Reklama

Więcej ciepła w domu i niższe rachunki? Przyłóż do grzejnika jedną rzecz

Wszystko wskazuje na to, że zima nieuchronnie zbliża się wielkimi krokami. Coraz niższe temperatury sprawiają, że kwestia ogrzewania wielu osobom spędza sen z powiek. Drożejąca energia i inflacja osiągająca kolejne rekordy nie nastawiają optymistycznie również pod kątem sezonu grzewczego. Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie? Pomocna okaże się najzwyklejsza suszarka do włosów.

Kaloryfer siedliskiem brudu?

Podczas domowych porządków często skupiamy się na oczyszczeniu zewnętrznej części kaloryfera - w końcu kurz na niej osiadający najbardziej rzuca się w oczy. Jednak pod względem wydajnego działania urządzenia kluczowe jest jego wnętrze. Osiadają w nim liczne zanieczyszczenia - przede wszystkim kurz, ale niejednokrotnie także inne zabrudzenia, np. sierść pupili.

Stan grzejnika to klucz do niższych rachunków

Regularne usuwanie brudu ze środka grzejnika jest ważne ze względów zdrowotnych i pamiętać o nim muszą nie tylko alergicy. Trzeba uświadomić sobie, że podczas pracy kaloryfera kurz unosi się do góry wraz z ciepłym powietrzem i trafia prosto do naszych płuc. Ponadto szacuje się, że brudny grzejnik pobiera więcej energii, co przekłada się na stan portfela. Rachunek za ogrzewanie może wzrastać nawet o 25 procent. Tymczasem wystarczy chwila, by doprowadzić domowe urządzenia do porządku.

Reklama

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie? Banalny trik

Budowa kaloryferów nie ułatwia dbania o ich czystość. Wilgotna szmatka czy nawet najlepszy detergent czyszczący nie pomogą, jeśli nie jesteśmy w stanie dotrzeć do licznych zakamarków. Jak wyczyścić grzejnik? Niektórzy decydują się na jego odkurzanie, lecz konstrukcja odkurzaczy nie zawsze pozwala na efektywne porządki. Z pomocą przychodzi najzwyklejsza suszarka do włosów.

  • Do pracy przystępuj przed włączeniem kaloryfera, gdy jest chłodny.
  • Przygotuj suszarkę do włosów. Przyłóż jej dyszę do kratki grzejnika i ustaw ją w ten sposób, by wydmuchiwała powietrze z maksymalną mocą.
  • Na podłodze rozłóż wilgotną szmatkę lub stary ręcznik. Dzięki temu cały brud zostanie w jednym miejscu i nie rozniesie się po całym pomieszczeniu. Możesz się zdziwić, ile kurzu mieści twoje urządzenie.

Polecamy:

Zaoszczędź na fachowcu. Wypróbuj ten trik, by w kilka chwil odpowietrzyć kaloryfer

Oto trzej najwięksi pożeracze prądu w domu. Sprawdziliśmy, ile zużywają energii

Uważaj, by nie zatkać otworu w rurze odkurzacza. Odczujesz różnicę w rachunkach

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy