Fiołek alpejski w doniczce będzie rósł przez długie lata. Sprawdź, jak go uprawiać

Kwitnie najpiękniej w sezonie jesienno-zimowym, przywołując na myśl wspomnienia ciepłych i słonecznych dni. Popularna ozdoba wielu okien i parapetów w polskich domach, ciesząca oczy podczas szarych i zimnych miesięcy. Dzięki kilku trikom fiołek alpejski na długie lata zagości w domowym zaciszu, odwdzięczając się uroczymi kwiatami. Już teraz dowiedz się jak uprawiać fiołka alpejskiego w doniczce i jakich błędów unikać.

Fiołek alpejski z powodzeniem przyjmie się w doniczce postawionej na parapecie
Fiołek alpejski z powodzeniem przyjmie się w doniczce postawionej na parapecie123RF/PICSEL

To warto wiedzieć o fiołku alpejskim

Cyklamen perski (Cyclamen persicum), zwany potocznie fiołkiem alpejskim, należy do rodziny roślin pierwiosnkowatych, która obejmuje około 20 różnych gatunków roślin. Pochodzi z Azji, a konkretnie Chin oraz Japonii. Naturalnie występuje także w rejonie Morza Śródziemnego, gdzie porasta tereny wyżynne.

To roślina wieloletnia, wyrastająca z bulwy, która nie ma większych wymagań siedliskowych. Wyróżnia się sercowatymi liśćmi oraz dużymi i barwnymi kwiatami osadzonymi na smukłych pędach, wyglądem przypominającymi fiołki. Najczęściej można spotkać okazy w kolorze białym, czerwonym i różowym. Warto zwrócić uwagę na okazy z oczkiem lub lamówką na płatkach. Ze względu na swój wygląd stanowi ozdobę parapetów w niejednym domu i mieszkaniu. Fiołek alpejski w doniczce osiąga zazwyczaj od 15 do 40 cm wysokości.

Obecnie cyklameny uprawiane w domach to tzw. mieszańce, czyli okazy powstałe w wyniku wielokrotnego krzyżowania kilku gatunków. Naturalna pora kwitnienia fiołka alpejskiego przypada na okres od początku jesieni, aż do wczesnej wiosny. Współczesne metody oraz patenty doświadczonych ogrodników pozwalają cieszyć się pięknem tych kwiatów przez cały rok.

Fiołek alpejski czy cyklamen perski?

Tę piękną roślinę kwitnącą w okresie jesienno-zimowym zwykle określa się mianem fiołek alpejski. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to błędna nazwa - poprawnie gatunek ten to cyklamen perski. Nie jest jasne, dlaczego tak się stało, gdyż fiołek alpejski to odrębny gatunek z rodziny fiołkowatych rosnący w Alpach i Karpatach. Nie nadaje się do uprawy w mieszkaniu, a w dodatku wygląda całkiem inaczej niż cyklamen. Jednak powszechnie przyjęło się utożsamianie ze sobą tych dwóch nazw.

Jak dbać o fiołki w doniczce?

Dzięki odpowiednim warunkom i dobrze dobranej ziemi, fiołek alpejski będzie kwitł przez długie lata
Dzięki odpowiednim warunkom i dobrze dobranej ziemi, fiołek alpejski będzie kwitł przez długie lata123RF/PICSEL

Stanowisko

Fiołek alpejski to wyjątkowo delikatna roślina, wrażliwa na zbyt mocne słońce, które może szybko uszkodzić jej liście. Najlepiej rozwinie się w jasnych i nieco zacienionych miejscach. Jeśli chcemy ustawić doniczkę z fiołkiem alpejskim na parapecie musimy pamiętać o tym, żeby nie podkręcać kaloryferów do najwyższej temperatury, ponieważ w ten sposób zaszkodzimy roślinie. Cyklamen uwielbia wilgotne powietrze - świetnie sprawdzi się w często wietrzonych pokojach, łazienkach oraz na chłodnych klatkach schodowych.

Podłoże i nawożenie

Fiołek alpejski lubi glebę bogatą w składniki mineralne oraz próchnicę. W trakcie tworzenia się pąków warto zadbać o regularne nawożenie fiołka alpejskiego specjalnym nawozem dla gatunków kwitnących (nawóz o wysokiej zawartości potasu), najlepiej w odstępach co 10-14 dni.

Podlewanie

Fiołka alpejskiego najlepiej nie podlewać bezpośrednio do ziemi, ale umieszczając wodę w podstawce. Co ważne - odpowiednia podstawka powinna być głęboka i znacznie szersza nić doniczka. To pozwoli roślinie pobierać wodę zgodnie z potrzebami, a także zapobiegnie gniciu bulwy i części naziemnych, które źle znoszą moczenie. Roślinę należy podlewać regularnie - 2 razy w tygodniu, wyłącznie letnią wodą. Dzięki temu nie dojdzie do nadmiernego gubienia płatków, spowodowanego nadmiernym przesuszeniem gleby. Aby zapewnić roślinie optymalne warunki do rozwoju, warto zainstalować w pomieszczeniach nawilżacze powietrza, albo umieścić doniczki na podstawce wysypanej kamieniami.

Temperatura

Cyklamen nie lubi wysokich temperatur, a niestety okres jego kwitnienia przypada na start sezonu grzewczego w polskich domach. Ciepło płynące z grzejników to wróg fiołka alpejskiego. Optymalna temperatura do rozwoju fiołka alpejskiego to ok. 10-16 st. C. Jeśli dostrzeżemy zabarwione na żółto liście, będzie to oznaczało, że doszło do przegrzania rośliny.

Przechowywanie

Po upływie okresu intensywnego kwitnienia, cała część nadziemna fiołka alpejskiego ulega obumarciu. Doniczkę z pozostałą bulwą warto przenieść do chłodnego pomieszczenia i podlewać raz na dwa tygodnie. To zapobiegnie zaschnięciu bulwy. Zabieg powtarzamy do momentu pojawienia się młodych listków. Zazwyczaj cały proces trwa aż do początku lata. Wtedy warto przesadzić roślinę do nowej doniczki, a zakwitnie już końcem września lub początkiem października.

Najczęstsze choroby fiołka alpejskiego

Szara pleśń to jedna z najgroźniejszych chorób atakujących fiołka alpejskiego
Szara pleśń to jedna z najgroźniejszych chorób atakujących fiołka alpejskiego123RF/PICSEL

Największym zagrożeniem dla doniczkowego fiołka alpejskiego jest szara pleśń, czyli choroba grzybowa rozwijająca się w wilgotnym powietrzu. Jej rozwojowi sprzyja zbyt bliskie ustawienie kwiatów obok siebie, bez zachowania odpowiedniej odległości. Objawia się głównie na płatkach oraz liściach w postaci brązowawych plam, który po kilku dniach zmienia się w szary nalot, spowodowany rozwojem zarodników. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się szarej pleśni, należy natychmiast usunąć chore liście i kwiaty lub użyć specjalistycznego oprysku.

Szary nalot na dolnej pokrywie liści fiołka alpejskiego może świadczyć o rozwoju innej choroby - mączniaka rzekomego. To choroba o podłożu grzybowym, której rozwojowi sprzyja wilgoć i wysokie temperatury. Jedynym skutecznym sposobem na zatrzymanie jego rozwoju jest stosowanie specjalistycznego oprysku, dobranego do rośliny.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas