Kluczowy zabieg przełomu lata i jesieni. Przygotowuje krzewuszkę na kolejny sezon

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Soczyście zielone liście, obficie wyrastające z pędów oraz przyciągające wzrok dzwonkowate kwiaty to prawdziwe atuty krzewuszki cudownej. Aby roślina stanowiła ozdobę lata przez kolejne sezony, kluczowe będzie coroczne przycinanie. Kiedy i w jaki sposób ciąć krzewuszkę? Podpowiadamy.

Krzewuszka szybko rośnie i pięknie się rozrasta
Krzewuszka szybko rośnie i pięknie się rozrasta123RF/PICSEL

  • Krzewuszkę na pniu przycinamy intensywnie, najlepiej jeszcze latem, by ochronić ją przed ryzykiem przymrozków.
  • Roślina zakwita jedynie na pędach zeszłorocznych. Z tego względu należy przyciąć je po kwitnieniu, by jeszcze przed jesienią zdążyła wypuścić młode pędy.
  • Jeśli latem lub jesienią zauważymy na pędach krzewuszki pierwsze oznaki rozwijających się chorób grzybowych, dokonajmy szybkiej interwencji i wytnijmy porażone części rośliny.

Cięcie krzewuszki - dlaczego jest ważne?

Krzewuszka cudowna uważana jest za jedną z najpiękniejszych roślin ozdobnych uprawianych w ogrodach. W Polsce występuje jako krzew, który może osiągnąć nawet 2 metry wysokości. Jej głównym atutem są zielone, wielobarwne lub wyróżniające się jasnymi obwódkami liście. Roślina zachwyca także kwitnieniem, które przypada na późną wiosnę, a w pełnej krasie prezentuje się w maju oraz czerwcu.

Większość odmian przyciąga wzrok różowymi płatkami, choć zdarzają się także kwiaty białe oraz czerwone. Regularne przycinanie krzewuszki, najlepiej raz w roku, pozwala na dłużej zachować zwarty pokrój krzewu. Dzięki temu roślina nie tylko lepiej się prezentuje, ale dodatkowo bardziej obficie zakwita. Innym powodem cięcia rośliny jest ochrona przed szkodnikami oraz chorobami lub chociaż zminimalizowanie strat wynikających z rozwoju groźnych patogenów.

Kiedy i w jaki sposób przycinać krzew?

Krzewuszka cudowna pięknie i obficie kwitnie
Krzewuszka cudowna pięknie i obficie kwitnie123RF/PICSEL

Ważne, by za cięcie krzewuszki zabrać się dopiero po całkowitym ustaniu jej kwitnienia. Termin ten zazwyczaj przypada na lipiec. Decyzja o wcześniejszym wykonaniu zabiegu pielęgnacyjnego może przynieść roślinie więcej szkody niż pożytku. Na ogół dochodzi do nadmiernego rozrostu, osłabienia kwitnienia, a także zwiększenia podatności na niekorzystne czynniki zewnętrzne, m.in. szkodniki, choroby oraz nagłe wahania temperatur. Co jeszcze przemawia za przycinaniem krzewuszki po kwitnieniu? Maleje ryzyko przypadkowego usunięcia pędów, które mogłyby wytworzyć pąki kwiatowe wraz z początkiem nowego sezonu.

Krzewuszka - cięcie formujące i sanitarne

Jak prawidłowo oraz w bezpieczny sposób przeprowadzić cięcie formujące krzewuszki? Pierwszy zabieg powinien mieć miejsce tuż po posadzeniu rośliny na wybranym stanowisku. Wszystkie pędy należy skrócić o połowę, co pobudzi lepsze krzewienie. U starszych okazów wystarczy zająć się jedynie tegorocznymi pędami, na których wcześniej znajdowały się kwiaty. Co to oznacza w praktyce? Przyciąć powinniśmy ok. 1/3 całkowitej długości. Pamiętajmy, by najsilniejsze cięcia wykonywać od góry, a boki potraktować nieco łagodniej.

Konieczność przeprowadzenia cięcia sanitarnego ma miejsce, jeśli krzewuszka została uszkodzona przez mróz, porażona przez chorobę grzybową lub padła ofiarą ataku szkodników. W pierwszej kolejności usuwamy pędy słabe, uszkodzone oraz uschnięte. W następnym etapie przycinamy gałązki wrastające do wnętrza korony oraz nadmiernie ją zagęszczające.

Tworzenie żywopłotu i odmładzanie krzewuszki

Krzewuszka to jedna z roślin nadających się do stworzenia żywopłotu
Krzewuszka to jedna z roślin nadających się do stworzenia żywopłotu123RF/PICSEL

Krzewuszka cudowna, choć nie jest pierwszym wyborem, świetnie nadaje się na żywopłot. W tym celu wykorzystuje się sadzonki zwykłe lub na pniu. Choć takie uformowanie krzewu może być nieco pracochłonne, efekty przechodzą najśmielsze wyobrażenia. Krzewuszka powinna być przycinana regularnie. Najwięcej uwagi należy poświęcić gałęziom nadmiernie rozrastającym się na boki. Cięcie często jest drastyczne - potrafi przekraczać 1/3 długości. Przeznaczenie rośliny na naturalny żywopłot sprawia, że kwitnie mniej intensywnie, za to pokrywa się gęstymi i pięknymi liśćmi.

Przycinanie krzewuszki, która ma swoje lata i została zaniedbana, wygląda nieco inaczej. W takiej sytuacji całkowicie należy wyciąć najstarsze gałązki. Co prawda przełoży się to na o wiele słabsze lub zerowe, kwitnienie w przyszłym sezonie, ale w kolejnych latach odzyska atrakcyjny wygląd i znów stanie się prawdziwą ozdobą ogrodu oraz przydomowej przestrzeni.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas