Tę pracę ogrodową wykonaj jeszcze jesienią. Młode sadzonki hortensji bezpiecznie przetrwają zimę

Hortensja bukietowa oraz ogrodowa zachwyca różnorodnością odmian i gatunków. To uniwersalna roślina, która może stać się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu. Przesadzanie hortensji jesienią to ważny zabieg, do którego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Jak wybrać odpowiedni termin, przygotować ziemię i zabezpieczyć sadzonki przed zimą? Podpowiadamy!

Jesień to ostatni moment na przesadzenie hortensji
Jesień to ostatni moment na przesadzenie hortensji123RF/PICSEL

  • Hortensja najpiękniej rozkwita latem oraz wczesną jesienią. Miesiące przed zimą warto poświęcić na wzmocnienie rośliny.
  • Wiek hortensji nie ma wpływu na jej przesadzenie. Warto pamiętać, że w przypadku starszych okazów może to być nieco trudniejsze, ze względu na rozbudowany system korzeniowy.
  • Pamiętajmy, by odpowiednio przygotować nowe stanowisko, a wraz z rośliną przenieść sporą ilość ziemi.

Czy warto przesadzać hortensję jesienią?

Najłatwiejszym i skutecznym sposobem na rozmnożenie hortensji jest jej rozsadzenie. Żeby zwiększyć skuteczność planowanego zabiegu, warto wcześniej dobrze wybrać termin. Doświadczeni ogrodnicy polecają szczególnie dwa okresy w ciągu roku - wczesną wiosnę, tuż po ostatnich przymrozkach, oraz wczesną jesień, kiedy na dobre zapominamy o letnich upałach.

Możemy spokojnie odrzucić początkowe obawy związane z przesadzaniem hortensji jesienią. Okazuje się, że ta czynność jest jak najbardziej wskazana. Oddzielone sadzonki najlepiej przenieść do nowych stanowisk we wrześniu lub październiku. Jeśli pogoda dopisuje, z powodzeniem możemy zabrać się do tego również początkiem listopada. Decydując się na przesadzanie hortensji w tym sezonie, dobrze jest odpowiednio zabezpieczyć ją przed chłodem. W tym celu najlepiej postawić na agrowłókninę.

Przesadzanie hortensji - garść praktycznych porad

Hortensja najlepiej rośnie w glebie o lekko kwaśnym pH
Hortensja najlepiej rośnie w glebie o lekko kwaśnym pH123RF/PICSEL

Decyzja o jesiennym przesadzaniu hortensji została podjęta. Zanim jednak przeniesiemy je na nowe stanowisko, zacznijmy od dokładnego rozplanowania tego kroku. Istotną sprawą jest wybór odpowiedniego miejsca - powinno być osłonięte od wiatru i zaciszne, a także słoneczne lub półcieniste. Hortensja najlepiej rośnie w wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH.

Na wybranym stanowisku wykopujemy odpowiedniej wielkości dołek. Powinien być dwukrotnie wyższy i szerszy od pobranej bulwy. Wypełniamy go mieszanką specjalnego podłoża do hortensji oraz torfu. Delikatnie wsadzamy do niego roślinę wraz z systemem korzeniowym i przysypujemy ziemią. Decydując się na przesadzenie hortensji jesienią, niejednokrotnie po głowie krąży myśl o jej przycięciu. Ten zabieg jest jednak niewskazany o tej porze roku, gdyż może doprowadzić do osłabienia rośliny przed nadchodzącą zimą.

Trudności w uprawie i pielęgnacji hortensji

Hortensja to jedna z bardziej wymagających roślin ogrodowych - niezależnie od wybranego gatunku lub odmiany. Wymaga pełnego zaangażowania i regularnej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że mniej doświadczeni ogrodnicy powinni zrezygnować z jej uprawy. Zanim jednak podejmą taką decyzję, powinni być gotowi na przyswojenie sporej dawki wiedzy.

Dwiema podstawowymi czynnościami w prawidłowej pielęgnacji hortensji są: regularne przycinanie oraz podlewanie. Na liście znalazło się także nawożenie specjalnymi mieszankami w określonych porach roku. Ogromną zaletą rośliny jest to, że odpowiednio zadbana odwdzięczy się pięknymi kwiatami, które w ogrodzie wyglądają niezwykle efektownie.

Jesienne przesadzanie hortensji - o tym pamiętaj

Nie musisz rezygnować z jesiennego przesadzania hortensji. Zrezygnuj jednak z przycinania jej w tym sezonie. W miarę możliwości postaraj się zadbać o dokładne zahartowanie oraz zabezpieczenie młodych sadzonek przed pierwszymi przymrozkami. W ten sposób zwiększysz ich szanse na przetrwanie pierwszej zimy, która w polskim klimacie bywa dość trudna.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas