Tuje opanowały polskie ogrody. Maja Popielarska radzi, co posadzić zamiast nich
Tuja to bez wątpienia najpopularniejsza roślina na żywopłot w Polsce. Oprócz przydomowych ogródków krzewy te często zdobią parki, przestrzeń miejską, a nawet balkony. Według Mai Popielarskiej "tui jest w polskich ogrodach zdecydowanie za dużo". Czym możemy je zastąpić?
Tuje, czyli tak naprawdę żywotniki zachodnie swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim łatwą uprawą oraz stosunkowo niską ceną. Poza tym tuje pięknie prezentują się cały rok, ponieważ są odporne na mróz. Dodatkowo są rzadko atakowane przez szkodniki czy też choroby.
W Polsce najchętniej uprawiamy odmiany Szmaragd i Brabant. Ta pierwsza charakteryzuje się zielono-szmaragdową barwą, która utrzymuje się przez cały rok. Jej siłę wzrostu można określić jako średnią. W wieku 10 lat odmiana Szmaragd osiąga około 2,5 metrów wysokości oraz ponad pół metra szerokości. Z kolei Brabant jest drzewem o wiele wyższym, jej finalny rozmiar może sięgać nawet do 5 metrów wysokości. Ta odmiana ma krótkie gałęzie, kolumnowy pokrój, a także jasnozieloną barwę.
Popularność tui nie dla wszystkich jest ich zaletą. Rośliny te już wiele lat temu straciły swoją oryginalność, a żywopłoty z tui są tak często spotykane, że nie zwracają już niczyjej uwagi.
Tui jest w polskich ogrodach zdecydowanie za dużo - twierdzi Maja Popielarska
O popularności tui w Polsce wypowiedziała się Maja Popielarska - dziennikarka i ekspertka od aranżacji ogrodów. Swoją popularność, a także autorytet w dziedzinie ogrodnictwa zdobyła dzięki programowi "Maja w ogrodzie". Tam pokazywała widzom najróżniejsze ogrody w całym kraju i jednocześnie przedstawiała wiele inspiracji i pomysłów aranżacyjnych, a także porad dotyczących ogrodnictwa.
Maja Popielarska twierdzi, że obecnie w polskich ogrodach jest zbyt dużo tui. W rozmowie z portalem WP Kobieta stwierdziła, że sama nie jest wielbicielką tych roślin.
Pojedyncze drzewa nie ujmują ogrodowi uroku. Mogą być zresztą dobrym miejscem dla ptaków do zakładania gniazd. Gęste sadzenie tui to natomiast efekt potrzeby zaznaczania terytorium i poczucia własności. Wynika też z braku wiedzy i wyobraźni
Zobacz również: Minusy posiadania tui w ogrodzie. Przemyśl, zanim zasadzisz
Nie tylko krzewy iglaste. Co posadzić zamiast tui?
Maja Popielarska zaproponowała również, co możemy posadzić w naszych ogrodach zamiast tui. Okazuje się, że istnieje wiele zamienników, które świetnie nadają się na żywopłot. Ekspertka w szczególności poleca zmieszanie roślin iglastych z liściastymi.
Mieszana kompozycja polega na tworzeniu ekranów, czyli kilku sztuk roślin z tego samego gatunku posadzonych na odcinku dwóch-trzech metrów, po którym dodajemy inną odmianę rośliny
Według niej prawie każdy krzew nadaje się na taki żywopłot. Popielarska ma jednak swoich ulubieńców.
Lubię zestawienie choiny kanadyjskiej, ognika szkarłatnego i derenia o czerwonych pędach. Do ozdobienia ogrodzenia możemy też wykorzystać bluszcz lub pęcherznicę kalinolistną. W żywopłocie sprawdzi się też modrzew, leszczyna czy forsycja