Reklama

Reklama

Sposoby na plamy

Niech wakacyjny wyjazd pozostawi ślad w waszych wspomnieniach, a nie na ubraniach!

Barwiący keczupNajważniejsza jest szybkość. Zbierz keczup nożem, starając się nie powiększać plamy. Umieść zabrudzoną tkaninę pod strumieniem zimnej wody (od lewej strony, by wypłukać możliwie jak najwięcej ketchupu). Namocz ubranie w silnym roztworze detergentu, następnie upierz jak zwykle.

Reklama

Kolorowe napoje

Przede wszystkim, nie utrwalaj zabrudzeń, mocząc je w ciepłej wodzie. Większość takich plam zniknie nawet bez detergentu, ale pod wpływem chłodnej wody (częstego płukania).

Trudne do usunięcia (stare) zabrudzenia przepłucz wodą gazowaną, następnie nałóż na nie papkę z proszku do prania lub nanieś odrobinę płynu do mycia naczyń.

Rozpuszczające się lody

Najpierw zapierz plamę płynem do naczyń i spłucz letnią wodą. Upierz jak zwykle, np. w pralce. Nie zeszło? Przetrzyj zabrudzenie wacikiem lekko zwilżonym spirytusem (przesuwaj watkę od zewnętrznej strony do środka plamy). Spłucz, wypierz.

Brudząca trawa

Kwasek cytrynowy rozpuszczony w chłodnej wodzie poradzi sobie nawet ze starymi plamami. Zamiennikiem profesjonalnych odplamiaczy może być również słaby roztwór octu winnego. Z zielonymi plamami dobrze radzi sobie też... najtańsza pasta do mycia zębów (najlepiej ta bez żadnych dodatków).

Kłopotliwa czekolada

Zacznij od delikatnego zeskrobania czekolady (staraj się jak najwięcej jej usunąć). Przygotuj odplamiającą mieszankę wody oraz gliceryny (w proporcji 2:1, użyj małych ilości, tylko na plamę). Następnie namocz tkaninę w letniej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych lub resztek mydła, starannie wypłucz pod bieżącą chłodną wodą.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: sposoby | plamy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje