Szałwia omszona: Odmiany, uprawa, rozmnażanie
Szałwia omszona to wspaniała roślina ozdobna, która kwitnie dwa razy w roku. Salvia nemorosa rośnie bujnie, ma ładny zapach i kwiaty we wspaniałych kolorach: niebieskim, różowymi, białym i bordowym. Świetnie prezentuje się przy schodach, na murkach i obrzeżach. Można zasadzić ją w donicy i uprawiać na balkonie. Salvia nemorosa jest łatwa w uprawie i niezbyt wymagająca. To dobra roślina dla początkujących ogrodników.
Szałwia omszona: Wspaniała ozdoba ogrodu
Szałwia omszona to roślina ozdobna, która wspaniale prezentuje się w ogrodach. Jest byliną z rodziny jasnotowatych. Naturalnie występuje w Europie południowej i wschodniej oraz w części Azji. Szałwia tworzy zebrane przy ziemi rozety szorstkich, zielonych liści. Pędy kwiatowe rośliny są wzniesione i sztywne. Od połowy ich wysokości rozpoczynają się kłosowate kwiatostany. Salvia nemorosa może osiągać wysokość od trzydziestu do siedemdziesięciu centymetrów. Roślina kwitnie po raz pierwszy w okresie od maja do lipca i może powtórzyć kwitnienie między wrześniem a październikiem. Jeśli ogród ma pokrywać się fioletowym, niebieski, białym i różowym kolorem, doskonałym wyborem będzie szałwia omszona. Uprawa rośliny nie jest trudna, ale trzeba właściwie zaplanować stanowisko dla niej.
Szałwia omszona: Odmiany
Kolor kwiatów szałwii omszonej zależy od odmiany. Wśród najbardziej spektakularnych warto wymienić szałwię Negrito, która osiąga do sześćdziesięciu centymetrów wysokości i pokrywa się ciemnoniebieskim kwiatami. Fioletowe kłosy ma szałwia Caradonna, a salvia nemorosa Schwellenburg jest fioletowo-różowa. Obok nich ciekawie będzie prezentowała się jasnoniebieska szałwia Crystal Blue. Fioletowo-niebieskie kłosy ma gatunek Blaukönigin.
Odmianę Adrian warto posadzić, dla jej kwitnących na biało kłosów i wyjątkowej odporności na mróz. Dla różowych kwiatów sadzone są: szałwia Rose Marvel i New Dimension Rose. To najniższe spośród gatunków szałwii - osiągają około trzydziestu centymetrów wysokości. Tę samą wysokość i wyjątkowo długi okres kwitnienia mają odmiany Compact Deep Blue o niebieskich kłosach i różowa Compact Bright Rose.
Dla osób poszukujących nieco wyższych roślin dobrym wyborem będzie dorastająca do siedemdziesięciu centymetrów wysokości fioletowa Wesuwe i niebiesko-fioletowa szałwia Amethyst oraz mogąca mierzyć nawet metr fioletowa Blue Field. Poszukując nietypowej szałwii omszonej, warto sięgnąć po Pusztaflamme, która ma bordowe kwiaty i nietypowe, wiechowate kwiatostany.
Szałwia omszona: Uprawa
Szałwia omszona świetnie czuje się zarówno w gruncie, jak i donicach. Będzie wspaniałą ozdobą ogrodu, tarasu czy balkonu. Byliny nie trzeba wykopywać przed mrozami, może przezimować w ziemi. Roślina uwielbia słońce, toteż należy dla niej zaplanować dobrze oświetlone stanowisko. Szałwia omszona preferuje podłoża o umiarkowanej wilgotności, żyzne, próchnicze i przepuszczalne. Roślina wyjątkowo nie lubi nadmiaru wilgoci, może z tego powodu chorować, przemarzać i gnić. Szałwia poradzi sobie z suszą, ale chcąc, by pięknie kwitła, warto ją podlewać, jeśli długo nie wystąpiły opady deszczu.
Szałwia omszona po raz pierwszy zakwita między majem a lipcem. Po przekwitnięciu pędy rośliny warto skrócić u podstawy, wówczas w okresie od września do października można spodziewać się kolejnego kwitnienia.
Szałwia omszona najpiękniej prezentuje się sadzona w grupach po kilka sztuk. Salvia nemorosa dobrze wygląda się obok goździków, liliowców, lobelii, traw ozdobnych. Lubi też towarzystwo róż i jeżówki. Jeśli w aranżacji ogrodu są luki, na które nie ma pomysłu - szałwia omszona świetnie je wypełni. Roślina dobrze prezentuje się też na murkach, przy schodach, na skarpach i skalniakach.
Z czasem pokrój salvia nemorosa może stracić na uroku. Wówczas najlepiej ściąć całą roślinę przy podstawie - nowe liście zaczną pojawiać się dość szybko. Szałwia dobrze znosi przycinanie. Można jej kłosy zabierać do domu i trzymać w wazonie, aby rozkoszować się wspaniałym zapachem salvia nemorosa.
Szałwia omszona: Rozmnażanie
Dla odmłodzenia szałwii, której pokój nie jest już tak atrakcyjny, jak w pierwszych latach po posadzeniu, można wczesną wiosną lub pod koniec sierpnia podzielić jej kępy. Powstałe w ten sposób części to sadzonki, które posadzone w podłożu staną się nowymi roślinami.
Szałwię omszoną można rozmnażać na wiele różnych sposobów. Inną możliwością jest wysianie nasion salvia nemorosa bezpośrednio do gruntu lub do inspektów. W tym pierwszym przypadku siew należy przeprowadzić w maju. Nasiona szałwii do inspektów sadzi się późną zimą - nie wcześniej niż na przełomie stycznia i lutego lub wczesną wiosną. Gdy rośliny wykiełkują, trzeba je przepikować do oddzielnych pojemników, w połowie maja zaś posadzić w gruncie i regularnie podlewać.
Salvia nemorosa rozwinie się także z sadzonek pędowych. W tym przypadku należy ostrą żyletką lub nożem odciąć dobrze rozwinięty wierzchołek pędu o długości około dziesięciu — piętnastu centymetrów. Podczas cięcia trzeba zachować ostrożność, aby nie uszkodzić rośliny. Odcięty pęd należy oczyścić z dolnych liści. Następnie można go zanurzyć w ukorzeniaczu i zasadzić w doniczce. Gdy roślina jest już dobrze ukorzeniona, należy wsadzić ją do gruntu. Sadzonki wierzchołkowe szałwii najlepiej pobierać w maju bądź czerwcu. Przed pierwszą zimą młodej rośliny dobrze jest ją okryć dla zabezpieczenia przed mrozem.