Tani zamiennik roślinnych specyfików. Zalety stosowanie octu spirytusowego w ogrodzie

Czy ocet spirytusowy może okazać się nowym ogrodowym niezbędnikiem? Zalety jego stosowania od lat zachwalają gospodynie domowe, zastępujące nim drogie środki chemiczne. Korzystanie z produktu poleca się także ogrodnikom w pielęgnacji ogrodów i działek. Do czego warto go użyć? Poznaj kilka patentów wykorzystujących ocet spirytusowy w uprawie roślin.

Dlaczego warto używać octu spirytusowego w ogrodzie?
Dlaczego warto używać octu spirytusowego w ogrodzie?123RF/PICSEL

Herbicyd na bazie octu

Butelka octu spirytusowego, czyli wodnego roztworu kwasu octowego, znajdzie swoje zastosowanie w ogrodzie. Okazuje się, że produkt świetnie nadaje się do przygotowania preparatu pomagającego zwalczyć wybujałe chwasty. Jak go przygotować? Wystarczy, że do butelki, najlepiej takiej z atomizerem, wlejemy pół litra wody oraz litr octu.

Co ciekawe, kolejność odgrywa tu bardzo ważną rolę i nigdy nie należy zamieniać obu składników miejscami. Jeśli władzę nad naszym ogrodem przejęły nadmiernie wyrośnięte oraz dość stare chwasty, gotowej mieszanki nie trzeba dodatkowo rozcieńczać. Specyfikiem pryskamy obficie wszystkie niechciane rośliny. Najlepiej zabrać się za to w suchy dzień, kiedy prognoza pogody nie zapowiada opadów deszczu. Podczas aplikowania preparatu postaraj się chronić przed nim kwiaty. Nawet kilka kropel mogłoby je zniszczyć.

Zakwaszenie gleby

Ocet spirytusowy pomaga roślinom kwasolubnym
Ocet spirytusowy pomaga roślinom kwasolubnym123RF/PICSEL

Wrzosy, azalie czy różaneczniki to tylko kilka gatunków roślin, które preferują wzrastanie w kwaśnej glebie. Jak w szybki sposób zapewnić im najlepsze warunki do zdrowego rozwoju? Rozwiązaniem okazuje się przygotowanie mieszanki na bazie 1 litra octu oraz 8 litrów wody.

Taki roztworem obficie podlewamy ziemię, a następnie co kilka dni sprawdzamy, jak zmienia się pH podłoża. W razie potrzeby możemy kontynuować powtarzanie zabiegu. Pamiętajmy jednak, że do takiej ziemi możemy posadzić rośliny dopiero po upływie 3-4 tygodni od ostatniego zastosowania preparatu.

Inne patenty na wykorzystanie octu spirytusowego

Ocet spirytusowy przydaje się nie tylko w warunkach domowych. Choć najczęściej stosujemy go do konserwacji żywności lub generalnych porządków, produkt jest na tyle uniwersalny, że możemy z powodzeniem zabrać go ze sobą na działkę lub do ogrodu.

Pierwsza możliwość wykorzystania produktu nadarza się jeśli na terenie naszej przydomowej przestrzeni znajduje się piaskownica. Spryskanie octem jej rantów skutecznie odstraszy koty, które przestaną traktować ją jak wielką kuwetę. Dzięki temu pozostanie czysta, bez zanieczyszczeń wywołanych moczem oraz odchodami. Jak jeszcze użyć octu?

  • Przyspieszenie kwitnienia

Odmiany oraz gatunki roślin, które chcemy posadzić w ogrodzie, najczęściej dobieramy pod kątem własnych preferencji oraz upodobań. Rzadziej zwracamy uwagę na potrzeby oraz wymagania kupowanych okazów. W efekcie, zamiast przestrzeni obsypanych kwiatami, uzyskujemy łyse placki przestrzeni. Jak przyspieszyć kwitnienie roślin kwasolubnych? Wystarczy w wiadrze zmieszać 1 szklankę octu z 4 litrami wody. Tak przygotowaną mieszanką podlewamy rośliny, które odwdzięczą się obfitymi i bujnymi kwiatami.

  • Pogromca ślimaków

Ślimaki, a zwłaszcza pomrów wielki, charakteryzujący się brakiem skorupy, czynią ogromne spustoszenie w wypielęgnowanych ogrodach. To jeden z większych koszmarów ogrodników, któremu od lat starają się zaradzić. Znanym i naturalnym sposobem ich zwalczania jest przygotowanie mieszanki piwa oraz octu w proporcjach 1:1. Gotowy roztwór przelewamy do płaskich podstawek i ustawiamy w pobliżu roślin najczęściej atakowanych przez szkodniki.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas