Trzykrotka pasiasta: Przetrwa w najgorszych warunkach
Trzykrotka pasiasta to jedna z tych roślin, na którą warto postawić z co najmniej kilku powodów. Charakteryzuje się pięknym wyglądem (wzrok przykuwają zwłaszcza efektownie wybarwione zielone lub szarozielone liście ozdobione pięknymi srebrnymi pasami) i jest wyjątkowo wdzięczna w pielęgnacji. Z jej uprawią poradzą sobie nawet bardzo mało wprawne w ogrodnictwie osoby. Trzykrotka do bujnego wzrostu nie potrzebuje zbyt wiele światła i wystarczy jej półcień. Poza tym jest odporna na szkodniki i zaszkodzić może jej w sumie - podobnie jak większości roślin - nadmierne podlewanie. Jakie warunki należy zapewnić trzykrotce, aby szybko rosła? Czego jeszcze warto się o niej dowiedzieć? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć poniżej.
Trzykrotka pasiasta: Kilka słów o roślinie
Trzykrotka pasiasta - zwana też pasiatką zwisłą, Trzykrotką zebriną bądź Zebriną pendulą - naturalnie porasta kraje Ameryki Środkowej. Jej największym walorem są pięknie wybarwione i bardzo efektowne liście. Większe egzemplarze trzykrotki przepięknie się płożą i uroczo zwisają. Roślina bardzo łatwo się ukorzenia - wystarczy, że jej pędy stykają się z ziemią. Trzykrotka cieszy się popularnością od lat. Kiedyś zdobiła etażerki, stoliki kawowe i akwaria, dziś pięknie dekoruje parapety oraz balkony.
Trzykrotka pasiasta uwielbia półcień
Kluczowe w pielęgnacji trzykrotki pasiastej jest stanowisko. Najlepiej rośnie w półcieniu. Nadmierne słońce sprawia, że jej piękne liście blakną, a w solidnym cieniu tracą kluczowy element dekoracyjny, jakim są paski. Rośnie bujnie w mieszkaniach chłodnych, ale ciepło jej też nie zaszkodzi.
Trzykrotka pasiasta rozmnaża się bardzo szybko
Trzykrotkę pasiastą rozmnożyć można z pędów pociętych na kawałki albo z sadzonek. Najlepiej ukorzenia się od kwietnia do czerwca i w sierpniu. Zabieg ten przebiega bardzo szybko i łatwo. (Sadzonki warto włożyć najpierw do pojemnika z wodą, a gdy się ukorzenią, wsadzić do donicy). By trzykrotka piękniej się rozkrzewiła, warto uszczykiwać jej pędy.
Trzykrotka uwielbia zraszanie
Jeśli chodzi o glebę, trzykrotka nie ma szczególnych wymagań. Najlepiej jednak by była ona żyzna, przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Trzykrotka pasiasta posiada bardzo kruchą strukturę, dlatego lepiej odmładzać ją z sadzonek pędowych niż przesadzać. Ta efektowna roślina wiele wytrzyma, ale nie znosi nadmiernej wilgoci, dobrze toleruje suszę, lubi zraszanie.
Trzykrotka jest bardzo odporna na szkodniki
By trzykrotka bujnie rosła, warto ją regularnie zasilać nawozem mineralnym dedykowanym dla kwiatów doniczkowych z ozdobnymi liśćmi albo naturalnym, np. z pokrzywy. Do walorów trzykrotki należy zaliczyć także fakt, że jest wyjątkowo odporna na szkodniki. Choruje niezwykle rzadko, a jedyne, co jej może zaszkodzić to zbyt nadmierne podlewanie lub jego brak. Dekoruje przy tym mieszkanie wprost wspaniale i wybacza totalny brak uwagi, zatem choćby dlatego warto właśnie na nią postawić.