Storczyk więdnie? Sprawdź, jak szybko i skutecznie temu zapobiec!

Orchidee, zwane również storczykami, zachwycają kolorami i egzotycznym wyglądem kwiatostanów. Mnogość odmian sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni kwiat dla siebie. Choć nie są skomplikowane w uprawie, kilka błędów pielęgnacyjnych może sprawić, że zaczną marnieć. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na więdnięcie storczyka i co zrobić, by temu zaradzić.

Na świecie istnieje aż 40 tysięcy gatunków storczyków
Na świecie istnieje aż 40 tysięcy gatunków storczyków123RF/PICSEL

Dlaczego kwiaty storczyka więdną?

Zazwyczaj przyczyn więdnięcia storczyka jest przynajmniej kilka. Najczęściej na zły stan kwiatu wpływa zbyt niska wilgotność otoczenia, przewianie  zimnym powietrzem, za częste nawożenie, wystawienie na pełne słońce lub postawienie rośliny w niewielkiej odległości od owoców. Co jeszcze przyczynia się do więdnięcia storczyka?

Przelanie storczyka

Storczyki są wyjątkowo wyczulone na przelanie. Należą do kwiatów, które zdecydowanie lepiej znoszą suszę, niż stanie w nadmiarze wody. Jeśli zauważymy, że liście naszego storczyka zrobiły się miękkie, a jego kwiaty zaczynają więdnąć, warto sprawdzić, czy nie doszło do przelania korzeni. Wyraźnym sygnałem, świadczącym o nieumyślnym podtopieniu kwiatu, będą miękkie, rozpadające się, brązowe i lepkie liście.

Co robić?

W takiej sytuacji należy od razu wyjąć storczyka z doniczki i obciąć naruszone korzenie, które nie będą w stanie dostarczać roślinie niezbędnych do wzrostu substancji odżywczych. Po obcięciu korzeni warto przesadzić storczyka do nowego i przewiewnego podłoża, na kilka dni rezygnując z podlewania.

Przesuszenie rośliny

Aby sprawdzić, czy przypadkowo nie przesuszyliśmy storczyka, warto sprawdzić jego korzenie. Jeśli będą białe lub jasnozielone, a dodatkowo suche i bardzo kruche - wtedy mamy pewność, że nie dostarczyliśmy roślinie wystarczającej ilości wody. Suche podłoże oraz twardy trzon storczyka to kolejny sygnał świadczący o jego przesuszeniu.

Co robić?

Kiedy dojdzie do nadmiernego przesuszenia storczyka, należy zacząć od usunięcia martwych korzeni, przesadzenia rośliny do nowego podłoża oraz obfitego i regularnego jej nawadniania. Zaleca się przesadzoną roślinę zamoczyć w wodzie na 45-60 minut. W późniejszym czasie warto zadbać o stałe kontrolowanie podłoża i koloru korzeni. W podlewaniu ważne jest także usuwanie nadmiaru wody z doniczki.

Niewłaściwe podłoże

Storczyki nie są skomplikowane w uprawie, ale wymagają wystrzegania się kilku błędów pielęgnacyjnych
Storczyki nie są skomplikowane w uprawie, ale wymagają wystrzegania się kilku błędów pielęgnacyjnych123RF/PICSEL

Aby storczyk mógł prawidłowo rosnąć, potrzebuje stałego dostępu do powietrza - zwłaszcza w obrębie korzeni. Jeśli umieścimy go w zbyt zbitym podłożu, jego kwiaty zaczną szybko więdnąć, a liście popękają, zmarszczą się i stracą sprężystość. To przystopuje lub całkowicie zahamuje dalsze kwitnienie.

Co robić?

Do sadzenia storczyka najlepiej wybrać dość luźne i mocno przewiewne podłoże. W ten sposób zapewnimy mu nie tylko odpowiedni przepływ wody, ale właściwą i niezbędną ekspozycję na naturalne światło słoneczne.

Nieodpowiednie warunki pogodowe

Zazwyczaj w domach i mieszkaniach storczyki stanowią dekorację parapetów w sypialniach, salonach lub jadalniach. Takie usytuowanie sprawdza się w ciepłych - wiosennych i letnich - miesiącach. Problem zaczyna się późną jesienią, wraz ze znacznym ochłodzeniem temperatury na zewnątrz oraz startem sezonu grzewczego. Warto wiedzieć, że optymalną temperaturą dla rozwoju rośliny jest 20 st. C. Uchylanie okien w zimne i pochmurne dni może narazić storczyka na przemarznięcie lub przewianie, co skutkuje więdnięciem liści oraz całego kwiatostanu.

Niebezpieczeństwem dla storczyka jest również gorące powietrze, unoszące się znad rozgrzanych kaloryferów. Zbyt wysoka temperatura i suche powietrze przyczyniają się do uaktywnienia procesu więdnięcia całej rośliny.

Co robić?

W przypadku wyziębienia lub przegrzania storczyka należy niezwłocznie przestawić go w nowe miejsce.  Dobrym pomysłem jest przeniesienie go do innego pomieszczenia w celu ponownego zapewnienia mu optymalnych warunków do regeneracji i dalszego wzrostu.

Pasożyty storczyka

Choroby storczyków wywołane są licznymi szkodnikami
Choroby storczyków wywołane są licznymi szkodnikami123RF/PICSEL

Jeśli wygląd naszego storczyka zmienia się z dnia na dzień - jego liście tracą kolor i jędrność, kwiaty opadają, a korzenie gniją lub wysychają, może to świadczyć o postępującej chorobie rośliny. Najczęściej stany chorobowe storczyków wywołane są szkodnikami, m.in.: wełnowcami, przędziorkami, tarcznikami lub wciornastkami. Objawem obecności szkodników są: biały lub srebrzysty nalot na liściach, czarne plamy oraz wypukłe pęcherzyki na liściach i kwiatach.

Skuteczne zwalczanie pasożytów należy zacząć od całkowitej wymiany podłoża na nowe, ponieważ insekty najczęściej i najchętniej gromadzą się i rozwijają właśnie we wnętrzu doniczki. Stare podłoże wyrzucamy, a następnie oceniamy stan korzeni. W kolejnym etapie przemywamy całą roślinę pod niezbyt silnym strumieniem letniej wody, co pozwoli pozbyć się niewidocznych robaków oraz złożonych jaj. Opłukaną roślinę przemywamy mieszanką wody i delikatnego mydła lub płynu do mycia naczyń. Umytą roślinę zostawiamy do całkowitego wyschnięcia, a następnie trzymamy w odosobnieniu aż do całkowitego wyzdrowienia.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas