Triki zwiększające domowy komfort

Sposób aranżacji pomieszczeń ma wpływ nie tylko na to, na ile będą one funkcjonalne oraz estetyczne, ale też na samopoczucie przebywających w nich osób. Urządzając dom warto zwrócić na takie kwestie jak kolory, światło, czy dostateczna ilość wolnej przestrzeni i rozkład sprzętów.

Triki zwiększające domowy komfort
Triki zwiększające domowy komfortmateriały prasowe

Otoczenie ma znaczenie!

To jak urządzona jest przestrzeń otaczająca człowieka wpływa zarówno na jego zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Wierzyli w to już starożytni Chińczycy, opracowujący zasady feng shui – czyli sztuki planowania wnętrz tak, by były zgodne ze środowiskiem naturalnym i dzięki temu stawały się przyjazne dla człowieka. Zasady feng shui opisują niemal wszystkie kwestie dotyczące domowych aranżacji: począwszy od rozplanowania pomieszczeń, poprzez rozmieszczenie okien i sposób otwierania drzwi, aż po dobór dodatków. Nie trzeba być jednak orędownikiem feng shui, aby rozumieć, jak ważny dla naszego komfortu psychicznego jest sposób aranżacji naszego domu (oraz innych miejsc, w których spędzamy wiele czasu). Jego znaczenie potwierdzają liczne badania, na przykład dotyczące ergonomii (czyli dostosowywania otoczenia człowieka do jego potrzeb), psychologii kolorów (udowodniono naukowo, że różne kolory różnie wpływają na samopoczucia) czy konkretnie aranżacji wnętrz (takie prowadzono między innymi w Szwecji na Uniwersytecie w Gothenburgu).

W niewłaściwe urządzonych pomieszczeniach trudniej efektywnie pracować i oddawać się relaksowi. Wpływają one negatywnie na samopoczucie, a czasem też na zdrowie, poważnie obniżając komfort domowników.

Triki zwiększające domowy komfort
Triki zwiększające domowy komfortmateriały prasowe

Co wpływa na poziom domowego komfortu?

Oto kilka głównych czynników, które mają niebagatelny wpływ na samopoczucie domowników i atmosferę w domu. Planując wystrój mieszkania, dobrze mieć je na uwadze. 

  • Kolory

Otaczające nas barwy wpływają na nasze emocje i mogą nawet wywoływać konkretne reakcje – na przykład uspokajać albo dodawać energii. Niektóre kolory w zbyt dużym natężeniu z kolei męczą i przytłaczają.

  • Światło

To element ważny nie tylko z punktu widzenia funkcjonalności. Osoby, które są pozbawione dostatecznej ilości światła, często mają gorszy nastrój. Nie bez powodu zimą obserwuje się więcej przypadków depresji niż latem. Z problemem złego samopoczucia wynikającego z braku światła borykają się na przykład mieszkańcy Skandynawii – z potrzeby uzupełnienia braku naturalnego światła zrodził się skandynawski styl wnętrzarski, w ramach którego wnętrza są mi.in. jasne i wyposażone w duże okna, pozwalające na maksymalne wykorzystanie dostępnego światła dziennego. Warto tu jednak pamiętać o tym, że również szkodliwy może być nadmiar światła, stąd należy zadbać także o możliwość regulacji jego natężenia wykorzystując np. rolety lub żaluzje.

  • Odpowiednia przestrzeń

Zbyt mała przestrzeń nie tylko utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, ale także odbija się negatywnie na naszej psychice – na tyle na ile to możliwe powinniśmy więc zatroszczyć się o to, by każdy z mieszkańców domu miał w nim kawałek własnej przestrzeni pozwalający na realizację jego potrzeb.

  • Temperatura i wentylacja

Za niska i za wysoka temperatura oraz nieprawidłowa wentylacja wpływają negatywnie na zdrowie, koncentrację i samopoczucie – komfortowe wnętrze powinno zapewniać dostęp świeżego powietrza, chociażby poprzez możliwość otwarcia okna i wywietrzenia oraz porządek: w uporządkowanych, czystych pomieszczeń zazwyczaj ludzie czują się znacznie lepiej niż w pokojach zagraconych i nieuporządkowanych. Nawet jeśli ktoś sądzi, że lubi bałagan, w większości przypadków ma więcej energii, kiedy jego otoczenie jest czyste.

Triki zwiększające domowy komfort
Triki zwiększające domowy komfortmateriały prasowe

Wykorzystanie psychologii kolorów w domowych aranżacjach

Wprowadzenie do wnętrza określonych kolorów to jeden z najłatwiejszych do zastosowania trików w domowej aranżacji. Dzięki poszczególnym barwom możemy uzyskać różne efekty, ożywić lub stonować wnętrze oraz stosunkowo niskim kosztem poddać je metamorfozie. A przecież chyba każdy potrzebuje czasem pewnej zmiany w otoczeniu.

Jakich kolorów użyć? Wszystko zależy od pożądanego efektu i przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeśli na przykład nasz dom jest niewielki, najlepiej zdecydować się na biel lub inne jasne kolory (optycznie powiększające pomieszczenia), które przełamiemy dodatkami w jakimś innym, ciemniejszym lub bardziej intensywnym kolorze (wnętrze w odcieniach jednego koloru może szybko zacząć męczyć). Niebieski uspokaja, koi nerwy i może dobrze sprawdzić się jako jeden z głównych kolorów w sypialni. Czerwień ożywia pomieszczenie, dodaje energii, przyciąga wzrok – może sprawdzić się na przykład w kuchni lub jadalni. Fiolet, w niewielkich ilościach, doda salonowi lub sypialni szyku, pobudza także kreatywność – w nadmiarze może jednak wywołać u niektórych przygnębienie.

Czasem odmalowanie ścian, położenie w salonie kolorowych poduszek albo naklejenie pod sufitem barwnego paska w takiej samej barwie, jaką ma na przykład dywan, może całkowicie odmienić wnętrze – i pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie.

Triki zwiększające domowy komfort
Triki zwiększające domowy komfortmateriały prasowe

Więcej światła – wybór okien i oświetlenia

Planując budowę domu warto dokładnie przemyśleć kwestię doboru stolarki okiennej. Bardzo często decyzję o wyborze okien podejmujemy mając na względzie przede wszystkim estetykę elewacji oraz koszty produktów. Tymczasem to okna przesądzają o tym, ile dziennego światła dostanie się do wnętrza domu, mają też wpływ na utrzymanie w pomieszczeniach prawidłowej temperatury. Ponadto okna umożliwiają wietrzenie pomieszczeń. Tym samym w dużej mierze to od nich zależy komfort domowników.

O rozmiarze okien i ich parametrach powinno decydować przede wszystkim to, do jakiego pomieszczenia są przeznaczone oraz ku której stronie świata będą skierowane. Zazwyczaj największych ilości światła dziennego potrzebujemy w salonie oraz pokojach, w których przebywamy najczęściej (takim na przykład może być gabinet). Warto rozważyć zamontowanie w nich dużych przeszkleń – szczególnie, jeśli wychodzą na północ. Po pierwsze, duże okna zagwarantują dostęp do należytej ilości dziennego światła, po drugie, optycznie powiększą pomieszczenie. Modne obecnie stały się przeszklenia na całą ścianę albo przesuwne drzwi tarasowe, dzięki którym można „otworzyć” dom na ogród czy taras.

Mniej światła potrzebujemy zazwyczaj w sypialni, kuchni oraz łazienkach. Okna w sypialni oraz łazience powinny dobrze chronić przed chłodem, ważny jest więc ich współczynnik termoizolacji. W przypadku tych pomieszczeń ważna sprawa to również zadbanie o montaż rolet – aby zapewnić domownikom prywatność oraz by mieć możliwość odcinania dopływu światła, kiedy kładziemy się spać.

- Nie ma jednej, uniwersalnej receptury na idealne okna: każdy dom jest inny, każde pomieszczenie ma swoją specyfikę – mówi specjalista firmy DAKO, producenta kompleksowej stolarki okiennej i drzwiowej. –Zalecamy w tym względzie podejście indywidualne – pomieszczenia w mieszkaniu, ze względu na różne funkcje mogą wymagać różnych rodzajów okien i drzwi. Np. drzwi i okna w sypialni powinny mieć właściwości wyciszające – radzi ekspert.

Jak zapewnić sobie więcej domowej przestrzeni?

Jeśli nasz wymarzony dom lub mieszkanie są dopiero na etapie projektu, zagwarantowanie sobie większej przestrzeni jest stosunkowo proste – i nie wymaga wcale wybierania projektu domu bardzo dużego. Rozwiązanie to rezygnacja ze zbędnych ścian działowych (na przykład między kuchnią a jadalnią), duże okna, wprowadzenie szkła jako materiału budowlanego (można je wykorzystać montując np. przeszklone schody). Istnieje jednak kilka trików by zyskać na przestrzeni – lub sprawić, że pokój będzie wydawał się większy niż jest, które sprawdzą się również w gotowym już budynku.. Mowa tu o zabiegach takich jak:

  • wykorzystywanie dużych luster – na przykład w przedpokoju albo na drzwiach szafy,
  • zabudowane szafy – rozwiązanie sprawdza się doskonale w przedpokojach i sypialniach,
  • meble na wymiar – pozwalające maksymalnie zagospodarować dostępne miejsce,
  • triki związane z wyborem i ustawieniem sprzętów – takie jak podniesienie łóżka pod sufit (przestrzeń pod nim można wykorzystać na przykład na biurko), wybór łóżka, pod którym umieszczone są półki, otwierane pufy, mogące pełnić rolę schowków, krzesła, które można mocno dosunąć do stołu.

Istnieje wiele sposobów na zwiększenie domowego komfortu. Niektóre z nich wymagają wcześniejszego planowania i pewnych wydatków, inne – jedynie odrobiny pomysłowości. Warto wziąć je pod uwagę i wykorzystać te, które najlepiej sprawdzą się w naszych wnętrzach by jeszcze lepiej czuć się we własnym domu.

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas