Znajdziesz ją w herbacie, lekach i kosmetykach. Za co pokochaliśmy bergamotkę?

Bergamotka to południowowłoska odmiana cytryny, która zachwyca pięknym wyglądem, zapachem i całym wachlarzem wspaniałych właściwości. Bergamotka nie bez powodu nazywana jest perłą wśród cytrusów, czy królową śródziemnomorskich ogrodów. Najpiękniej rośnie w okolicach Kalabrii (region Włoch słynie właśnie z tych owoców i tam pozyskuje się ich zdecydowanie najwięcej), ale też w Grecji czy na Wyspach Kanaryjskich. Obfitująca w witaminę C, flawonoidy i antyoksydanty, znana z właściwości przeciwzapalnych znajduje szerokie zastosowanie w kuchni, ale też medycynie czy kosmetyce.

Bergamotka to owoc o wielu wspaniałych właściwościach dla zdrowia i urody.
Bergamotka to owoc o wielu wspaniałych właściwościach dla zdrowia i urody.123RF/PICSEL

Bergamotka jest owocem z drzewa bergamotki (Citrus bergamia), które jest hybrydą pomiędzy limonką a gorzką pomarańczą. Należy do rodziny rutacae. Dojrzałe drzewko osiąga maksymalnie 5 m wysokości. Cechą charakterystyczną oprócz owoców podobnych do zielonych pomarańczy są wydłużone listki, a przed okresem owocowania białe kwiaty.

Choć nie jest tak popularna jak inne owoce cytrusowe, warto odkryć jej właściwości. Bergamotka ma ich mnóstwo, dlatego produkty, które mają ją w składzie, znajdziesz zarówno na sklepowych, jak i aptecznych czy drogeryjnych półkach.

Na co jest dobra bergamotka?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, na co dobra jest bergamotka. Wszystko dlatego, że właściwości bergamotki są bogate, więc znajduje ona szereg zastosowań. W zależności od tego, czy wykorzystujesz ją do gotowania, czy upiększania się, odnotujesz inne korzyści.

Olejek z bergamotki jest wykorzystywany w aromaterapii, bo jego odświeżający, cytrusowy zapach pomaga redukować stres i poprawia nastrój. W smaku z kolei bergamotka jest lekko gorzka i cytrusowa, więc doskonała do naparów owocowych, pieczenia ciast i robienia deserów. A warto ją jeść lub pić, bo ma działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, a nawet obniżające cholesterol. Szczególnie zalecana jest wspomagająco w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego.

W kosmetyce i medycynie właściwości bergamotki są cenione od dawna. Jako składnik kosmetyków oczyszcza skórę i reguluje wydzielanie sebum. Bywa dodawana do środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, a miejscowo do łagodzenia bólów stawowych czy mięśniowych.

Herbata z bergamotką - cudowny napar dla zmysłów i zdrowia

Jednym z najpopularniejszych sposobów spożycia bergamotki jest picie herbaty z dodatkiem olejku z bergamotki. Jest to lubiana przez Polaków herbata earl grey, znana ze swojego charakterystycznego smaku. To właśnie bergamotce zawdzięcza swoją wyjątkową aromatyczną nutę. Herbatę tę ceniono nie tylko za jej delikatny smak, ale także za liczne korzyści zdrowotne, w tym za działanie uspokajające, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Bergamotka - olejek o niesamowitych właściwościach aromaterapeutycznych

Nie musisz nawet czytać składu kosmetyków czy herbaty, aby po zapachu stwierdzić, że zawiera w sobie olejek z bergamotki. Jak pachnie? Przyjemnie, cytrusowo, choć ma wyczuwalny lekko cierpki i gorzki aromat.

Bergamotka pomaga w zasypianiu
Bergamotka pomaga w zasypianiu123RF/PICSEL

Charakterystyczny zapach bergamotki jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie aromaterapii. Oleje działa pobudzająco na zmysły i może pomóc w redukcji stresu, poprawie nastroju i relaksacji. Uspokaja, a nawet łagodzi dolegliwości bólowe. Olejek eteryczny z bergamotki jest szeroko stosowany w aromaterapii do walki z depresją, bezsennością i napięciem nerwowym. W medycynie ma znaczenie w terapiach przeciwgorączkowych, przeciwpasożytniczych, antyseptycznych i przeciwzapalnych (zwłaszcza w chorobach dróg moczowych i oddechowych).

Gdzie kupić bergamotkę?

Z uwagi na specyficzne wymagania klimatyczne, w Polsce trudno jest wyhodować samemu drzewko bergamotki. Jest jednak znacznie łatwiejszy sposób na to, jak ją zdobyć. Bergamotkę można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach zielarskich oraz online. Całe owoce, najlepiej z ekologicznych włoskich gospodarstw dostaniesz w polskich sklepach internetowych lub na popularnych portalach handlowych. Tam jednak więcej jest produktów, które mają bergamotkę w składzie — olejki eteryczne, płyny do płukania, herbaty, syropy, naturalne dezodoranty i wiele innych.

Przed zakupem zawsze warto upewnić się, że produkty zawierające bergamotkę są wysokiej jakości i pochodzą od zaufanych producentów. Olejek z bergamotki stosowany w aromaterapii powinien być czysty i pochodzić z naturalnych, organicznych źródeł.

Przeciwwskazania i skutki uboczne - bergamotka nie dla każdego

Podobnie jak większość składników roślinnych, bergamotka może powodować reakcje alergiczne u osób uczulonych na owoce cytrusowe. Ponadto olejek z bergamotki stosowany na skórę może powodować fotouczulenie, czyli wzmożoną wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Stąd niestety blisko do poparzeń skóry.

Jeśli sięgasz po olejki, leki lub kosmetyki z bergamotką, przeczytaj zalecenia i środki ostrożności od producentów. Niekiedy niewskazane jest korzystanie z produktów o takim składzie w czasie ciąży czy karmienia piersią. Jeśli przyjmujesz niektóre leki, których działanie mogłoby zostać zakłócone przez bergamotkę (np. leki obniżające cholesterol czy wspomagające pracę układu sercowo-naczyniowego), skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeczytaj także:

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas