Te rośliny mogą poparzyć! Uważaj na nie

Nie tylko barszcz Sosnowskiego, przed którym w każdym sezonie publikowane są liczne ostrzeżenia, może być groźny lub po prostu nieprzyjemny dla człowieka. Oto rośliny, na które powinieneś uważać.

Te rośliny mogą poparzyć! Uważaj na nie
Te rośliny mogą poparzyć! Uważaj na niePicsel123RF/PICSEL

Te rośliny mogą poparzyć! Uważaj na nie

Barszcz Sosnowskiego to chyba najbardziej znana roślina z tych, które mogą wydzielanymi przez siebie substancjami wyrządzić człowiekowi krzywdę. Ta wysoka (ma zazwyczaj do 4 m) roślina o dużych, pierzastodzielnych, liściach i grubym, wysokim pędzie kwiatostanowym z wyglądu przypomina przerośnięty koper lub barszcz zwyczajny, z którym jest często mylona.

Sok rośliny zawiera związki kumarynowe, które w kontakcie ze światłem słonecznym powodują oparzenia II i III stopnia. Objawy nie ujawniają się od razu, a dopiero od pół godziny do dwóch godzin od kontaktu z rośliną. Co charakterystyczne, po tygodniu miejsca oparzone przez barszcz Sosnowskiego ciemnieją - może się to utrzymywać do kilku miesięcy. Groźne są także opary z rośliny - jeśli dotrą w okolicę oczu, mogą spowodować uszkodzenie lub utratę wzroku; mogą powodować także duszności, wymioty czy bóle głowy. Co ważne, związki kumarynowe, które wiążą się z DNA mogą spowodować działanie rakotwórcze oraz uszkadzające płód.

Przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego należy pilnie skontaktować się z lekarzem - zwłaszcza w przypadku dzieci czy osób cierpiących na choroby przewlekłe. W ich wypadku oparzenia barszczem Sosnowskiego mogą stać się nawet przyczyną śmierci.

Barszcz Sosnowskiego to roślina bardzo trudna do zwalczenia. Jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.
Ruta zwyczajna to powszechnie rosnąca bylina, która występuje na wszystkich kontynentach i na wielu wyspach (oprócz Antarktydy). Ma łodygę wyrastającą do 1 m, charakteryzuje się wąskimi, zielonymi liśćmi i żółtymi kwiatami zebranymi w kwiatostany. Wykorzystywana jako roślina lecznicza i ozdobna.

Ze względu na obecność olejków eterycznych, ruta może powodować poparzenia i podrażnienia skóry. Roślina ma silne działanie poronne, jej stosowanie w tym celu może powodować śmiertelne krwotoki z macicy.

W średniowieczu uznawano, że zapach ruty wabi i podnieca seksualnie mężczyzn - dlatego młode kobiety, które chciały wyjść za mąż, miały nosić wianek z ruty.


Właściwości drażniące i toksyczne mają m.in. zawarte w roślinie olejki eteryczne, które mogą powodować podrażnienie skóry. Przyjmowanie preparatów z ruty jest bardzo niebezpieczne dla kobiet w ciąży (grozi poronieniami).

Ruta zwyczajna dawniej była popularną rośliną leczniczą i ozdobną, a także przyprawową.
Dyptam jesionolistny to bylina bardzo popularna ze względu na swoje walory estetyczne. Jest wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodnictwie. Ma ciemnozielone, nieparzystopierzaste, jajowate liście, białoróżowe lub różowe kwiaty zebrane w szczytowe grona.

Przez swoje włoski gruczołowe wydziela dużo olejków eterycznych. Co ciekawe, w upalne i bezwietrzne dni olejki można zapalić po zbliżeniu płomienia do rośliny. Spowoduje to krótkotrwały, błękitny płomień, który nie zniszczy dyptamu.

Ponadto substancje chemiczne i olejki eteryczne, które wydziela mogą spowodować podrażnienie skóry oraz fotouczulenia.

W Polsce jest objęta ścisłą ochroną gatunkową.
Wilczomlecz obrotny to powszechny w Polsce chwast. Ta roślina jednoroczna charakteryzuje się żółtozielonymi kwiatami i kwiatostanami oraz owalnymi listkami.

Jest rośliną trującą z powodu zawartości soku mlecznego, który działa drażniąco i jest alergiczny. Jest on groźny zwłaszcza dla zwierząt. Zawiera flawonoidy, kauczuk, saponiny, kwas elagowy i kawowy.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas