Sprawdź numery seryjne na swoich banknotach! Być może jesteś bogatsza, niż myślisz

Masz kilka banknotów w swoim portfelu? Jeśli tak, to lepiej obejrzyj je dokładnie, bo mogą być warte o wiele więcej, niż myślisz! Wartość wzrasta dzięki nietypowemu numerowi seryjnemu, który dla kolekcjonerów jest niezwykle cenny. Jak więc rozpoznać najbardziej wartościowe banknoty obiegowe?

Chcesz się wzbogacić? Zajrzyj do swojego portfela!
Chcesz się wzbogacić? Zajrzyj do swojego portfela!123RF/PICSEL

Wśród banknotów, którymi obracamy na co dzień, zdarzają się unikatowe egzemplarze, które posiadają radary, czyli niespotykane numery seryjne. W takim wypadku możemy je odsprzedać drożej, niż wskazuje na to podana na nich wartość. Oczywiście najcenniejsze są takie, które zachowały się w jak najlepszym stanie, a kolekcjonerzy i fascynaci tego typu "perełek" są w stanie zapłacić za nie naprawdę grube pieniądze!

Jakie banknoty są najcenniejsze?

Obecnie najbardziej poszukiwane są banknoty z ciągiem liczb: 1234321, 1134311 czy też 333333. Bardzo atrakcyjne banknoty to również te z kombinacją AA, BB oraz te z YA lub ZA. Dotyczy to głównie tych wydanych przez bank jako pierwszych.

Jeśli znajdziemy na swoich pieniądzach te konkretne kombinacje, możemy być praktycznie pewni, że wzbogacimy się o znaczne sumy pieniędzy. Jest tylko jeden minus - tego typu unikatowych numerów jest obecnie w Polsce bardzo mało. Jednak nie jest to niemożliwe, żeby znaleźć je u siebie w portfelu!

Poza wymienionymi wyżej kombinacjami, może zdarzyć się też tak, że natrafimy na pieniądze, które nie będą zawierać żadnych numerów lub nawet będą wydrukowane z błędami. Tego typu przypadki również interesują kolekcjonerów i choć nie są tak bardzo pożądane, jak nietypowe ciągi liczb, wciąż można zarobić na nich sporo pieniędzy.

Kolekcjonerzy płacą dużo za banknoty o nietypowych numerach
Kolekcjonerzy płacą dużo za banknoty o nietypowych numerach123RF/PICSEL

Jak sprawdzić, czy masz unikatowy banknot?

Jeśli znalazłaś w portfelu banknot, który na twoje oko zalicza się do grupy tych nietypowych, sprawdź jego numer seryjny w sieci - tam znajdziesz więcej informacji, co zrobić dalej. Równie dobrze możesz także przejrzeć portale aukcyjne. Znajdziesz tam kontakty do różnego rodzaju specjalistów oraz kolekcjonerów, którzy na pewno chętnie odpowiedzą na twoje pytania i podadzą przybliżone wartości banknotów, które posiadasz.

Na koniec warto przypomnieć, że banknoty o nietypowych numerach seryjnych nie zwiększają swojej wartości same z siebie i jeśli posiadasz np. 10 zł o numerze AA1111111, nie zapłacisz nim za droższe przedmioty. Tylko kolekcjonerzy zwracają na to uwagę na tego typu szczegóły i są w stanie zapłacić za banknoty więcej, niż są warte.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas