To już ostatni moment na ten zabieg w ogrodzie. Zminimalizujesz ryzyko prześwitów
Odpowiednie przystrzyżenie żywopłotu ma nie tylko znaczenie estetyczne, ale wpływa również na prawidłowe, gęste kwitnienie rośliny. Kiedy jest najlepszy termin na przycinanie żywopłotu, ile razy w roku należy to robić i o czym musimy pamiętać podczas takie zabiegu?
Kiedy przycinać żywopłot?
Dobrze zadbany żywopłot to bez wątpienia jedna z wizytówek każdego ogrodu. To naturalne ogrodzenie spełnia kilka, istotnych funkcji, takich jak m.in. - ogranicza przedostawanie się kurzu z ulicy, zmniejsza poziom hałasu i gwarantuje prywatność przed wścibskimi podglądaczami.
Chcąc cieszyć się widokiem pięknie kwitnącego żywopłotu, nie możemy zapomnieć o jego regularnym przycinaniu. Rośliny przybierające formę żywopłotu najlepiej sadzić jesienią, a pierwsze jego strzyżenie powinniśmy wykonać wczesną wiosną, kiedy mamy pewność, że silne przymrozki to już przeszłość.
Młody żywopłot przycinamy na wysokości około 20-30 cm nad podłożem, co zagwarantuje nam późniejsze przepiękne zagęszczenie krzewów u samej podstawy, tym samym minimalizując ryzyko powstawania nieestetycznych prześwitów.
Drugie cięcie żywopłotu wykonujemy na przełomie lipca i sierpnia, ale nie później niż do połowy sierpnia, ponieważ pędy muszą mieć czas, by odpowiednio zdrewnieć przed nadejściem mrozów. Podczas takiego cięcia powinniśmy usunąć 1/3 tegorocznych przyrostów. W ten sposób uchronimy roślinę przed ewentualnymi chorobami i nadamy jej odpowiedniego kształtu.
Pod żadnym pozorem nie przycinajmy żywopłotu podczas opadów deszczu. Wilgotne środowisko podczas strzyżenia rośliny zwiększa ryzyko powstawania różnego rodzaju groźnych chorób, które mogą doprowadzić do jej obumierania. Z cięcia zrezygnujmy również, gdy mamy do czynienia z bardzo wysoką temperaturą powietrza, ponieważ pędy mogą usychać.
W przypadku żywopłotów iglastych cięcie powinno mieć miejsce dopiero w drugim roku po ich zasadzeniu, ponieważ roślina musi najpierw się odpowiednio ukorzenić.
Jak przycinać żywopłot?
Specjaliści od ogrodnictwa wskazują, że najlepsza technika przycinania żywopłotu polega na rozpoczęciu zabiegu od cięcia bocznego. Dopiero w kolejnym etapie przycinamy wierzchołki.
Chcąc zachować równą linię cięcia, warto w tym celu wykorzystać zwykły sznurek, który mocujemy przy górnej krawędzi i mniej więcej w połowie wysokości żywopłotu, gdy mowa o strzyżeniu bocznym. Ze specjalnych szablonów i stelaży warto skorzystać, planując nadanie żywopłotowi kształtu łuku.
Zanim przystąpimy do strzyżenia żywopłotu, sprawdźmy, czy nożyce do cięcia są odpowiednio naostrzone. Tępe ostrze może uszkadzać pędy i przyczyniać się do jego nierównego kwitnienia. Żywopłot najlepiej jest przycinać nożycami - ręcznymi lub akumulatorowymi.