Usuwanie ósemek: Wskazania, zabieg i komplikacje

Zęby mądrości potocznie nazywane ósemkami potrafią przysporzyć wielu problemów. Wyrastają między 17. a 21. rokiem życia, ale zdarza się, że znacznie później. Stomatolodzy często zalecają ich usuwanie, czasem nawet przed wyrznięciem się. Wokół chirurgicznego usuwania ósemek narosło wiele mitów, przez co pacjenci za wszelką cenę unikają tego zabiegu. Może to doprowadzić do problemów z innymi zębami, a nawet zwiększyć ryzyko zapalenia okostnej. Kiedy usunięcie zębów mądrości jest konieczne, na czym polega ich ekstrakcja i jakie są zagrożenia wynikające z tego zabiegu?

Kiedy powinno się usuwać zęby mądrości?
Kiedy powinno się usuwać zęby mądrości? ©123RF/PICSEL

Dlaczego powinno się usuwać zęby mądrości?

Wskazania do ekstrakcji
©123RF/PICSEL

Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe znajdujące się na końcu szczęki - nie muszą pojawić się wcale, ale też możemy ich mieć aż cztery. Nie zawsze też się wyrzynają, czasem do końca życia pozostają poniżej linii dziąseł. Bezpośrednim wskazaniem do zabiegu usunięcia (ekstrakcji) zęba mądrości jest stan zapalny otaczających go dziąseł, a także próchnica. Z powodu umiejscowienia ósemek w jamie ustnej ich czyszczenie jest utrudnione, przez co znaczniej szybciej się psują i namnażają się w nich bakterie. Częstą przyczyną ekstrakcji zębów mądrości są względy ortodontyczne. Wyrzynające się ósemki potrzebują miejsca i mogą prowadzić do stłoczenia pozostałych zębów i ich wykrzywiania się. Zwiększają też ryzyko wystąpienia wad zgryzu i mogą uciskać na korzeń siódemek. Niektórzy specjaliści twierdzą, że to zagrożenie występuje nawet przed wyrznięciem się zębów mądrości, i zalecają ich profilaktyczne usuwanie. Zawsze jednak trzeba wziąć pod uwagę możliwe powikłania po zabiegu.

Zagrożenia i powikłania

Powikłania po ekstrakcji
©123RF/PICSEL

Ekstrakcja zęba mądrości, jeśli nie w pełni lub w ogóle się nie wyrznął, wiąże się z chirurgicznym nacięciem dziąsła oraz wydostaniem zęba w całości. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym i powinien być on wykonywany przez chirurga szczękowo-twarzowego. Po około tygodniu zdejmuje się szwy. Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów (zdjęcie pantomograficzne), by lekarz mógł ocenić zębodół, rozmiar zęba i głębokość jego osadzenia, co pozwoli uniknąć ewentualnych komplikacji, np. otwarcia zatoki.

Decydując się na ekstrakcję zęba mądrości, trzeba jednak mieć świadomość konsekwencji tego zabiegu. Sam w sobie jest on bezbolesny, niestety kiedy znieczulenie przestaje działać, pacjenci zmagają się z opuchlizną twarzy, krwawieniem, problemami z wyraźnym mówieniem oraz niezbyt silnym, ale uciążliwym bólem. Często pojawia się też ból gardła przy połykaniu oraz suchość ust. Może się też dojść do krwawienia z nosa. Nieprzyjemne dolegliwości powinny minąć po 3-5 dniach. Po zabiegu konieczna jest antybiotykoterapia oraz przyjmowanie leków przeciwbólowych.

Niestety, zabieg usunięcia ósemek często wiąże się z niebezpiecznymi powikłaniami: szczękościskiem (niemożność otwarcia jamy ustnej), przedłużonym krwawieniem, stanem zapalnym zębodołu, krwiakiem oraz podrażnieniem nerwu zębodołowego. W takiej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Zalecenia po zabiegu

Zalecenia po zabiegu
©123RF/PICSEL

Przez 48 godzin po zabiegu należy stosować zimne okłady z lodu – przykładać je na 30 minut do policzka (nigdy bezpośrednio, zawsze przez miękką tkaninę), a następnie robić przerwę (także 30 minut). Okłady zmniejszają opuchliznę i łagodzą ból, hamują też krwawienie. Nie wolno także jeść twardych pokarmów (np. orzechów, czerstwego chleba itp.) ani pić ciepłych i gorących napojów. Najlepsze w tym czasie są płynne posiłki – lekkostrawne zupy, jogurty itp. Przez tydzień niedozwolone jest palenie papierosów oraz spożywanie alkoholu, warto też ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z kawy i mocnej herbaty. Po zabiegu należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej – delikatnie szczotkować zęby, pomijając ranę po wyrwanym zębie, oraz stosować antybakteryjne płukanki. Przez 2 tygodnie po ekstrakcji ósemki należy też unikać wysiłku fizycznego.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas