W jakich regionach Polski najlepiej odpoczniesz podczas wyjazdu z całą rodziną?
Współczesna moda na dalekie podróże trochę oddaliła nas od tego, co warte zobaczenia w naszym kraju. Doskonale znamy Egipt, wiemy, co jada się w Grecji, jakie zabytki zobaczymy w Rzymie. Tymczasem mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak piękna jest Polska. Atrakcje zza przysłowiowej miedzy umykają naszej uwadze. Szkoda, bo blisko położone regiony są wymarzonym miejscem na rodzinny wypad.
Wyjazd z dziećmi zwykle przybiera formę wielkiej wyprawy. Wpływ na to ma liczba pociech, ich wiek oraz nasze, często bardzo różne, umiejętności organizowania wycieczek. Wygodniccy zwykle decydują się na kompleksowe oferty przygotowane przez biura podróży, zawierające nocleg, wyżywienie i transport. Z kolei zaprawieni turyści, dla których nie ma miejsc nie do zdobycia, często taki wypad wolą zaplanować sami. Jednak to, jaką podróż organizujemy, gdzie i za ile, nie ma tak naprawdę znaczenia. Ważne, aby podczas urlopu wypocząć. Stworzyć sobie warunki idealne w miejscu, w którym poczujemy się jak w drugim domu.
W Polsce takich ciekawych lokalizacji nie brakuje. Wystarczy przejrzeć ofertę nadmorskich kurortów, ośrodków górskich oraz miast z mocno rozwiniętą tradycją regionalną – stwierdzenie może trochę banalne, ale miejsca tego typu są naprawdę na wyciągnięcie ręki.
Nieufnie w nieznane
Jeśli od lat jeździsz w to samo miejsce, to czy zastanawiasz się dlaczego? Z pewnością niemały wpływ ma to na czas, jaki poświęcasz na poszukiwanie idealnej lokalizacji. W pośpiechu trudno jest wyszukać ofertę bardzo atrakcyjną, lepszą od tej, która już jest ci znana. Wyjazd w ciemno nie jest dla ciebie, ponieważ przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Alternatywą jest skorzystanie z propozycji znajomych, którzy przetarli szlaki. Masz pewność, co cię czeka na miejscu, jakie posiłki otrzymasz, czy w hotelu możesz liczyć na profesjonalną obsługę.
Wkładasz tym samym swoją rodzinę w sprawdzony szablon innej i zwykle wpasowujesz się w niego bardzo dobrze. O dziwo.
A gdzie jeździmy najczęściej?
Z reguły tam, gdzie dzieciaki będą miały frajdę, a ty rzeczywiście odpoczniesz. Wakacyjny wypad nad morze, w góry, nad jezioro – wszędzie tam, gdzie będzie kontakt z naturą. Możliwość wzięcia dwóch głębokich wdechów przy akompaniamencie szumu fal lub nacieszenie wzroku wszechobecną zielenią to kwintesencja wypoczynku, szczególnie dla ludzi, którzy na co dzień są mieszkańcami dużych miast. Jak wskazują wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBOR, Polacy najczęściej chcą wybrać się nad morze (84%). Mniejszą popularnością cieszą się wypady w góry i nad wody słodkie (rzeki i jeziora) – kolejno 41% i 38%. To ważna informacja dla tych, którzy poszukują przede wszystkim wyciszenia.
By znaleźć idealne miejsce, warto przemierzyć różne regiony, próbować tradycyjnych smaków, przyglądać się nietypowej przyrodzie i dotykać, chłonąć jej krajobraz oczami. Gdzie zatem warto pojechać i co zobaczyć?
Złote plaże, kolorowe muszelki i bursztyny zebrane na pamiątkę pierwszej wakacyjnej przyjaźni
Polskie morze oblegamy na przełomie czerwca i lipca. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że pogoda – mówiąc kolokwialnie – dopisze. Ruszamy na plaże Bałtyku całymi rodzinami, z parawanami, ręcznikami i ogromną chęcią zanurzenia się w rześkiej wodzie. Dla dziecka najcenniejsze nad morzem będzie powietrze, które zawiera wiele cennych pierwiastków, dla nas natomiast niezapomniany będzie smak ryby.
Morski klimat to jod, który reguluje metabolizm oraz pracę układów: nerwowego, mięśniowego i krążenia, które odpowiadają za rozwój fizyczny i umysłowy człowieka. Po urlopie w takim miejscu wrócimy z piękną opalenizną i naładowanymi bateriami, zregenerowani oraz pełni pozytywnej energii.
Górskie wędrówki i piosenka rozbrzmiewająca na szlaku
Góry to dobry kierunek dla rodzin aktywnych fizycznie. Zwiedzających, wędrujących, obserwujących. Przy tym doceniających górski klimat, który jest niezwykle silnym bodźcem dla organizmu. Wszystko za sprawą czystego, ostrego powietrza, skoków ciśnienia oraz częstych zmian pogody. Tutaj wypoczniesz, ale aktywniej. Nabierzesz jeszcze więcej sił do pokonywania codziennych przeszkód.
A po drodze, gdzieś na szlaku, być może uda ci się także skosztować góralskiego oscypka lub grzanego piwa.
Czyste powietrze, malownicze krajobrazy, krystaliczne jeziora i pachnące lasy sosnowe...
…a do tego szczypta regionalnej kuchni, wpadająca w ucho muzyka oraz łyk starej, poczciwej tradycji. Oto opcja trzecia, czyli rozrywka trochę bardziej wyszukana. Idealna dla wytrawnych poszukiwaczy tego, co polskie.
Łagodny mikroklimat, gdzie lasy i jeziora stanowią ekologiczną, nieskazitelnie czystą strefę. Zawarte w drzewach iglastych i liściastych fitoncydy (substancje lotne o właściwościach bakterio- i grzybobójczych) doskonale wpływają na drogi oddechowe. Poczujemy się tutaj jak w SPA, tylko ogólnodostępnym. W Podlaskim atrakcje czekają na ciebie przez cały rok. Zima należy tutaj do miłośników narciarskiego szaleństwa. Ośrodek wypoczynkowy Szelment posiada 5 oświetlonych narciarskich tras zjazdowych oraz 4 wyciągi. Wiosna to najlepszy moment dla kajakarzy oraz fanów wycieczek rowerowych. To tutaj znajduje się bowiem Kanał Augustowski – najdłuższa sztuczna droga wodna w kraju. Przemaszerujemy także przez ścieżki edukacyjne m.in. Biebrzańskiego Parku Narodowego, który chroni najrozleglejsze torfowiska oraz tereny bagienne położone wzdłuż rzeki Biebrzy. Kto wie, może podczas jednego z takich spacerów uda się podejrzeć orlika lub rybitwę białoskrzydłą?
Z kolei 178 gatunków ptaków, a także żubry, łosie, wilki i rysie obserwować możemy Puszczy Białowieskiej. To unikalny kompleks leśny imponujący zarówno fauną i florą, jak i stanem, który śmiało może określić mianem „pierwotnego”. Krążą legendy, że pod jednym z dębów przesiadywać miał Władysław Jagiełło podczas łowów zorganizowanych przed wyprawą grunwaldzką. Tym zaś, co wiemy na pewno, to fakt, że jedno z drzew zwalonych przez wichurę w 1974 roku miało ponad 450 lat. Obecnie można oglądać jego rozkładający się pień.
Podlaskie to również świetny kierunek, jeśli lubimy folklor oraz swojskie jadło. Tutaj znajdziemy regionalne specjały na jarmarkach oraz w gospodarstwach agroturystycznych, które częstują swoich gości wyłącznie takimi rarytasami.
Wymienione wyżej atrakcje są tylko garstką możliwości, jakie serwuje się w całej Polsce. Innych warto poszukać na miejscu samodzielnie i odkrywać jedną po drugiej – jak np. poznańskie koziołki czy polską perłę renesansu – Zamość. Polskie regiony kuszą zarówno miłośników spokojnych wędrówek, jak i fanów aktywnego wypoczynku. Warto również zabrać ze sobą dobry sprzęt fotograficzny – urokliwe krajobrazy uwiecznione na zdjęciach staną się ozdobą albumów, a zarejestrowane za pomocą nowoczesnych technologii wędrówki pozwolą odtwarzać je w pamięci po powrocie do domu.
Artykuł zrealizowany jest w ramach projektu pn. „Podlaskie – odwieczna potrzeba natury” finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, Oś priorytetowa III. Rozwój turystyki i kultury, Działanie 3.1 Rozwój atrakcyjności turystycznej regionu. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego.