Sposoby na rozbite szkło i jajko oraz rozlany olej
Spieszyłaś się na ważne, firmowe spotkanie, przez nieuwagę potłukłaś talerz czy szklankę i nie masz pewności, czy dokładnie usunęłaś odłamki szkła z kuchennej podłogi? Nie martw się na wyrost. Istnieją co najmniej cztery sprytne, domowe sposoby, dzięki którym pozbędziesz się problemu. Podpowiemy ci też, jak skutecznie usunąć nawet najmniejsze ślady po rozbitym jajku i rozlanym oleju, który nieoczekiwanie zaplamił podłogę czy blat kuchennej szafki.
Jak usunąć drobinki rozbitego szkła?
Chyba nie ma wśród nas osoby, której choć raz nie wypadłoby z ręki szklane naczynie i nie rozbiło się w drobny mak. W kłopotliwej sytuacji z reguły chwytamy za szufelkę i zmiotkę, tyle tylko, że nie jest to do końca optymalne rozwiązanie. Z pewnością uda nam się posprzątać większe kawałki rozbitego szkła, ale te mniejsze zostaną i na podłodze, i na zmiotce. Jak się ich skutecznie pozbyć?
Wata kosmetyczna
Jedna z metod zakłada, żeby po usunięciu większych kawałków szkła dokładnie oczyścić podłogę solidną ilością wilgotnej waty. Dzięki niej pozbędziemy się nawet najmniejszych okruchów.
Taśma klejąca
Równie skutecznym sposobem może okazać się wykorzystanie szerokiej taśmy klejącej. Odetnij nożyczkami duży kawałek i przykładaj klejącą się stroną do podłogi, na której zgromadziły się drobinki szkła. Nie zapomnij oczyścić trudno dostępnych miejsc pod lodówką i kuchennymi szafkami.
Plastelina
Niektóre zaradne panie domu sugerują, żeby w kłopotliwej sytuacji sięgnąć po plastelinę. Jak ją wykorzystać? Ugnieć ją w rękach aż zmięknie, a następnie przykładaj do miejsc, gdzie może zalegać rozbite szkło. Przylgą do niej nawet najmniejsze drobinki.
Kromka chleba
Kolejne sprytne rozwiązanie zakłada wykorzystanie do usunięcia rozbitego szkła kromki chleba. Najpierw ostrożnie pozbieraj większe kawałki szkła. W miejscu, gdzie mogły pozostać te mniejsze, połóż kromkę chleba i delikatnie ją dociśnij. Zadziała podobnie jak gąbka i przylgną do niej odłamki szkła.
Aby mieć pewność, że udało nam się skutecznie usunąć nawet najmniejsze drobinki, bez względu na wykorzystywaną przez nas metodę, powinniśmy starannie odkurzyć całą podłogę. Jeszcze przed przystąpieniem do sprzątania warto też założyć gumowe rękawiczki, żeby się nie skaleczyć.
Rozbite jajko
Przy okazji awaryjnych sytuacji podpowiadamy także, jak poradzić sobie z rozbitym jajkiem, które nieoczekiwanie wypadło nam z ręki i po rozbiciu się pozostawiło po sobie nieefektowne ślady na podłodze. W pozbyciu się problemu pomoże nam niezastąpiona w kuchni sól. Wystarczy posypać nią rozbite jajko. Pod wpływem jej działania białko się zetnie i znacznie łatwiej usuniesz je papierowym ręcznikiem z podłogi. Pamiętaj, żeby całą zabrudzoną powierzchnię starannie oczyścić na koniec ciepłą wodą połączoną z płynem do mycia naczyń.
Rozlany olej
Najskuteczniejszym sposobem na rozlany na kuchennym blacie czy podłodze olej jest mąka ziemniaczana. Posyp nią starannie plamy z oleju i pozostaw na kilka minut. Dzięki zastosowaniu tej prostej metody będziesz mogła szybko i skutecznie pozbyć się tłustych zabrudzeń, bo olej wsiąknie w mąkę, a tę usuniesz wykorzystując papierowy ręcznik. Na koniec zanieczyszczone miejsca starannie umyj ciepłą wodą połączoną z płynem do mycia naczyń. Po plamach z oleju nie będzie śladu!