Tyle możesz schudnąć, regularnie jeżdżąc na rowerze. Sprawdź, ile kalorii spalasz w godzinę

Oprac.: Karina Kowalska

Odchudzanie to długotrwały proces, który wymaga wdrożenia odpowiedniej diety, a także aktywności fizycznej. Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy, a przy okazji miło spędzić czas na świeżym powietrzu, to możesz zacząć regularnie jeździć na rowerze.

Jeżdżąc regularnie na rowerze, można zrzucić zbędne kilogramy.
Jeżdżąc regularnie na rowerze, można zrzucić zbędne kilogramy. 123RF/PICSEL

Ciepła i słoneczna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Latem możemy zauważyć wiele rowerzystów na trasach rowerowych. Jazda na rowerze to idealna aktywność fizyczna na tę porę roku. Dzięki niej możemy zrzucić zbędne kilogramy, bez konieczności chodzenia na siłownię.

Dlaczego chudniemy od jazdy na rowerze?

Możemy schudnąć, jeśli będziemy regularnie jeździć na rowerze, ponieważ ma to związek zarówno ze spalaniem tkanki tłuszczowej, jak i podkręcaniem metabolizmu. Co się zatem dzieje, gdy wsiadamy na rower?

Podczas jazdy na rowerze następuje wysiłek spowodowany wprowadzeniem kół w ruch - wówczas organizm zaczyna pobierać zmagazynowany tłuszcz i węglowodany, zamieniając je w energię. Metabolizm zostaje przyspieszony dzięki wzrostowi tętna i obciążeniu mięśni. Spalamy kalorie nawet po zejściu ze sprzętu.

Jazda na rowerze pomaga nie tylko schudnąć, ale również przyczynia się do budowania mięśni, zmieniając nie tylko metabolizm, ale także skład masy ciała. Dzięki temu osiągamy, a potem utrzymujemy zdrową wagę.

Ile kalorii można spalić w godzinę, jeżdżąc na rowerze?

Żeby zrzucić 1 kg, należy spalić ok. 7000 kalorii. W trakcie przejażdżki rowerowej, która trwa godzinę, spalamy od 600 do 1000 kalorii.

Przykładowo, gdy w trakcie codziennej jazdy, będziemy spalać po 1000 kalorii, to w tydzień zaczniemy zrzucać po 1 kg, co jest zdrowe, jeśli dbamy o zbilansowaną dietę. W ciągu 30 dni schudniemy zatem 4 kg.

Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?

Na początku warto stworzyć tzw. "rowerową rutynę", czyli skupić się na częstotliwości treningów np. od 3 do 5 razy tygodniowo. Zalecamy śledzenie swoich postępów w specjalnej aplikacji.

Z czasem zwiększajmy intensywność, dystans i czas. Możemy zmienić również teren na taki z nierównościami, który angażuje największą grupę mięśniową.

Pamiętajmy, że dieta również ma znaczenie. Nie możemy drastycznie zmniejszać porcji lub rezygnować z któregoś posiłku. Jeśli chcemy przyspieszyć proces odchudzania, to warto wprowadzić elementy treningu HIIT.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas