Reklama

Sposoby na problemy z zębami u zwierząt i nieświeży oddech

Kłopoty z zębami, z nerkami, niewłaściwa dieta – ich skutkiem może być brzydki oddech pupila.

Dobra karma. Wśród tzw. specjalistycznych karm znaleźć można także te o nazwie „Oral”. Pomagają one zwalczać kamień nazębny u zwierzaków.

Przyzwyczajenie czworonoga do regularnego czyszczenia zębów jest łatwiejsze, jeśli robimy to od najmłodszych lat pupila. Pomocne są specjalne szczoteczki dla zwierząt, nakładane na palec. Pamiętaj, że każdy zabieg higieniczny należy zakończyć... nagrodą dla pupila.

Jeśli tylko weterynarz na to pozwoli, możesz sięgnąć po preparaty ułatwiające utrzymanie higieny pyszczka. Pomocny okazać może się np. spray przeciwko nieprzyjemnym zapachom (cena ok. 20 zł) lub płyn dodawany do wody w misce pupila (cena ok. 20 zł).

Reklama

Najczęstszą przyczyną nieświeżego oddechu zwierząt są choroby przyzębia, spowodowane brakiem higieny. Jeśli nie szczotkujesz pupilowi zębów, często je kontroluj i dbaj o to, by w diecie znalazły się także chrupki, które choć trochę ścierają osad z zębów.

Jeśli twój czworonożny podopieczny ma nie tylko nieświeży oddech, ale także bardzo matową sierść, jest osłabiony, apatyczny i cierpi na biegunki, koniecznie – i jak najszybciej – zabierz go do lekarza. To może być choroba nerek: mocznica.

Usunięcie kamienia nazębnego przez weterynarza nie oznacza, że osad nie będzie ponownie narastał. Trzeba to kontrolować!

Mikołaj Dymek lekarz z kliniki weterynaryjnej

Tekst pochodzi z magazynu

Tina
Dowiedz się więcej na temat: sposoby | oddech | problemy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy