Tym sposobem odstraszysz szerszenie

Większość ludzi panicznie boi się szerszeni. I choć nie są one aż tak groźne, jak się je maluje, to jednak osoby uczulone na ukąszenia owadów powinny zachować szczególną czujność w momencie, kiedy w pobliżu pojawi się ta największa, polska osa. Przedstawiamy metody, które pomogą skutecznie odstraszyć szerszenie.

Szerszenie są najbardziej groźne dla osób uczulonych na jad owadów
Szerszenie są najbardziej groźne dla osób uczulonych na jad owadów123RF/PICSEL

Szerszenie - rodzaje

Szerszeń europejski (Vespa crabro) może osiągać nawet trzy i pół centymetra długości, tym samym jest największą polską osą. Typowym siedliskiem szerszenia europejskiego są lasy liściaste, gdzie w dziuplach drzew zakładają swoje gniazda. Zdarza się jednak i tak, że gniazda szerszeni powstają w norach ziemnych, opuszczonych ulach, ale również w pomieszczeniach zamkniętych lub w ścianach i pod okapem dachu.

Szerszeń wschodni występuje w południowo-wschodniej Europie (Włochy, Albania, Bułgaria, Rumunia, Grecja), na Bliskim Wschodzie oraz w północno-wschodniej Afryce i w Azji. Jego ofiarami padają najczęściej pszczoły miodne, dlatego jest zwalczany przez bartników. Buduje charakterystyczne, papierowe gniazda.

Kolejnym, popularnym gatunkiem jest szerszeń azjatycki, uchodzący za największą na świecie żądłówkę. Jego wymiary mogą wynosić nawet cztery i pół centymetra - kiedy mowa o robotnicy, natomiast królowa osiąga pięć i pół centymetra. Szerszeń azjatycki występuje w azjatyckiej części Rosji, Korei, Chinach, Japonii, Nepalu, Indiach, Tajlandii i Sri Lanki.

Szerszenie - rola w przyrodzie

Szerszenie odgrywają bardzo ważną rolę w ekosystemie. Szerszenie polują na owady, które niszczą uprawy - m.in. na muchy. Ponadto szerszenie eliminują chore i słabe insekty, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wielu chorób. Stąd często szerszenia porównuje się do wilka z uwagi na rolę, jaką spełnia w przyrodzie.

Niestety szerszenie mogą również powodować szkody, nadgryzając dojrzałe owoce i uszkadzając młody drzewostan. Szerszenie głównie żywią się mszycami, muchami i meszkami, ale bywa i tak, że zapolują na pszczołę lub osę.

Szerszenie - zabójcze żądła?

Szerszenie posiadają jad podobny do tego, który występuję u pszczół i os, ale jest on nieco bardziej toksyczny. Użądlenie szerszenia jest boleśniejsze od użądlenia pszczoły i osy, ale mitem jest, że każdego doprowadza do śmierci.

Oczywiście najbardziej narażone na jad szerszenia są osoby uczulone na jad owadów. Wówczas może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, a w konsekwencji do zgonu.

Szerszenie - jak usunąć gniazda z domu

Niestety bywa i tak, że szerszenie zakładają swoje gniazda w bardzo bliskiej odległości od miejsca zamieszkania człowieka. Wówczas gniazda budowane są najczęściej na strychu, na balkonie i na poddaszu. Najlepszą porą na usunięcie gniazda szerszeni jest zima - zwłaszcza, gdy przez kilka dni temperatura będzie utrzymywać się w okolicach minus 10 stopni Celsjusza. Wówczas w gnieździe przebywa jedynie śpiąca królowa.

Szerszenie czasami budują swoje gniazda w pod dachówkami domów
Szerszenie czasami budują swoje gniazda w pod dachówkami domów123RF/PICSEL

Takie gniazdo możemy usunąć sami za pomocą worka na śmieci. Worek nakładamy na gniazdo, potrząsamy, a gdy gniazdo znajdzie się w środku, szczelnie zawiązujemy worek. Jednak największe bezpieczeństwo zachowamy, wzywając do usunięcia gniazda szerszeni fachową pomoc. Na rynku nie brakuje firm usuwających siedliska szerszeni, a ponadto w takich przypadkach z pomocą przychodzi straż pożarna.

Straż pożarna zajmuje się usuwaniem gniazd szerszeni w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia, ale każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualny przez dyspozytora przyjmującego zgłoszenie pod numerem alarmowym 112 lub 998.

Należy jednak pamiętać, że osoba zgłaszająca straży pożarnej problem z szerszeniami, powinna posiadać własne środki chemiczne przeznaczone do likwidacji owadów.

Szerszenie mogą wlatywać do naszych domów przypadkowo
Szerszenie mogą wlatywać do naszych domów przypadkowo123RF/PICSEL

Jeśli zdecydujemy się samodzielnie usunąć gniazdo, trzeba pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu się przed ewentualnym użądleniami szerszeni. Bezsprzecznie należy nałożyć strój ochronny, szczelnie zakrywający ciało od stóp po czubek głowy, szczególną uwagę zwracając na ochronę twarzy. Ponadto należy zadbać, by w pobliżu nie przebywały inne osoby i zwierzęta.

Inną formą walki z szerszeniami jest zakładanie specjalnych pułapek. Najlepiej umieścić je w ogrodzie, na tarasie lub w pobliżu miejsca, gdzie szerszenie założyły gniazdo. Gotowe pułapki możemy kupić w sklepie lub zdecydować się, wykonać je własnoręcznie.

Gniazda szerszeni najlepiej usuwać na wczesnym etapie ich budowy.

Co przyciąga szerszenie?

W zdecydowanej większości przypadków szerszeń pojawia się naszym domu przez przypadek. Do zamkniętych pomieszczeń przyciąga je:

  • zapalone światło
  • intensywne kolory
  • dojrzałe owoce
  • intensywne kwiatowe zapachy

Co odstrasza szerszenie?

Szerszenie omijają miejsca, w których unosi się specyficzna woń niektórych roślin. Jeśli zasadzimy w ogrodzie miętę pieprzową, lawendę wąskolistną, pelargonię lub bratki, jest duża szansa, że szerszenie nie zdecydują się w pobliżu zakładać swojego gniazda. Ponadto szerszenie stronią od zbliżania się do czosnku. Kilka naciętych ząbków czosnku należy położyć na parapecie, by skutecznie odstraszyć owady.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas