Ważna wiadomość dla Polaków. Chodzi o abonament RTV

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła podczas poniedziałkowego posiedzenia wysokość opłat za abonament radiowo-telewizyjny w 2025 roku. Co się zmieni i czy opłaty pójdą mocno w górę?

Urzędnicy zapowiadają kontrole i wysokie kary, za niepłacenie abonamentu RTV
Urzędnicy zapowiadają kontrole i wysokie kary, za niepłacenie abonamentu RTVARKADIUSZ ZIOLEKEast News
  • osoby, które ukończyły 75. rok życia lub 60. rok życia i pobierają emeryturę, której miesięczna wartość nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia,
  • osoby niezdolne do pracy i z pierwszą grupą inwalidzką,
  • osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu, osoby niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.,
  • bezrobotni,
  • kombatanci, którzy są inwalidami wojennymi lub wojskowymi bądź ich rodziny,
  • osoby, które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych np. zasiłku stałego czy przedemerytalnego.

W 2023 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustaliła, że stawka za używanie odbiornika radiofonicznego w 2024 roku wyniesie 8,70 zł miesięcznie, a za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego - 27,30 zł miesięcznie. W 2022 roku w przypadku samego odbiornika radiowego abonament kosztował 7,50 zł, a z telewizorem - 24,50 zł. Wzrost wyniósł więc 16 i 11,4 proc. Jak będzie w przyszłym roku?

Ważna wiadomość dla Polaków. Chodzi o abonament RTV

KRRiT zdecydowała się utrzymać w tym roku stawki z 2023 roku oraz "promocję" dla osób, które opłacą rok z góry”. Obecnie w przypadku telewizorów jest to 294,90 zł przy opłacie za 12 miesięcy zamiast 327,60 zł. Już dziś wiadomo, że na takie same zniżki będzie można liczyć w 2025 roku!

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji poinformowała także, że tylko 34,7 proc. zobowiązanych osób opłaca abonament RTV i przypomniała, że za unikanie tego obowiązku grozi kara pieniężna. 

W zeszłą środę podczas posiedzenia KRRiT przyjęto również istotną uchwałę o przekazaniu kolejnych pieniędzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań. Pozostałe spółki mediów publicznych wciąż muszą czekać na środki.

Wpłaty środków nastąpią w dniu 15 maja 2024 r. w kwotach: 720 420 zł dla Radia Poznań oraz 694 350 zł dla Radia dla Ciebie. Rozgłośnie mogą przeznaczyć wpływy abonamentowe wyłącznie na realizację misji publicznej (art. 31 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji)
- powiedziała Wirtualnym Mediom Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

W styczniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła wypłaty abonamentowe dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz rozgłośni regionalnych. Miesiąc później zdecydowano, że środki trafią do depozytu sądowego, a spółki będą otrzymywać pieniądze, jeśli do piętnastego dnia miesiąca będą jej przekazywać informacje o tym, na co będą one przeznaczane.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas