Sprzątanie parowe: Wady i zalety

Wielu z nas nie przepada za domowymi porządkami i robi co może, aby ułatwić sobie czynności z nimi związane. W rozwiązaniu tego problemu mogą pomóc różne akcesoria, które usprawnią wykonanie większości nielubianych zadań. Dużą popularnością cieszą się urządzenia wytwarzające parę. Szybko rozprawiają się z brudem, pozostawiając powierzchnie w nieskazitelnej czystości. To nie jest jedyna zaleta tego typu sprzętu, ponieważ spektrum ich działania jest bardzo szerokie. Czy sprzątanie parowe rzeczywiście bije na głowę tradycyjne czyszczenie powierzchni? Przekonajmy się.

Oczyszczacz parowy
Oczyszczacz parowy ©123RF/PICSEL

Jak działają sprzęty wytwarzające parę?

Czyszczenie parą
©123RF/PICSEL

Coraz częściej spotykamy w sklepach oczyszczacze parowe. Sekretem ich działania jest woda, która - podgrzana do około 100 stopni Celsjusza - zamienia się w parę i kierowana jest - pod ciśnieniem - specjalną dyszą na odpowiednią przestrzeń. W ten sposób wszelki brud szybko się rozpuszcza i nie musimy używać detergentów. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w przypadku obecności w domu alergików, którym szkodzą silne środki chemiczne.

Co możemy wyczyścić myjką parową?

Urządzenia wytwarzające parę mogą być przydatne w czyszczeniu wielu miejsc. Sprawdzają się w zwykłych porządkach domowych, rozpuszczają zabrudzenia i dezynfekują powierzchnię. Można nimi szybko i sprawnie wyczyścić podłogi wykonane z kamienia, płytek ceramicznych oraz tworzyw sztucznych. Świetnie radzą sobie w odtłuszczaniu różnych zakamarków w kuchni (okap, kuchenka czy piekarnik) oraz fenomenalnie rozprawiają się z wszelkimi nieczystościami w łazience. Dzięki nim utrzymasz w nienagannej czystości kabinę prysznicową, armaturę oraz muszlę klozetową. Co więcej, para pod wysokim ciśnieniem niszczy pleśń, zabija wirusy oraz bakterie, a dodatkowo, regularnie stosowana, skutecznie rozpuszcza kamień.

Urządzenia parowe nie tylko do sprzątania

Duży oczyszczacz parowy
©123RF/PICSEL

Para pod wysokim ciśnieniem znajduje zastosowanie nie tylko podczas domowych porządków. Dzięki niej możemy zyskać wsparcie podczas remontu mieszkania. Jednym z pomocnych zastosowań jest usuwanie starej tapety ze ściany. Dzięki parze i wilgoci, która osiada na jej powierzchni, łatwiej się jej pozbyć. Poza tym za pomocą pary możemy zlikwidować niebezpiecznych i nieproszonych gości, którzy gnieżdżą się w naszych domach. Rybiki, pchły, pluskwy i karaczany szybko zostaną przez nią unieszkodliwione.

Szybkie odświeżenie tkanin

Wykorzystanie urządzeń parowych jest świetnym sposobem na odświeżenie niektórych tkanin. Większość modeli wyposażona jest w specjalne końcówki, dzięki którym możemy użyć ich na powierzchniach obitych materiałem, takich jak np. kanapy, fotele i materace. Zaleca się, aby raz na jakiś czas je przeczyścić. Zabieg - prócz usunięcia nieprzyjemnych zapachów i pozbycia się plam - likwiduje żyjące w materiałach roztocza. Poza tym para może być wykorzystywana do naszych ubrań. Trzeba pamiętać, że nie każde urządzenie przystosowane jest do delikatnych tkanin, zatem chcąc je wyczyścić albo wyprasować, trzeba najpierw zrobić próbę na skrawku materiału.

Czy para wodna jest zawsze niezawodna?

Czyszczenie materiałów
©123RF/PICSEL

Mimo że sprzątanie parowe jest ekonomiczne i szybkie, to nie zawsze jest ono bezpieczne dla wszystkich powierzchni. Kategorycznie musimy wystrzegać się czyszczenia podłóg drewnianych (takich jak panele oraz parkiety) i pokrytych farbami olejnymi. Wilgoć, która się może dostać w szczeliny, może trwale uszkodzić ich strukturę. Dodatkowo musimy uważać na delikatne tkaniny, np. firanki, ponieważ mogą one zostać zniszczone.

Czy urządzania parowe są całkowicie bezpieczne?

Ważne są środki ostrożności. Mimo że para nie jest szkodliwa dla otoczenia, to zawsze istnieje ryzyko oparzenia. Niestety, trzeba wykazywać się czujnością, ponieważ niektóre modele (zwłaszcza te mniejsze) nie są ergonomiczne, a co za tym idzie, istnieje większe prawdopodobieństwo wylania gorącej wody lub przypadkowego zetknięcia się gorącej pary z ciałem. Na szczęście, większość urządzeń wyposażona jest w specjalne blokady, które uniemożliwiają użycia sprzętu przez osoby niepowołane, czyli np. małe dzieci.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas