Reklama

Reklama

W co mogą zainwestować nowożeńcy?

Zawarcie związku małżeńskiego to nie tylko początek tworzenia nowej rodziny. Z faktem tym najczęściej wiąże się znaczny przypływ gotówki. Niemalże tradycją już jest, że goście weselni wręczają nowożeńcom kopertę z pieniędzmi na dobry start na nowej drodze życia. Warto, by środki te zostały dobrze zainwestowane. W grę wchodzi przecież kapitał o znacznej wartości.

Własna nieruchomość

Zaraz po podróży poślubnej, to właśnie mieszkanie jest celem, które jak najszybciej chce zrealizować młode małżeństwo. Mieszkanie w wynajmowanych czterech kątach albo razem z rodzicami to niezbyt dobra opcja, która raczej nie wróży nic dobrego w długim okresie.

Pieniądze zebrane na weselu są więc inwestowane w remont własnego "M" albo zostają przeznaczane na wkład własny, jaki jest niezbędny, by małżeństwo mogło otrzymać kredyt hipoteczny. Pamiętajmy, że inwestycja w nieruchomości to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli tylko myślimy o lokowaniu kapitału w instrumenty, które dają zyski w długim terminie. Uznaje się, że na nieruchomościach raczej się nie traci, bo ich ceny idą w górę.

Reklama

Bezpieczne inwestowanie

Jeśli podstawowe potrzeby młodego małżeństwa są już spełnione, można pomyśleć o inwestowaniu, które w krótkim okresie będzie generować dodatkowe nadwyżki pieniędzy. Najczęściej wybieraną formą pomnażania pieniędzy jest konto oszczędnościowe albo lokata terminowa w banku.

Wszystko dlatego, że te instrumenty nie wiążą się z ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza to, że inwestor ma pewność zwrotu całej wartości kapitału, który ulokował w daną inwestycję. Instrumenty bez ryzyka inwestycyjnego zazwyczaj pozwalają zarobić mniej, ale za to pewnie.

Inwestycje z ryzykiem

Małżeństwa, które jednak nie boją się podejmować ryzyka i liczą na większy zysk z inwestycji, mogą ulokować zebrany kapitał w fundusze inwestycyjne. Te umożliwiają większy zarobek, ale inwestor musi liczyć się z tym, że w przypadku niepowodzenia może stracić wszystkie pieniądze.

Istnieją oczywiście możliwości ograniczania ryzyka inwestycyjnego. Kapitał powinien być rozdzielony na różne fundusze inwestycyjne - inwestor powinien założyć cały portfel jednostek uczestnictwa w co najmniej kilku funduszach. Do wyboru są też fundusze agresywne (np. akcji) oraz te bezpieczniejsze (np. obligacji, rynku pieniężnego, gotówkowe).

Zabezpieczenie na wspólną przyszłość

Bez względu na to, czy nowożeńcy wybiorą fundusze inwestycyjne, inwestycje w nieruchomość czy inny instrument inwestycyjny, zawsze priorytetem powinna być ich wspólna przyszłość. Małżeństwo powinno inwestować, by zyskać środki na tzw. czarną godzinę albo emeryturę. Powinno również pomyśleć o oszczędnościach na przyszłość swoich dzieci.

Inwestycje kapitału pozwolą im również realizować cele w krótkim terminie, takie jak remont mieszkania czy wymarzone wakacje. Co ważne, wszystkie decyzje dotyczące lokowania pieniędzy powinny być podejmowane wspólnie, za zgodą obojga małżonków.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: inwestycje | fundusze inwestycyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy