywach kapustnych czy szklarniowych. Do walki z mszycami najlepiej wykorzystać miksturę przygotowaną na bazie sody oczyszczonej oraz płynu do mycia naczyń bądź szarego mydła. Do wiadra trzeba wlać 1,5 litra ciepłej wody, dosypać do niej płaską łyżeczkę sody, a na koniec dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń bądź 1/5 łyżeczki mydła potasowego. Tak przygotowaną mieszanką trzeba spryskać rośliny.

Nietypowe zastosowania sodyInteria DIY
Mszyce to trudny przeciwnik
Mszyce to trudny przeciwnik123RF/PICSEL

Walczysz z mszycami? Połącz sodę z olejem

Wielu ogrodników zaleca także, aby w starciu z mszycami wykorzystać oprysk na bazie sody oczyszczonej i oleju jadalnego. Ten ostatni powoduje, że środek nie spływa z liści roślin i jednocześnie utrudnia oddychanie szkodnikom. Do pojemnika z litrem wody trzeba wsypać ćwierć łyżeczki sody oczyszczonej i dodać pół łyżeczki oleju jadalnego. Niektórzy sugerują, aby miksturę przygotować nieco inaczej, a dokładnie 1/3 łyżeczki sody rozpuścić w 1/3 szklanki oleju, połączyć składniki, a na koniec dwie łyżeczki tak przygotowanej mieszanki rozpuścić w szklance wody.

Jak wykonać oprysk z sody na mączniaka?

Jeśli na berberysach bądź różach pojawił się charakterystyczny szary nalot, to znak, że rośliny zostały zaatakowane przez choroby grzybowe, takie jak mączniak prawdziwy. W pozbyciu się go również pomoże oprysk na bazie sody oczyszczonej. Do pojemnika z litrem wody trzeba dosypać 1/2 łyżeczki sody i wlać 5 ml szarego mydła potasowego. Na koniec starannie połączyć składniki i spryskać mieszanką zaatakowane przez choroby rośliny. Metoda ta sprawdzi się także w walce z rdzą i plamistością liści.

Jak często stosować opryski z sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona przyda się także w walce z chwastami
Soda oczyszczona przyda się także w walce z chwastami123RF/PICSEL

By wykorzystanie sody oczyszczonej w walce z mszycami czy chorobami grzybowymi przyniosło oczekiwane rezultaty, opryski trzeba wykonywać regularnie co najmniej przez siedem dni. Przydaje się także regularna obserwacja roślin. Im wcześniej zauważy się obecność szkodnika i zastosuje środek zapobiegawczy, tym większa szansa na szybsze pokonanie przeciwnika. 

Jak zwalczyć chwasty przy użyciu sody oczyszczonej?

Gdy na działce pojawiła się duża ilość chwastów, również można skorzystać z walorów sody. Przy czym trzeba zastosować ją umiejętnie - tak, aby nie zaburzyć wzrostu i nie zniszczyć innych roślin oraz nie zmienić odczynu pH gleby. Soda zaszkodzi m.in. rododendronom, hortensjom oraz magnoliom. Warto trzymać się tej zasady, że można nią unieszkodliwiać tylko chwasty rosnące wzdłuż ścieżek bądź tarasów oraz w szczelinach pomiędzy kostką brukową. Najlepiej po prostu wyrwać niechciane rośliny i posypać naturalnym środkiem miejsca, w których wcześniej rosły.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas