Reklama

Reklama

Uwierają cię nowe buty? Sprawdzone sposoby, jak je rozciągnąć

Buty przymierzane w sklepie zazwyczaj idealnie układają się na stopie, ale podczas pierwszych dni ich użytkowania okazuje się, że sprawiają dyskomfort. Poznaj kilka sprawdzonych sposobów, jak rozciągnąć nowe buty.

Rozciąganie butów zależy w dużej mierze od materiału, z którego zostały wykonane. Botki i inne modele ze skóry naturalnej będą najbardziej podatne na zabiegi, jednak należy być ostrożnym, by nie uszkodzić materiału. Obuwie skórzane może dopasowywać się do stopy nawet do trzech miesięcy, dlatego jeśli nowe botki czy trzewiki uciskają i lekko obcierają, oznacza to, że dopasowują się do stopy.

Prawidła

To wyjątkowo bezpieczny sposób, szczególnie jeśli zastanawiasz się, jak rozciągnąć skórzane buty. Najlepiej wybierać prawidła z możliwością regulacji ich długości oraz te wykonane z drewna. Żeby rozciągnąć obuwie za pomocą prawideł, należy włożyć je do butów i stopniowo zwiększamy ich długość. Innym sposobem jest także nałożenie lekko wilgotnych, grubych skarpet na prawidła i włożenie ich do obuwia na noc. Następnego dnia buty zakładamy na stopy celem rozchodzenia ich.

Reklama

Czytaj także: Jak rozciągnąć nowe buty i pozbyć się odcisków?

Wilgotne gazety

Gazety zamocz w wodzie i uformuj z nich kulki. Pamiętaj o dokładnym wyciśnięciu wody z gazety. Buty dokładnie wypełnij gazetami i w takiej postaci odłóż je na 24 godziny. Papieru powinno być na tyle dużo, aby rozpychał cholewkę od wewnątrz.

Czytaj także: Jak rozciągnąć buty za pomocą lodu

Wilgotny papier powinien zmiękczyć skórę i uczynić ją bardziej elastyczną i lepiej dopasowującą się do stóp. Metoda ta jest skuteczniejsza, jeśli zamiast wodą, gazety nasączymy spirytusem lub denaturatem. Nie poleca się jednak używania alkoholu do rozciągania jasnych butów, gdyż na cholewce mogą pojawić się przebarwienia.

Ciepłe powietrze z suszarki

Strumień gorącego powietrza z suszarki skieruj na buty i ogrzewaj je przez kilka minut. Gdy ogrzany materiał zrobi się bardziej elastyczny, załóż buty na stopy i spróbuj rozbić obuwie, chodząc w nim po domu.

Garnek z wrzącą wodą

W garnku zagotuj wodę, i kiedy zacznie wrzeć, buty przetrzymaj przez kilka minut nad parą wodną. Kiedy wnętrze obuwia będzie wilgotne i nagrzane, załóż je na stopy.  Chodzenie po domu w obuwiu po takim rozciąganiu powinno sprawić, że będzie ci w nich znowu wygodnie.

Młotek

Tylną część cholewki z obu stron zabezpiecz miękką szmatką. Od strony wewnętrznej stukaj młotkiem delikatnie w miejsca, które ocierają piętę. Obuwie powinno nieznacznie się rozszerzyć i wydłużyć. Należy jednak pamiętać, że ta metoda nie sprawdzi się w przypadku butów lakierowanych, gdyż uderzanie młotkiem tego typu obuwia może spowodować popękanie lakierowanej cholewki.

Zamrażalnik

Buty wypełnij woreczkami do mrożenia z wodą. Możesz użyć również woreczków strunowych. Wlej tyle wody, by włożony do butów woreczek wypełnił ich wnętrze. Następnie tak przygotowane buty włóż na całą noc do zamrażalnika. Woda zmieni stan skupienia z ciekłego na stały, rozszerza się, a wraz z nią swoją wielkość zwiększą także buty. Jeśli tej wody będzie zbyt dużo, to nie tylko rozciągnie ona buty, ale może je także zniekształcić lub doprowadzić do popękania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ciasne buty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy