Walentynki 2022: Jak przedłużyć trwałość kwiatów ciętych?

Cięte kwiaty stanowią piękną, naturalną dekorację wnętrza. Efektowny bukiet okazuje się jednym z najpopularniejszych prezentów na walentynki, ale sprawdzi się także przy innych okazjach i uroczystościach. Na kwiaty w wazonie spogląda się z przyjemnością, więc widok usychających płatków i liści nie należy już do najmilszych doświadczeń. Co zrobić, aby przedłużyć żywotność roślin? Wykorzystać warto proste triki, dzięki którym poprawimy kondycję kwiatów i dłużej będziemy cieszyć się ich urodą.

Jak pielęgnować kwiaty cięte? Niech twój bukiet dłużej zachwyca wyglądem!
Jak pielęgnować kwiaty cięte? Niech twój bukiet dłużej zachwyca wyglądem!123RF/PICSEL

Co zrobić, aby kwiaty nie zwiędły? Znajdź dla nich dobre miejsce!

Zazwyczaj ustawiamy je na honorowym miejscu, wybierając stanowisko, z którego będziemy mogli bez przeszkód je podziwiać. To jednak nie powinno być naszym głównym kryterium. Od lokalizacji wazonu z kwiatami zależy utrzymanie ich w dobrym stanie jak najdłużej.

Unikać należy ekspozycji na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Przyspieszają one wysychanie i żółknięcie kwiatowych płatków oraz liści. Ciętym kwiatom nie służy bliskość kaloryferów i innych źródeł ciepła. Starajmy się również unikać stawiania ich w miejscach, w których byłyby narażone na chłód i przeciągi.

Warto wiedzieć: Kiepskimi sąsiadami dla kwiatów w wazonie są również... owoce! Wydzielają one związki etylenu, które przyspieszają proces starzenia się roślin w wazonie.

Proste zabiegi pielęgnacyjne

Nie trzeba mieć dużego doświadczenia w dziedzinie ogrodnictwa, by poprawnie pielęgnować cięte kwiaty. Przed włożeniem do wazonu, należy skrócić ich łodygi o jeden lub dwa centymetry. Cięcia dokonujemy ostrym narzędziem i pod kątem - na skos. Dzięki temu zwiększymy powierzchnię, poprzez którą kwiaty będą pobierać wodę. Jednocześnie za sprawą tego zabiegu, rośliny będą miały minimalną styczność z dnem wazonu, czyli miejscem, gdzie gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń.

Trzeba pamiętać również o tym, że w wodzie zanurzone mogą być wyłącznie łodygi. Liście, które mogłyby mieć styczność z wodą, należy usunąć. Inaczej narazimy nasz bukiet na przyspieszone procesy gnicia. Raz dziennie przyjrzyjmy się kwiatom - suche płatki i pożółkłe liście również trzeba na bieżąco eliminować.

Woda to nie wszystko!

Odpowiednie nawodnienie jest podstawą utrzymania ciętych kwiatów w dobrym stanie, lecz nalanie wody do wazonu nie jest jedyną czynnością, na której musimy się skupić. Nie należy stosować lodowatej wody. Korzystając z kranówki, dobrze jest nalać ją wcześniej, odstawić na dobę i dopiero po tym czasie przelać do wazonu z kwiatami. Trzeba pamiętać o codziennej wymianie płynu oraz umyciu całego naczynia.

Jak przedłużyć żywotność kwiatów w wazonie?

Więdnięcie i wysychanie ciętych kwiatów jest naturalnym procesem, z którym musimy się pogodzić, lecz nie warto poddawać się bez walki już na samym wstępie! Istnieją odżywki, które można kupić w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych. Nie trzeba jednak bazować wyłącznie na nich. Skorzystajmy z domowych sposobów na przedłużenie świeżości kwiatów w wazonie, które zadziałać mogą równie skutecznie.

Cukier i ocet jabłkowy

W litrze wody rozpuśćmy łyżeczkę cukru, który dla roślin okaże się bardzo odżywczym i wzmacniającym pokarmem. Dodajmy łyżeczkę octu jabłkowego, którego właściwości pomogą walczyć ze szkodliwymi drobnoustrojami. Dobrą alternatywą dla octu jest kwasek cytrynowy, który również sprawdzi się w staraniach o przedłużenie życia dekoracyjnego bukietu.

Bukiet kwiatów ucieszy obdarowaną osobę nie tylko w walentynki!
Bukiet kwiatów ucieszy obdarowaną osobę nie tylko w walentynki!123RF/PICSEL

Aspiryna

Jeden z podstawowych elementów apteczki pomoże uporać się zarówno z bólem głowy, jak i przedwcześnie więdnącymi kwiatami. Do wody należy wrzucić połowę tabletki. Dobrym pomysłem jest jej wcześniejsze rozdrobnienie. Aspiryna zapobiegnie rozwojowi bakterii w wodzie, a także zmieni jej odczyn na kwaśny. Takie środowisko jest dla roślin korzystniejsze.

Patent z kosmetyczki, czyli lakier do włosów

Produkt pomaga nam w utrzymaniu pożądanej fryzury, ale okaże się bardzo przydatny w pielęgnacji kwiatów w wazonie. Tym razem jednak nie będziemy dodawać go do wody. Z odległości co najmniej 20 centymetrów spryskajmy płatki. Dzięki temu dłużej pozostaną na swoim miejscu (bez nadmiernego opadania!), a także będą wyglądać świeżo.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas