Wieloletnie krzewy ozdobne do ogrodu

Pielęgnacja ogrodu czy działki może być nie lada gratką dla miłośników przyrody. Choć trzeba przyznać, że nie każdy przepada za różnymi czynnościami, które są niezbędne, aby ogród i znajdujące się w nim rośliny prezentowały się okazale. Dlatego warto posadzić w nim takie gatunki, które są nie tylko mało kłopotliwe w uprawie, ale także rosną przez wiele lat w jednym miejscu. Zatem, poznajcie najlepsze krzewy wieloletnie do ogrodu!

Forsycja nie dość, że jest długowieczna, to na dodatek masowo pokrywa się kwiatami
Forsycja nie dość, że jest długowieczna, to na dodatek masowo pokrywa się kwiatami123RF/PICSEL

Forsycja

W wypadku, gdy zależy nam na roślinach długowiecznych w ogrodzie, warto przemyśleć nad umieszczeniem w nim forsycji. Dlaczego? Ponieważ to właśnie ona kwitnie wtedy, gdy inne okazy dopiero budzą się po zimie do życia. Na początku wiosny forsycja dosłownie pokrywa się drobnymi żółtymi kwiatami, a dopiero później w ich miejscu pojawiają się zielone liście. Forsycja z całą pewnością zalicza się do wieloletnich krzewów ozdobnych obecnych w ogrodzie, ale należy zapewnić jej kilka warunków, by mogła cieszyć nasze oczy w pełnej krasie.

Forsycja powinna być umieszczona w jasnym i nasłonecznionym miejscu w ogrodzie - idealnie, aby było także osłonięte od podmuchów wiatru. Krzew najlepiej czuje się na glebach żyznych, przepuszczalnych i lekkich, jednak rośnie także w ubogich, ale wtedy jest mniej atrakcyjny. Choć forsycja jest mrozoodporna, to warto ściółkować jej podłoże, ponieważ to uchroni płytki system korzeniowy nie tylko przed ujemnymi temperaturami, ale także przed suszą. Warto również przycinać raz w roku forsycję, ponieważ zbyt bujny krzew traci na atrakcyjności i wytwarza mniej pięknych kwiatów.

Budleja Dawida

Budleja Dawida zaliczana jest do jednego z piękniejszych krzewów, jakie mogą być obecne w naszych ogrodach. Choć pochodzi z ciepłych terenów Azji, Ameryk i Afryki, to w naszym kapryśnym klimacie jest możliwa jej uprawa, ale potrzebuje kilku zabiegów, by zaliczyć ją do długowiecznych krzewów. Wystarczy odrobina uwagi, aby odwdzięczyła się pięknymi kwiatami, przypominającymi stożki. Pokrywają się one bielą, różem, fioletem, czerwienią i bordem, co przyciąga motyle, dlatego też często budleja Dawida nazywana jest "motylim krzewem".

Budleja Dawida jest prawdziwym wabikiem na motyle!
Budleja Dawida jest prawdziwym wabikiem na motyle!123RF/PICSEL

Budleja Dawida najlepiej rośnie w ciepłych i nasłonecznionych miejscach, które charakteryzują się glebami żyznymi i przepuszczalnymi. Krzew jesienią warto osłaniać przed mrozami, najlepiej usypać kopczyk u jego podstawy: z liści, ziemi, stroiszu czy ziemi. Budleja Dawida wymaga również corocznego cięcia. Warto wiosną sprawdzić pędy i skrócić (nawet o połowę) te starsze. Na odrostach w czerwcu pojawią się atrakcyjne kwiatostany.

Kalina koralowa

Kalina koralowa nie tylko obficie kwitnie, ale pokrywa się owocami!
Kalina koralowa nie tylko obficie kwitnie, ale pokrywa się owocami!123RF/PICSEL

Jeśli chcemy posiadać w naszym ogrodzie wieloletnie krzewy ozdobne, ale nie mamy czasu na ich pielęgnację, to warto postawić na gatunki, które zawsze są bujne i niewymagające. Przykładem może być kalina koralowa: nie tylko nie ma specjalnych wymagań glebowych, ale także doskonale znosi suszę! Mimo wszystko, kalina koralowa często osiąga pokaźne rozmiary i nie raz nie dwa przekracza cztery metry wysokości!

Ozdobą kaliny koralowej są nie tylko piękne kwiaty: jasne, zgrupowane i zbite tak, że przypominają pompony. Atrakcyjne są również owoce, ciemnoczerwone jagody, które masowo pojawiają się na łodygach kaliny koralowej. One od dawna były używane w medycynie ludowej, a te tradycje kontynuuje współczesna fitoterapia. Jednak nie wolno ich spożywać na surowo! Zawierają trujące substancje, które giną dopiero w trakcie obróbki cieplnej!

Hortensja

Hortensja to roślina, która powinna być w każdym ogrodzie
Hortensja to roślina, która powinna być w każdym ogrodzie123RF/PICSEL

W zestawieniu wieloletnich krzewów ozdobnych do ogrodu nie może zabraknąć hortensji! Akurat tej rośliny nie trzeba nikomu przedstawiać, bo jest bardzo popularna. Trudno się dziwić, ponieważ co roku dosłownie obsypuje się ogromnymi kwiatostanami o barwie białej, niebieskiej i różowej. W przypadku tych dwóch ostatnich kolor można modyfikować: wystarczy zmienić odczyn pH gleby, z kwaśnej na zasadową lub na odwrót.

Niestety, hortensja - mimo że bardzo atrakcyjna - wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, ale odrobina uwagi zawsze się opłaci. Nie tylko wymaga okrywy bryły korzeniowej, ale także osłony łodyg. Gwarantem pięknych i atrakcyjnych kwiatostanów hortensji jest również coroczne cięcie pędów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas