Sprawdzone sposoby na czyste okna. Jak je myć, by uniknąć smug?

Mycie okien to zmora wielu z nas. Często pojawiające się na szybach zacieki sprawiają, że na tej żmudnej czynności spędzamy długie godziny. Na szczęście, z pomocą przychodzą nam sprawdzone metody, które sprawią, że na szybach nie zostanie żadna smuga. Podpowiadamy, dlaczego warto umyć szyby mieszanką z dodatkiem gliceryny lub płynu do prania tkanin; jak przygotować domowe środki czystości oraz w jaki sposób wykorzystać do polerowania stare gazety i nylonowe rajstopy i tym samym uzyskać piękny blask.

Czyste okna bez smug
Czyste okna bez smug©123RF/PICSEL

Odpowiednia pora i etapy mycia okien

Mycie i wycieranie szyb
©123RF/PICSEL

Jeśli chcemy sprawnie i szybko umyć okna, warto tę czynność dobrze zaplanować. Nie powinno się jej wykonywać, kiedy świeci ostre słońce. Po pierwsze utrudnia nam to sprzątanie, gdyż promienie słoneczne mogą nas razić, a poza tym brud jest wtedy mniej widoczny. Jednak główny problem sprawia fakt, że w słońcu szybciej schną szyby, przez co zostają na nich smugi. Najlepiej zatem myć okna przy pochmurnej, ale bezdeszczowej pogodzie. Jeśli musimy zrealizować tę czynność w słoneczny dzień, wykonajmy ją rano lub wieczorem. Wtedy słońce jest nisko i nie świeci bezpośrednio na szyby. Ważna jest również kolejność mycia okien. Najpierw czyścimy ramy okienne, a dopiero później szyby. Myjemy je najpierw na mokro przy użyciu różnych środków, następnie wycieramy do sucha, a na końcu polerujemy.

Środki do mycia szyb

Rynek oferuje nam wiele detergentów przeznaczonych do mycia szyb. Niestety, często gotowy płyn nie radzi sobie z silnymi zabrudzeniami, a dodatkowo może zostawiać smugi. Warto więc dodać do niego odrobinę gliceryny lub płynu do płukania tkanin, co zapobiegnie rozcieraniu się smug. Świetnym sposobem na mycie szyb jest płyn do naczyń rozmieszany z wodą. Skutecznie usuwa tłuszcz i duże zabrudzenia, a przy tym nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Ważne jest też, czym przecieramy okna. Najlepiej użyć do tego ściereczek z mikrofibry, które pochłaniają wilgoć.

Domowe płyny do mycia szyb

Ocet, cytryna i boraks
©123RF/PICSEL

Warto także wypróbować naturalne środki do mycia szyb, które są tanie i ekologiczne. Nasze babcie wykorzystywały kiedyś do czyszczenia okien ocet. Produkt należy zmieszać z wodą w proporcji 1:1. (Można również dodać łyżeczkę kwasku cytrynowego dla zneutralizowania zapachu octu). W roli płynu do okien dobrze sprawdzi się nawet sam sok z cytryny (wystarczy z jednej) zmieszany z dwoma litrami wody. Taka mieszanka nabłyszczy szyby. Z zabrudzeniami i smugami poradzi sobie także boraks. Tu stosujemy proporcję: 3 łyżeczki boraksu na litr wody.

W jaki sposób myć i wycierać okna?

Mycie zaczynamy od ram okiennych i parapetu. Wystarczy wyczyścić je gąbką zamoczoną w wodzie z płynem do naczyń i wyczyścić do sucha. Czynność tę należy wykonać od góry do dołu. Następnie przechodzimy do mycia szyb. Najlepiej zająć się najpierw stroną wewnętrzną, z którą pójdzie nam szybciej, a później wyczyścić zewnętrzną. Dobrze, gdy umyjemy szybę z jednej strony pionowymi ruchami, a z drugiej poziomymi. Zauważymy wtedy, po której stronie zostały ewentualne zacieki. Mokrą, umytą szybę należy od razu wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry lub dobrymi ręcznikami papierowymi, niepozostawiającymi po sobie drobinek papieru.

Polerowanie szyb

Nylonowe pońcichy
©123RF/PICSEL

Na koniec należy wypolerować szyby, by pięknie błyszczały i nie osadzał się zbyt szybko na nich brud. Zamiast ręczników papierowych lepiej do tego wykorzystać stare gazety (ważne by były miękkie i nie porysowały szyby) zwinięte w kulkę. Farba drukarska zapobiegnie powstawaniu zacieków i smug. Do polerowania idealnie nadadzą się również nylonowe rajstopy lub pończochy. Usuną one wszystkie paprochy z okna i pięknie nabłyszczą powierzchnię.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas