Sprawdzone sposoby na lśniącą czystością łazienkę

Łazienka, z racji swojego przeznaczenia, musi być otoczona szczególną uwagą. Jest najczęściej wykorzystywanym pomieszczeniem w domu, dlatego bardzo łatwo ją zaniedbać. Brudna toaleta to siedlisko wielu bakterii, stąd konieczne jest jej regularne sprzątanie. Aby osady z kamienia, zacieki z mydła i brudne fugi nie spędzały snu z powiek, ważna jest dyscyplina. Wystarczy ok. 15 minut dziennie, żeby łazienka lśniła czystością. Podpowiadamy, jak szybko i skutecznie osiągnąć ten cel.

article cover
©123RF/PICSEL
Nietypowe zastosowania sodyInteria DIY

Zadania na co dzień

Czyszczenie armatury
©123RF/PICSEL

Przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria: gumowe rękawice, gąbkę do mycia, ręcznik papierowy, ściereczkę, środek do dezynfekcji WC oraz płyn do szyb i czyszczenia łazienek.

Codziennie należy pozbywać się kurzu z półek i innych płaskich powierzchni. W tym celu należy wynieść kosmetyki z miejsc, które trzeba odkurzyć, a następnie przetrzeć powierzchnię za pomocą ściereczki. Niezbędne jest czyszczenie muszli klozetowej. Płyn do dezynfekcji WC trzeba rozprowadzić w jej wnętrzu, po czym pozostawić na kilka minut, by zabić chorobotwórcze bakterie. W międzyczasie można zająć się czyszczeniem pozostałych części toalety. Po kilku minutach należy wyczyścić muszlę klozetową szczotką, starannie ją spłukać i opuścić deskę sedesową. Jeśli na lustrze albo armaturze widoczne są zacieki z mydła, należy przetrzeć brudne miejsca suchą szmatką. Aby codziennie nie szorować wanny albo kabiny prysznicowej, wystarczy po każdej kąpieli je przepłukać, a następnie wytrzeć do sucha.

Co dalej?

Szorowanie kafelek
©123RF/PICSEL

Ważne jest, aby zwracać uwagę na przedmioty znajdujące się w łazience: najlepiej starać się odkładać rzeczy na swoje pierwotne miejsce. Warto zastanowić się, które kosmetyki są niezbędne i w razie konieczności pozbyć się tych, których używa się sporadycznie. Istotne jest, aby sprawdzać stan płytek ceramicznych oraz fug: co jakiś czas należy je przecierać, a jeśli pojawi się grzyb (np. w okolicach wanny, bądź umywalki), od razu zastosować preparat grzybobójczy.

Podłogę trzeba regularnie myć, bo prócz bycia siedliskiem bakterii, mogą tam żerować np. rybiki cukrowe. Jeśli mimo starań, nasza łazienka nie jest idealna, należy zastosować sprawdzone, mechaniczne sposoby czyszczenia. Kamień na armaturze należy usunąć za pomocą środków czyszczących i szorować gąbką. Jeśli problemem jest powracający grzyb, należy częściej wietrzyć łazienkę, ewentualnie sprawdzić stan wentylacji.

Czy tylko chemia?

Mycie podłogi
©123RF/PICSEL

Jeśli z różnych powodów nie można sięgnąć po środki chemiczne, z powodzeniem da się znaleźć ich naturalne zamienniki. W prosty sposób można wykonać domowy środki do czyszczenia łazienki: wystarczy ocet, soda oczyszczona, cytryna, woda i opcjonalnie olejek eteryczny. Aby otrzymać uniwersalny płyn czyszczący, należy wymieszać w butelce wodę z octem i spryskać zabrudzone powierzchnie. Specyficzny zapach octu powinien się szybko ulotnić: jeśli się to nie dzieje, należy sprawdzić wentylację w łazience albo dodać do mieszanki kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Na uporczywe osady z kamienia można położyć plasterek cytryny, po 15 minutach spłukać i wytrzeć do sucha szmatką. Na niektóre zabrudzenia można zastosować pastę z sody oczyszczonej: jej wykonanie jest równie łatwe. Sodę trzeba wymieszać z odrobiną wody (np. w proporcji 3:1), nanieść na zabrudzone powierzchnie (fugi, armatura) i wcierać. Następnie spłukać i w razie konieczności czynność powtarzać, aż do uzyskania odpowiedniego efektu. Soda sprawdzi się również jako bezpieczny środek do czyszczenia toalet – proszek trzeba wsypać do muszli i szorować szczotką do WC, a następnie spłukać. Innym ekologicznym sposobem na uporczywe zabrudzenia w łazience może być myjka ciśnieniowa. Para przez nią wytwarzana w naturalny sposób radzi sobie z zabrudzeniami, a dodatkowo dezynfekuje czyszczone powierzchnie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas