Jak dokładnie wyczyścić kaloryfer? Poznaj niezawodne sposoby

Sezon grzewczy nadchodzi wielkimi krokami, warto więc wyczyścić kaloryfery. Zalegająca od miesięcy warstwa kurzu nie tylko źle wygląda, ale także może dostać się do układu oddechowego. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się domowe patenty, które nie wymagają demontażu urządzenia. Jak dokładnie wyczyścić kaloryfer? Podpowiadamy.

Przez rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest dokładne umycie kaloryferów
Przez rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest dokładne umycie kaloryferów123RF/PICSEL

Czyszczenie kaloryfera odkurzaczem

Dokładne wyczyszczenie grzejników przed sezonem grzewczym jest bardzo ważne. W przeciwnym wypadku ciepłe powietrze zbiera ze sobą mikrocząsteczki brudu i roznosi je po całym mieszkaniu. Najprostszą metodą jest wyczyszczenie kaloryfera za pomocą odkurzacza. Opcja ta sprawdzi się w przypadku grzejników żeliwnych, stalowych, a także aluminiowych. W pierwszej kolejność usuń wilgotną ścierką najgrubszą warstwę kurzu. Potem za pomocą ssawki szczelinowej odkurz dokładnie wszystkie zakamarki w grzejniku. Na sam koniec kijem i wilgotną ścierką, doczyścić powierzchnię na mokro.

Szczotka do czyszczenia butelek

Do czyszczenia kaloryferów warto wybierać ścierki z mikrofibry
Do czyszczenia kaloryferów warto wybierać ścierki z mikrofibry123RF/PICSEL

Kolejnym sposobem jest wykorzystanie szczotki do czyszczenia butelek. Twarde włosie pozwoli na dokładne pozbycie się najgrubszych warstw brudu. Drucianą szczotką przetrzyj zewnętrzną część kaloryfera, a potem szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu. Możesz przygotować mieszankę z płynu do mycia naczyń i ciepłej wody (proporcje 1:2). Na koniec wytrzyj całą powierzchnię grzejnika ręcznikami papierowymi. Postaraj dotrzeć się do wszystkich zakamarków urządzenia.

Jak wyczyścić prysznic? Domowy sposób na mycie kabiny prysznicowejInteria DIY

Miska i konewka

Ten sposób sprawdzi się w przypadku każdego kaloryfera, a dodatkowo nie wymaga demontażu urządzenia. Przygotuj większą miskę oraz konewkę do podlewania roślin, a także sodę oczyszczoną. W kolejnym kroku podłóż pod grzejnik dużą szmatkę, najlepiej taką do wycierania podłóg. Do konewki wsyp sodę oczyszczoną i dolej ciepłej wody (proporcje 1:2). Soda ma działanie lekko żrące, dlatego bez trudu upora się z największym brudem. Miskę połóż pod kaloryfer, a następnie wlewaj ostrożnie mieszankę przez górną część grzejnika. Woda będzie wyciekać dołem, dlatego pilnuj, by strumień trafiał bezpośrednio do miski. Zewnętrzną część kaloryfera umyj wilgotną szmatką, spryskaną płynem do szyb.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas