Turkuć podjadek: Potrafi zamienić ogród w ruinę. Jak go zwalczać?

Turkuć podjadek to owad, który swoim wyglądem z całą pewnością przykuwa uwagę. Z pozoru może przypominać świerszcza, jednak jest od niego zdecydowanie większy i bardziej masywny. Turkuć podjadek prowadzi również podziemny tryb życia: jednak po zachodzie słońca wychodzi na powierzchnie i żywi się niektórymi szkodnikami plądrującymi nasze uprawy. Niestety, kiedy sobie z nimi poradzi, turkuć podjadek może niszczyć znajdujące się w naszym ogrodzie warzywa i owoce. Zatem, czy jest to owad pożyteczny? Czy trzeba go zwalczać? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Turkuć podjadek może być sprzymierzeńcem w ogrodzie. Ale może również szkodzić uprawom
Turkuć podjadek może być sprzymierzeńcem w ogrodzie. Ale może również szkodzić uprawom123RF/PICSEL

Kilka słów o turkuciu podjadku

Turkuć podjadek to duży owad, który z pozoru może przypominać świerszcza. Jednak jest od niego zdecydowanie większy i może sięgać nawet siedem cm długości. Turkuć posiada bardzo masywne ciałko, a także groźnie wyglądające przysadki odwłokowe, jednak nie służą one jako narzędzie ataku, ale jako narząd zmysłu i słuchu. Ze względu na swoją budowę turkucie przez większość swojego bytowania prowadzą podziemny tryb życia, jednak po zmroku wychodzą na zewnątrz i żywią się szkodnikami, które plądrują nasze uprawy ogrodowe. Za jego rarytasy uchodzą różnego rodzaju bezkręgowce, np. pędraki, pomrowy, drobne ślimaki, drutowce, ale także pożyteczne dla naszej gleby dżdżownice. Turkuć podjadek dawniej był bardzo liczny w naszych glebach, jednak ze względu na ich znaczne zanieczyszczenie jego populacja mocno ograniczyła się.

Turkuć podjadek: Sprzymierzeniec czy szkodnik?

Wydawać by się mogło, że turkuć podjadek - ze względu na pożywianie się nieproszonymi gośćmi z ogrodu - jest naszym sprzymierzeńcem. Na korzyść działań może również przemawiać fakt, że drąży podziemne tunele, co sprawia, że gleba jest bardziej spulchniona i napowietrzona. Niestety, istnieją dwie strony medalu: działalność turkucia może być pożyteczna, ale w przypadku jego małej liczebności i zasobności ogrodu w jego bezkręgowe łakocie. Turkuć podjadek to owad, który żyje nawet cztery lata, a jego samica co roku składa ok. 300 sztuk jaj, co może błyskawicznie zwiększyć jego populacje. Kiedy brak jego naturalnych wrogów owada, podgryza znajdujące się w ogrodzie korzenie roślin, łodygi, bulwy, co doprowadza do masowego usychania upraw.

Pozbycie się turkucia podjadka nie jest wcale łatwym zadaniem
Pozbycie się turkucia podjadka nie jest wcale łatwym zadaniem123RF/PICSEL

Jak pozbyć się turkucia podjadka?

Pozbycie się turkucia podjadka nie jest łatwe. To bardzo przebiegłe stworzenie, które nie dość, że jest szybkie, to na dodatek często chowa się przed ludźmi. Czasami udaje się go zauważyć w ciągu dnia, by błyskawicznie czmychnąć do podziemnej norki. Jeśli pojawiła się duża liczebność owada, czasami trzeba się go pozbyć. Najlepiej początkowo sięgnąć po naturalne sposoby jego wypłoszenia. Czasami pomocne okazują się rośliny, za którymi turkuć podjadek nie przepada. Do nich zalicza się przede wszystkim czarna olcha, szachownica kostkowa lub korona cesarska. Ich obecność w ogrodzie może spowodować, że zniechęcone turkucie szybko przeniosą się w inne, bardziej dla nich przyjazne miejsce. Aby ograniczać ilość szkodników, warto również zaprosić do domu naturalnych wrogów turkucia. Do nich zaś zalicza się przede wszystkim jeże oraz kosy, ale w nich lubują się również krety, kury i ryjówki.

Larwa turkucia podjadka może być rarytasem dla innych zwierząt
Larwa turkucia podjadka może być rarytasem dla innych zwierząt123RF/PICSEL

Stwórz pułapkę na turkucie podjadki

Jeśli zależy nam na ograniczenie liczebności turkuci podjadków w ogrodzie, warto również stosować pułapki, które mają na celu ich wyłapywanie. W tym celu można posłużyć się słoikami wypełnionymi wodą z dodatkiem nawozu, które trzeba wkopać do ziemi. Zachęcone aromatem będą wpadały do naczynia, z którego trudno się im wydostać. Innym sposobem jest ograniczenie liczebności turkuciów podjadków, ale ta metoda sprawdzi się dopiero jesienią. Na czym ona polega? Wystarczy wykopać dół o głębokości metra i wypełnić go końskim nawozem, a następnie go zasypać. Turkucie będą szukały miejsca do zimowania, a obornik jest dla nich idealny. Po kilku tygodniach, na początku zimy, całość trzeba wykopać (wraz z zimującymi owadami) i przenieść w znacznie oddalone od ogrodu miejsce.

Szachownica kostkowa pomoże usunąć z ogrodu turkucie podjadki
Szachownica kostkowa pomoże usunąć z ogrodu turkucie podjadki123RF/PICSEL

Jeśli to nie pomaga

Turkuć podjadek jest owadem, którego liczebność ostatnio się zmniejszyła, ale może realnie zagrażać obecnym w ogrodzie roślinom. Niektórzy zalecają niszczenie na bieżąco ich korytarzy, poprzez wlewanie do nich oleju jadalnego, co sprawia, że w popłochu z nich uciekają. Innym sposobem jest stosowanie środków ochrony roślin zawierających nicienie - to one żywią się larwami i jajami turkuciów podjadków, co może znacznie ograniczyć ich obecność.

Uważaj na stosowanie chemii

Stosowanie chemii w przypadku masowej obecności turkucia podjadka to ostateczność. Niestety, preparaty obecne w sklepach ogrodniczych mogą być trujące zarówno dla gleby, jak i znajdujących się w niej roślin, a także innych, pożytecznych organizmach zamieszkujących naszą działkę lub ogród. Poza tym istnieje realne zagrożenie dla naszych domowych pupili, które zainteresowane zatrutym turkuciem mogą narazić swoje zdrowie na szwank.

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas