Wiciokrzew: Uprawa i pielęgnacja

W ogrodzie czy na balkonie nie może zabraknąć obficie kwitnących kwiatów. Niektórzy sadzą sprawdzone gatunki roślin, które zawsze prezentują się okazale. Jednak czasem warto postawić na nowości, na przykład na posadzenie wiciokrzewu. Choć nie ma zbyt wielu wymagań, musi być regularnie pielęgnowany: podlewany, przycinany i zasilany odpowiednią dawką nawozów. W efekcie szybko i bujnie się rozrośnie oraz wypuści oryginalne kwiaty. Co należy wiedzieć o wiciokrzewie? Gdzie rośnie najpiękniej? Co zrobić, żeby na jego łodygach pojawiło się jak najwięcej kwiatów?

Kwiaty wiciokrzewu
Kwiaty wiciokrzewu ©123RF/PICSEL

Co warto wiedzieć o wiciokrzewie?

Wiciokrzew
©123RF/PICSEL

Wiciokrzew, zwany z łaciny lonicerą, jest rośliną z rodziny przewiertniowatych. Cała rodzina obejmuje ponad 180 gatunków, które różnią się sposobami wzrostu: niektóre z nich są pnące i osiągają nawet 10 metrów wysokości, niektóre zaś są zdecydowanie mniejsze i płożące. Wiciokrzewy spotykane są również na terenie Polski, jednak w uprawie domowej na szerszą uwagę zasługują pnące odmiany ogrodowe wiciokrzewów: japoński, przewiercień, pomorski i Browna. Rośliny te nie są bardzo wymagające, jeśli chodzi o uprawę i nadają się do sadzenia w gruncie oraz do doniczek na balkonie.

Jak wyglądają wiciokrzewy?

Wiciokrzewy sadzone w ogrodach są gęstymi roślinami pnącymi. Ich pokrój: łodygi, liście owoce i kwiaty, mają wyjątkowo dekoracyjny charakter. Na pędach pojawiają się zimozielone liście, ale niektóre gatunki mają ulistnienie wyłącznie sezonowe. Większość odmian zaczyna kwitnienie już w maju, a kończą je pod koniec października. Pojawiające się na łodygach kwiaty, odznaczają się oryginalnym wyglądem: kolorowe płatki tworzą trąbkę. Warto wiedzieć, że wydzielają intensywny i bardzo przyjemny zapach, który w ciągu dnia wabi pszczoły, zaś nocą ćmy.

Gdzie sadzić wiciokrzewy

Pnący wiciokrzew
©123RF/PICSEL

Najbardziej dekoracyjny charakter wiciokrzewy mają wtedy, gdy zagwarantuje się im odpowiednią przestrzeń do pięcia. Dlatego też należy zapewnić im odpowiednią podporę. Sprawdzą się w przypadku porośnięcia pergoli, trejażu wolnostojącego albo przymocowanego do ściany (w takim wypadku musi być pięć cm odstępu, aby wiciokrzew miał miejsce na rozrost), ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pokrył balustradę balkonową czy ogrodzenie. Należy pamiętać, że wiciokrzew z liści i pędów tworzy bardzo gęstą osłonę.

Jakie miejsce zapewnić wiciokrzewowi

Wiciokrzew musi mieć przez większość dnia dużą dawkę promieni słonecznych. Możliwym jest, aby był umieszczony w zacienionym stanowisku, ale wtedy jest bardziej podatny na działanie szkodników oraz nie będzie intensywnie kwitnął. Warto pamiętać o odpowiedniej glebie: wymaga żyznego lub średnio żyznego, przepuszczalnego podłoża. Gleba nie może być sucha, ale też nie za wilgotna, gdyż wtedy korzenie narażone są na gnicie.

Pielęgnacja wiciokrzewów

Biały kwiat wiciokrzewu
©123RF/PICSEL

Aby wiciokrzewy prezentowały się najpiękniej, trzeba je regularnie pielęgnować. Przede wszystkim podstawą jest regularne (od wiosny do późnej jesieni) podlewanie. Należy robić to jednak umiejętnie i z wyczuciem: wiciokrzewy źle znoszą suszę oraz nie tolerują zbyt mokrego podłoża. Zbyt rzadkie podlewanie może sprawić, że roślina będzie podatna na atak mączniaka prawdziwego i mszyc, a zbyt intensywna wilgoć doprowadza do gnicia.

Co jeszcze należy robić? Przede wszystkim przez pierwsze trzy lata należy przycinać pędy wiosną o jedną trzecią długości, aby pięknie się rozkrzewiały – zabiegi te należy wykonywać wczesną wiosną. Starsze okazy nie wymagają regularnego przycinania – jesienią wystarczy usuwać martwe i suche części rośliny.

Wiciokrzewy, z racji intensywnego kwitnienia, muszą być stale nawożone. Przede wszystkim, minimum raz w miesiącu wystarczy zaaplikować preparaty wieloskładnikowe, które pobudzą rośliny zarówno do wzrostu, jak i do wypuszczania nowych kwiatów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas