Środa Popielcowa: O jakich zasadach trzeba dziś pamiętać?

2 marca 2022 roku obchodzimy w Polsce Środę Popielcową - pierwszy dzień Wielkiego Postu, który przygotowuje katolików do Wielkanocy. Święto to związane jest nierozerwalnie z kilkoma zasadami. Katolik powinien (nie jest to jednak obowiązkiem!) uczestniczyć dziś we mszy świętej, obowiązuje go także post ścisły. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o Popielcu?

W Środę Popielcową ksiądz posypuje nasze głosy popiołem
W Środę Popielcową ksiądz posypuje nasze głosy popiołem Beata ZawrzelReporter

Środa Popielcowa, tak samo jak Wielkanoc, nie ma stałej daty i w tym roku przypada właśnie 2 marca. Jest to dzień pokuty - tradycyjnie przychodzimy wtedy do kościoła, aby kapłan posypał nam głowę popiołem na jej znak oraz tego, że wszystko to, co doczesne w końcu przeminie. W tym dniu obowiązuje nas także post ścisły - na czym polega i kto powinien go przestrzegać?

Środa popielcowa: Czy obowiązuje nas ścisły post?

W Popielec wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) oraz post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia). Post ścisły obowiązuje także w Wielki Piątek i polega na ograniczeniu liczby posiłków do dwóch lekkich i jednego do syta w ciągu dnia. Ponieważ Popielec nie jest jednak dniem wolnym od pracy i każdy z nas musi mieć siłę na wykonywanie swoich codziennych obowiązków, warto zdecydować się na duże syte śniadanie, lekki obiad i kolację.

Zasady ścisłego postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego (kanon 1252), a wszystkie te przepisy obowiązują każdego katolika do końca życia!

"Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku niezwiązani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty." (kan. 1252).

Wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia w Popielec we mszy świętej, choć większość katolików stara się uczestniczyć w ten dzień w liturgii.

Duchowni przypominają, że Wielki Post, który właśnie się rozpoczyna, to nie tyle okazja do przeprowadzenia diety czy próby rzucenia nałogu, ale poszukiwania i odnowienia relacji z Bogiem. Post, jałmużna oraz modlitwa są narzędziami, które mają w tym pomóc.

***

Zobacz również:

Co Polacy kochają w Wielkanocy?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas