Koniecznie posadź ją w ogrodzie jesienią. Ta roślina bije na głowę wrzosy

Wielkimi krokami zbliża się czas jesiennych prac w ogrodzie, a także sadzenia nowych roślin ozdobnych. Okazuje się, że istnieje jeszcze lepszy pod względem odporności na niskie temperatury, ale również walorów dekoracyjnych gatunek, od najbardziej popularnych wrzosów. Oto wszystko co musisz wiedzieć o krwawnicy pospolitej. Ta roślina prezentuje się wyjątkowo pięknie, a jej pielęgnacja jest dziecinnie prosta.

Krwawnica pospolita nie tylko wyjątkowo się prezentuje, ale ma niewielkie wymagania, kwitnie dłużej od wrzosów i jest bardziej odporna
Krwawnica pospolita nie tylko wyjątkowo się prezentuje, ale ma niewielkie wymagania, kwitnie dłużej od wrzosów i jest bardziej odporna123RF/PICSEL

Miłośnicy ogrodowych roślin ozdobnych już nie mogą doczekać się jesieni, a tym samym zmian w przydomowym otoczeniu. We wrześniu z pewnością wielu z nich zasadzi popularne wrzosy, które poza tym, że doskonale się prezentują, mają też niewielkie wymagania. Nie straszne im niskie temperatury czy kapryśna, jesienna aura. Istnieje jednak gatunek, który zdaniem wielu ogrodników nie tylko zdobi ogrody jeszcze efektowniej, ale również przetrwa znacznie więcej. To krwawnica pospolita o pięknych kwiatach zebranych w kłosy. Co prawda jesień to ostatni moment, kiedy wygląda naprawdę ładnie - kwitnie od czerwca do września, a przy sprzyjających warunkach nawet do października, co nie zmienia faktu, że zdobi ogród znacznie dłużej aniżeli wrzosy. Oto garść informacji, które sprawią, że ta niepozorna roślina skradnie twoje serce i na stałe zagości w ogrodzie.

Krwawnica pospolita - co to za roślina?

Krwawnica pospolita (Lythrum salicaria) to wieloletnia bylina, która najczęściej wyrasta na podmokłych terenach - np. łąkach. Gatunek ten występuje w całej Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. Do jej zalet należą przede wszystkim:

  • walory dekoracyjne - ma przepiękne karminowo-różowe kwiaty zebrane w wysokie kłosy,
  • jest niezwykle odporna zarówno na niskie jak i wysokie temperatury,
  • świetnie sprawdzi się do nasadzeń wokół oczek wodnych, może występować pojedynczo lub w grupach,
  • kwitnie przez wiele miesięcy i również jesienią prezentować może się bardzo atrakcyjnie,
  • wabi pszczoły i motyle, więc wpływa też na zapylanie innych roślin.
Purpurowe kwiatostany krwawnicy zebrane są w wysokie kłosy, a z łodyg wyrastają niewielkie listki
Purpurowe kwiatostany krwawnicy zebrane są w wysokie kłosy, a z łodyg wyrastają niewielkie listki 123RF/PICSEL

Jak wygląda krwawnica pospolita?

  • Krwawnica pospolita osiąga wysokość od 60 do 130 cm,
  • Można sadzić ją wiosną lub jesienią, mniej więcej co 40 cm,
  • Ma pojedyncze łodygi zakończone długimi kwiatostanami (mają około 30 cm wysokości),
  • Z łodyg wyrastają podłużne, ostro zakończone liście.

Krwawnica pospolita - wymagania

Krwawnica pospolita ma niewielkie wymagania co do gleby oraz stanowiska. Znosi zarówno upały jak i przymrozki, jednak pamiętać należy o kilku rzeczach, by prawidłowo się rozwijała:

  • roślina ta potrzebuje dużo wilgoci, dlatego najlepiej umieścić ją blisko zbiorników wodnych, na terenach lekko podmokłych
  • preferuje gleby żyzne, próchniczne, bogate w składniki odżywcze
  • nie toleruje podłoży lekkich, piaszczystych i kamienistych
  • idealnym stanowiskiem dla krwawnicy będzie półcień, ale zniesie także pełne słońce - jej kwitnienie będzie wtedy jednak skromniejsze

Czy krwawnica pospolita jest odporna na mróz?

Krwawnica pospolita to roślina odporna na niski temperatury, również też poniżej 0 st. C. Przetrzyma zimę pod ziemią - jej zielona część obumiera, a wiosną z przyziemnych pąków zaczyna odrastać. Co więcej nie jest konieczne okładanie jej na ten czas agrowłókniną czy zabezpieczanie przez chłodem w inny sposób.

Krwawnica pospolita jest w stanie przetrwać mróz, by na wiosnę znów odrosnąć i zakwitnąć
Krwawnica pospolita jest w stanie przetrwać mróz, by na wiosnę znów odrosnąć i zakwitnąć 123RF/PICSEL

Krwawnica pospolita - jak należy ją pielęgnować?

Do listy zalet krwawnicy pospolitej należy też fakt, że roślina ta nie wymaga szczególnej uwagi, a jej pielęgnacja może być ograniczona do minimum. Oprócz regularnego podlewania nie trzeba jej nawozić, jest ponadto odporna na choroby i szkodniki. Można przyciąć ją przy gruncie późną jesienią, jednak nie jest to konieczne.

Krwawnica pospolita - gdzie najlepiej ją posadzić?

Poza wspomnianymi wcześniej stanowiskami podmokłymi, np. w pobliżu oczek wodnych czy sadzawek, krwawnice pospolitą można zasadzić również na rabatach - zarówno jako pojedynczy akcent dekoracyjny jak i w skupiskach. Z uwagi na wysokość, warto umieścić je z tyłu - będą stanowić doskonałe tło dla drobniejszych roślin.

Krwawnica pospolita lubi wilgoć, więc idealnie sprawdzi się w pobliżu oczek wodnych czy sadzawek
Krwawnica pospolita lubi wilgoć, więc idealnie sprawdzi się w pobliżu oczek wodnych czy sadzawek123RF/PICSEL

Krwawnica pospolita - rozmnażanie

Krwawnicę pospolitą najlepiej jest rozmnażać wiosną. W tym celu wystarczy odciąć kilkucentymetrowe odgałęzienia łodyg, a następnie cięciem do dołu umieścić je w wilgotnym kompoście. Po kilku tygodniach pędy powinny wypuścić korzenie - będą wówczas nadawały się do posadzenia w gruncie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas