Unikaj tych błędów podczas prania ręczników. Będą miękkie i pachnące
Pranie ręczników na pierwszy rzut oka nie wydaje się skomplikowaną czynnością. W istocie tak jest, jednak należy pamiętać o kilku rzeczach, by te wyroby z tkanin po praniu były miękkie i nie śmierdziały. Odpowiednie pranie ręczników pozwoli również utrzymać je w dobrym stanie przez dłuższy czas. Jakich błędów wystrzegać się podczas prania? Doradzamy.
Spis treści:
Jaki program do prania ręczników?
Wiele osób często nie zwraca uwagi na program, w którym piorą ręczniki. Zwykle pierze się je z innymi rzeczami, używając standardowego programu (np. szybkiego czy do prania codziennego). To błąd. Ręczniki powinno się prać osobno z wykorzystaniem programu przeznaczonego do konkretnego rodzaju materiału. Warto również ustawić wirowanie na maksymalnie 800 obrotów na minutę. Wówczas ręczniki przez dłuższy czas zachowają miękkość.
Jeżeli chodzi o suszenie wypranych ręczników, to warto to zrobić w suszarce bębnowej. Nie zaleca się suszenia ich na świeżym powietrzu, ponieważ duża ilość słońca może negatywnie wpływać na kolor.
W jakiej temperaturze nie prać ręczników?
Kolejnym błędem, który często popełnia się w trakcie prania ręczników, jest ustawienie zbyt wysokiej temperatury prania. Najlepiej sugerować się wskazaniami producenta umieszczonymi na metce. Temperatura powinna być dostosowana do rodzaju materiału. Zwykle ręczniki pierze się w 40 lub 60 stopniach Celsjusza. Inaczej sprawa wygląda w szpitalach i obiektach hotelowych – tam wyroby są prane w wyższych temperaturach z uwagi na konieczność pozbycia się drobnoustrojów.
Zatem w jakiej temperaturze lepiej nie prać ręczników? Powinno się zrezygnować z prania w 90 stopniach Celsjusza. W przeciwnym razie ręczniki mogą się szybko zniszczyć.
Jakich płynów nie używać do prania ręczników?
Do prania ręczników najlepiej używać specjalnych płynów, żeli lub kapsułek. Detergenty w formie proszków mogą gorzej się wypłukiwać, przez co ręcznik staje się mniej miękki. Nie powinno się używać również środków zmiękczających, ponieważ pogarszają one właściwości higroskopijne ręczników.
Detergenty do prania ręczników należy dobierać pod kątem kolorystyki tkanin. Ponadto ważny jest umiar w ich dozowaniu – aby skutecznie wyprać ręczniki wystarczy użyć niewielkiej ilości środka.
O czym jeszcze pamiętać piorąc ręczniki?
Czasami może się zdarzyć, że po otwarciu pralki ręczniki mogą śmierdzieć stęchlizną. Najczęściej wynika to ze zbyt dużej ilości rzeczy w bębnie. Przeładowana pralka nie pracuje zbyt skutecznie – urządzenie może mieć wówczas problemy z płukaniem prania, czego efektem będzie jego nieprzyjemny zapach. Unikaj tego, by móc się cieszyć pachnącymi ręcznikami.
Powodem śmierdzących ręczników mogą być również zalegające w pralce nieczystości. Rozwiązaniem problemu będzie wykonanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, np. za pomocą specjalnych płynów lub kapsułek do czyszczenia pralek.
Przeczytaj też: