Triki na łatwe sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki warto robić tuż po kąpieli. Osiadła na glazurze czy kabinie prysznicowej ciepła para wodna ułatwia usuwanie brudu.

Wybieraj te płyny do czyszczenia, które zawierają kwasy (np. solny, mineralne), a nie chlor
Wybieraj te płyny do czyszczenia, które zawierają kwasy (np. solny, mineralne), a nie chlor123RF/PICSEL

Glazura i terakota

Do matowych kafelków użyj pasty z soli emskiej i płynu do naczyń (w proporcjach 1:2). Umyj powierzchnię gąbką i spłucz wodą. Błyszczące płytki przetrzyj ręcznikiem papierowym nasączonym płynem z woskiem do karoserii samochodu. Usuwa brud, a wosk chroni płytki przed osadzaniem się kropel wody i tworzeniem plamek z kamienia.

Wanna, prysznic i kran

Do wanny i brodzika prysznica stosuj roztwór z wody i octu (w proporcjach 1:1). Po spryskaniu nim powierzchni odczekaj 15 minut i opłucz wodą.

W mało dostępnych miejscach kranów lub baterii połóż wacik nasączony octem. Po 30 minutach zdejmij go i powierzchnię spłucz wodą. Jeśli na sitku kranu czy słuchawki prysznica pojawił się kamień, wlej do foliowego woreczka ocet. Zawieś go tak, by końcówka znajdowała się w płynie. Pozostaw na godzinę, zdejmij woreczek i baterię opłucz wodą.

Aby na szybie kabiny prysznicowej nie osadzały się krople wody (i tworzył się kamień), raz w miesiącu przetrzyj ją tzw. niewidzialną wycieraczką – płynem do szyb samochodowych. Preparat dostępny jest w sklepach motoryzacyjnych i na stacjach benzynowych.

Toaleta

Zrób pastę, mieszając 1/2 szklanki sody oczyszczonej, 3 łyżki octu i 2 łyżki płynnego detergentu. Wyszoruj nią wnętrze muszli klozetowej, pozostaw na 30 minut i spłucz. Zewnętrzne części muszli klozetowej (także plastikową deskę) przetrzyj ręcznikiem papierowym nasączonym spirytusem salicylowym.

Jeśli bardzo przeszkadza ci zapach octu, zastąp go kwaskiem cytrynowym.

Życie na gorąco
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas