Wakacyjne podróże szlakiem kobiet wszechczasów
Wiele kobiet zazdrości im sławy, zasług czy urody. Te panie zapisały się na kartach historii, a niektóre zmieniły jej bieg. Przedstawiamy miejsca szczególnie im bliskie, które mogą Was zainspirować podczas planowania tegorocznych wakacji.
Rzymskie wakacje z Audrey Hepburn
Pełna wdzięku Audrey znana jest przede wszystkim z filmu „Śniadanie u Tiffaniego”, jednak przełom w jej karierze i Oscara przyniosły aktorce „Rzymskie Wakacje”. W filmie gwiazda wciela się w rolę księżniczki Anny, która uciekając od swojej świty rozkoszuje się urokami Wiecznego Miasta. Po obejrzeniu filmu trudno nie zakochać się w Rzymie – pełnym serdecznych ludzi, spektakularnych zabytków i słońca. Wycieczka do stolicy Włoch może się okazać nie tylko doskonałą lekcją historii i sztuki, ale też, podobnie jak w filmie romantyczną przygodą.
Rejs po Nilu z Kleopatrą VII
Kleopatra Wielka to legendarna postać, która od wieków inspiruje artystów, z Szekspirem na czele. Jej atutami była odwaga, zdolności przywódcze, inteligencja i determinacja. Kobiety jednak znają ją przede wszystkim jako postać romantyczną, która uwiodła dwóch potężnych przywódców – Cezara i Marka Antoniusza. Pierwsza celebrytka świata była ostatnim faraonem, a tym samym do dziś stanowi symbol Egiptu. Wycieczkę śladami Kleopatry należy rozpocząć od Aleksandrii. To tutaj królowa spędziła dzieciństwo, objęła władzę i nawiązała romans z Juliuszem Cezarem. Mimo, że ruiny jej pałacu znajdują się pod wodą, na lądzie w Aleksandrii nie brakuje miejsc do zwiedzania. Ślady Kleopatry można też znaleźć w Kairze, zwiedzając Muzeum Egipskie z ponad 120 tysiącami eksponatów związanych ze starożytnym Egiptem. Organizowane przez biura podróży wycieczki objazdowe połączone z rejsem po Nilu umożliwiają zwiedzenie nie tylko tych miast, ale także Luksoru i Gizy.
Meksyk na płótnie Fridy Kahlo
Niebieski dom z zielonymi drzwiami, w środku fotografie, listy, charakterystyczne tehuańskie stroje i co najważniejsze, obrazy – to jedno z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Mexico City– Muzeum Fridy Kahlo. Właśnie tutaj należy szukać śladów doskonałej meksykańskiej malarki. Dla jednych ta kobieta o wyrazistej osobowości i urodzie jest wzorem, inni uważają ją za skandalistkę. Jej twórczość rozpoczęła się na szpitalnym łóżku, po dramatycznym wypadku komunikacyjnym, w którym doznała wielu urazów, w tym złamania kręgosłupa, obojczyka, nogi, przebicia podbrzusza i macicy. Oprócz bólu i cierpienia związanych z trwałymi urazami, wpływ na jej sztukę miała też rdzenna kultura meksykańska i burzliwy związek z Diego Riverą. Artystka zyskała uznanie krytyków, malarzy i projektantów z całego świata. Do końca życia malarka czuła się bezpiecznie tylko w swojej ojczyźnie i nie uległa pokusom Zachodu. Podróż do Meksyku to szansa na to, aby odnaleźć energię i inspiracje na miarę Fridy.
Z Polski do Paryża z Marią Skłodowską – Curie
Podobnie jak poprzedniczki stała się obiektem skandali, jednak nie przyćmiło to jej osiągnięć w świecie nauki. „Pierwsza” i „jedyna” to przymiotniki często pojawiające się w życiorysie Marii. Jako pierwsza kobieta została laureatką Nagrody Nobla, jest też jedyną osobą, która została nagrodzona w dwóch dziedzinach – chemii i fizyce. W poszukiwaniu śladów tej wybitnej Polki najlepiej wybrać się do stolicy Francji. W 1891 roku wyjechała do Paryża, aby rozpocząć studia na Sorbonie. Na tej samej uczelni została pierwszą kobietą profesorem. W mieście nad Loarą prowadziła swoje badania nad promieniotwórczością, stworzyła Instytut Radowy, założyła też rodzinę z Piotrem Curie. Jako pierwsza i jedyna kobieta, do tego nierodowita Francuzka, spoczęła na paryskim Panteonie. Ci, którzy planują wycieczkę do stolicy Francji, poza powszechnie znanymi atrakcjami jak Wieża Eiffla, Luwr czy Wersal mogą odwiedzić Muzeum Curie w dawnym laboratorium polskiej noblistki.
Cesarskie Chiny Wu Zetian
Spacer po Wielkim Murze Chińskim, zwiedzanie Pałacu Cesarskiego i charakterystycznych zabytków dawnej architektury chińskiej, czy rejs po rzece Li to tylko kilka trakcji, jakie czekają na turystów w Państwie Środka. Z tym krajem związana jest barwna, ale przede wszystkim okrutna kobieta – Wu Zetian, jedyna cesarzowa w historii Chin. We wczesnej młodości została konkubiną cesarza Tai Tsunga, który nadał jej imię Mei, oznaczające piękną i czarującą. Droga Wu od zamieszkania na dworze cesarskim do objęcia absolutnej władzy w Chinach, była pełna spisków, morderstw i oszustw. Jej dążenie po trupach do władzy najlepiej obrazuje fakt, że jednej z przeciwniczek kazała odrąbać ręce i nogi. Jej biografia stała się inspiracją wielu filmów i książek. Na liście kobiet wszechczasów znalazła się nie tylko ze względu na despotyzm, ale także liczne talenty polityczne. Cesarzowa dążyła do poprawy sytuacji kobiet, obniżyła podatki chłopów, starannie dobierała też uczonych do zarządzania krajem. Dokonała wielu reform i polepszyła sytuację gospodarczą Chin.