Widzisz biały nalot na liściach cukinii? Reaguj od razu

Piękna pogoda sprzyja pracom w ogrodzie i na grządce. Doglądasz swoje rośliny i już zacierasz ręce na myśl o sezonowych frykasach, jakie przygotujesz z chrupkich i soczystych warzyw. Wtem zauważasz biały nalot na liściach cukinii. Co to takiego? Czy należy się niepokoić? Niestety, jest to sygnał alarmowy, że cukinia została zaatakowana przez chorobę. Reaguj szybko, by uratować swoje plony.

Czym jest biały nalot na liściach cukinii?
Czym jest biały nalot na liściach cukinii?

Choroba cukinii, której sprzyja piękna pogoda

Cukinia jest rośliną stosunkowo łatwą w uprawie i odporną na ataki chorób. Mimo to posiada swoją słabą stronę — najgroźniejszą chorobą cukinii jest mączniak prawdziwy. Infekcji sprzyja piękna aura, zwłaszcza ciepłe i suche warunki, które jednocześnie wiążą się z dużymi wahaniami poziomu wody w podłożu.

Jak rozpoznać mączniaka na cukinii? Niepokojącym sygnałem jest pojawienie się białego, mączystego nalotu. Z czasem jego barwa przechodzi w odcień ciemnego brązu, a dodatkowo zaczyna opanowywać nie tylko liście, ale też kwiaty. Porażone zostają ogonki liściowe i pędy. Bez reakcji ogrodnika choroba grzybowa opanuje znaczną część rośliny, doprowadzając do jej obumierania.

Obserwuj uważnie swoją cukinię
Obserwuj uważnie swoją cukinię123RF/PICSEL

Biały nalot na liściach cukinii — czy da się je jeszcze uratować?

Czy można obcinać liście cukinii? W sytuacji, gdy zostały zaatakowane przez mączniaka, jest to nie tyle wskazane, ile konieczne. Zostawienie ich na roślinie będzie sprzyjało dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby. Należy je niezwłocznie usunąć i spalić — pod żadnym pozorem nie nadają do wrzucenia do kompostownika. Niezbędne jest zdezynfekowanie narzędzi używanych podczas tej czynności, aby infekcja nie została przez nas samych przeniesiona na inne uprawy.

Domowe sposoby na mącznika — uratuj swoje uprawy naturalnie

Po usunięciu liści cukinii z białym nalotem podejmij kolejny krok w celu zwalczenia mączniaka. Z pomocą przychodzą domowe preparaty, które są bezpieczne dla środowiska, a jednocześnie skuteczne. Nie wydasz na nie fortuny, a do przygotowania domowego oprysku na mączniaka wykorzystasz powszechnie dostępne składniki.

Oprysk z czosnku na cukinię: Przepis zakłada użycie 10 ząbków czosnku. Zalej je litrem wrzątku i odstaw na całą noc. Dzięki temu nabierze mocy. Następnego dnia dodaj trzy łyżki oleju rzepakowego. Rozcieńcz czterema litrami świeżej wody i wykonaj oprysk. W celu zwalczenia infekcji powtarzaj go co trzy lub cztery dni.

Oprysk z sody oczyszczonej na mączniaka: Przygotowanie tego preparatu zajmie jeszcze mniej czasu. Jedną łyżeczkę sody wymieszaj w dwóch litrach wody. Wlej pięć mililitrów szarego mydła w płynie — dzięki temu oprysk dłużej utrzyma się na roślinach. Wymieszaj i spryskuj rośliny co trzy dni. Już po pierwszej aplikacji zobaczysz działanie mikstury — biały nalot na cukinii widocznie ściemnieje.

Oprysk na mączniaka przygotujesz samodzielnie
Oprysk na mączniaka przygotujesz samodzielnie123RF/PICSEL

Jak zapobiegać mączniakowi?

Domowe opryski pomogą zwalczyć intruza, lecz jak w przypadku wszystkich chorób roślin — lepiej zapobiegać ich występowaniu. Jak to zrobić?

  • Nie sadź roślin zbyt gęsto. Zachowanie odległości między kolejnymi okazami zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, co jest istotne w profilaktyce chorób grzybowych.
  • Na grządce z cukinią znajdź miejsce także dla czosnku, bazylii i szczypioru — to naturalni wrogowie mączniaka.
  • Podlewaj wyłącznie podłoże, na którym rośnie cukinia, unikając moczenia części nadziemnych.
  • Uważaj z nawozami! Przenawożenie, zwłaszcza preparatami azotowymi, może skutkować zmniejszoną odporność cukinii na mączniaka.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas