Teatr kształtów
Coraz częściej goszczą w naszych domach chociaż ich dyskretnej obecności najczęściej nie jesteśmy świadomi. W cukiernicach, krzesłach, lampach zawarte są ich myśli, wyobrażenia, idee. Młodzi polscy projektanci.

Bliżej sztuki
Dla Tomasza Wagnera meble od dzieciństwa były czymś więcej niż tylko zwykłymi sprzętami. Jego ojciec jest stolarzem i to stolarzem niezwykłym - wykonuje meble sakralne. - Właśnie w pracowni taty wykonywałem pierwsze prace - opowiada Tomasz Wagner - meble sakralne są bliżej sztuki. To pozwoliło mi później dostrzec, że mebel może być bardziej rzeźbą niż formą użytkową. Podobnie jest z innymi sprzętami. Rynek oferuje wiele urządzeń o podobnych funkcjach, ale kupujemy te, które mają piękne, niezwykłe kształty - dodaje. Pasja jaką stało się projektowanie mebli związała Tomasza Wagnera z Wydziałem Wzornictwa krakowskiej ASP, gdzie najpierw studiował a obecnie jest asystentem.
W poszukiwaniu formy
- Sięgam do form naturalnych zaczerpniętych z natury, z przyrody. One mnie inspirują bardziej niż prace innych projektantów - mówi Tomasz Wagner.

Podkreśla też, że nie przywiązuje się do żadnego konkretnego stylu, nie stawia sobie żadnych ograniczeń. - Nie dążę na siłę do stworzenia własnego stylu, chociaż nie wykluczam, że z czasem on się pojawi. Dzięki takiej postawie prace Tomasza Wagnera cechuje świeżość i różnorodność form. Wśród wymagań jakie stawia sobie ten projektant względy estetyczne nie są jednak na pierwszym miejscu: - mebel musi być przede wszystkim wygodny - mówi.
Pacynkowe portrety
Tomasz Wagner jest również twórcą scenografii do przedstawień teatralnych, a także lalek i pacynek. Od kilku lat jest związany z krakowskim teatrem "Groteska". - Ta praca jest dla mnie odpoczynkiem, oderwaniem od sztywnego designu - mówi. Lalki robi również na indywidualne zamówienia - często przedstawiają one znane postaci, ale można też zamówić podobiznę bliskiej osoby.
Izabela Grelowska
Teatr kształtów Tomasza Wagnera
Przeczytaj: "Teatr kształtów"









