Szykuje się spora podwyżka emerytury. Seniorzy mogą zacierać ręce

Rząd poinformował, że polscy emeryci i renciści będą mogli liczyć w przyszłym roku na podwyżkę swoich świadczeń. Może być ona naprawdę wysoka i już dziś wiadomo, że jej koszt sięgnie 28,1 mld zł! O ile wzrosną emerytury polskich seniorów?

Rząd ogłosił podwyżkę emerytur
Rząd ogłosił podwyżkę emerytur 123RF/PICSEL

Polscy seniorzy mogli liczyć w ostatnich latach na rekordowe waloryzacje i podwyżki emerytur. Były one wynikiem ogromnej inflacji, która choć spadła, wciąż jest wysoka i wpływa negatywnie na poziom ich życia. Waloryzacja to, mówiąc najprościej, zwiększenie wartości pieniężnej świadczenia w celu utrzymania jego realnej wartości na niezmienionym poziomie. Obecnej waloryzacji podlegają wszystkie świadczenia emerytalno-rentowe, do których prawo powstało do końca lutego 2023 roku.

Podczas czwartkowego posiedzenia rządu przedstawiona została nowa propozycja, dotycząca poziomu przyszłorocznej waloryzacji świadczeń. Jakie podwyżki czekają emerytów?

Szykuje się spora podwyżka emerytury. Ile zyskają seniorzy?

Rada Ministrów ustaliła na czwartkowym posiedzeniu, że przyszłoroczna podwyżka świadczeń dla emerytów i rencistów nie będzie niższa niż 6,78 proc! Koszt podwyżki to 28,1 mld zł.

W tym miejscu warto dodać, że w ostatnich latach zdarzało się już, że wskaźnik tuż przed marcową waloryzacją okazywał się jeszcze wyższy. Rząd zaproponuje Radzie Dialogu Społecznego pozostawienie zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 roku na poziomie 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2024 roku. W tym roku emerytury wzrosły od marca o 12,12 proc.

Minimalna emerytura wynosi obecnie 1780,96 złotych brutto. Jeśli przyszłoroczna podwyżka wyniesie faktycznie 6,78 proc., to minimalna emerytura wzrośnie do 1901,71 zł.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaktualizował kilka tygodni temu dane dotyczące wysokości średniej polskiej emerytury. W komunikacie podano, że przeciętna wypłata emerytury i renty w pierwszym kwartale wyniosła 3516,95 zł i była wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie poprzedniego roku o 16,1 proc.! Główne znaczenie dla wzrostu świadczeń miała właśnie tegoroczna, wysoka waloryzacja - 12,12 proc.

3516,95 to przeciętna polska emerytura, ale nie brakuje w naszym kraju emerytów, którzy pobierają zdecydowanie wyższe świadczenia - według ZUS to seniorzy, którzy mogą się pochwalić bardzo dużym stażem pracy. Nie bez znaczenia były oczywiście także ich zarobki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas